Почти 10 на 100 от децата в публичните градини се обучават по методиката в Община Пловдив, която първа въведе метода у нас
Още 25 педагози получиха сертификати за завършен от ресорния зам.-кмет днес
От началото на календарната 2020 г. предстои въвеждането на обучение по метода на Мария Монтесори във втора ясла на територията на Община Пловдив. Екипът в нея вече е преминал специализирано обучение и предстои създаването на подходяща среда в пространствата на групите. Това стана ясно днес по време на среща за отчитане на резултатите и постиженията от програма Монтесори за последните 4 години. Форумът се проведе в ГДК „Борис Христов“.
Припомняме, че Пловдив е първата община, която въведе обучение по метода на Мария Монтесори в публични детски градини. След тригодишния период на изпълнение на програмата, методът вече е въведен в 7 детски градини, 2 училища и 1 детска ясла.
„Над 1200 деца учат в Монтесори групи или това са почти 10% от децата в детските градини. Над 100 са в детските ясли и училищата, а над 500 родители са включени в програмата с ясни модели за участие в образованието на децата им“, това заяви ресорният заместник-кмет Стефан Стоянов по време на срещата.
Към настоящият момент общият брой на обхванатите деца е 1234. От тях в детски градини са по-голямата част, или 39 групи с 1136 деца. В общинските училища има общо 3 паралелки, в които са обхванати 58 деца. В детски ясли – 2 групи или 40 деца.
„Това е една от най-фундаменталните реформи в образователната система“, допълни Соянов по време на дискусията, в която се включиха директори, учители и родители от Монтесори детски градини и училища.
Те коментираха от своя гледна точка предизвикателствата в прехода от традиционните методи за обучение и възпитание към алтернативните.
„Учениците не просто научават урока и придобиват знания, но чрез метода Монтесори те вече могат да ги прилагат на практика“, сподели своя опит директорът на СУ „Св. Св. Кирил и Методий“ Таня Николова.
„Въпросите, които стоят пред нас, са свързани с промяна на съзнанието и подхода към децата. Да им повярваме, че може да са самостоятелни, като се обличат, сервират или режат с нож“, даде пример зам.-кметът Стефан Стоянов.
„Когато им делегираме права, в 90% от случаите имаме успех, осланяйки се на много търпение и разбиране.“
По време на днешната дискусия бяха връчени удостоверения на успешно завършилите курсове към НБУ за въвеждане на Монтесори педагогиката в работата с деца 3-6 години и за работа с ученици в 1-4 клас. Това са 25 педагози от Пловдив получиха грамоти за завършен Монтесори курс и още 10 от Стара Загора и Кърджали. Дипломите им връчи зам.-кметът Стоянов.
Специалистите от ДЯ „Палечка“ от район „Северен“ получиха своите сертификати за завършили курса за въвеждане на метода на Монтесори за деца в яслена възраст.