„Цветя“ на кокили разказват историята на Капана
Проектът Лица/Faces/Caras ще претвори облика на уличното пространство на творческия квартал
Артисти на кокили се разхождат днес из творческия квартал Капана,за да запознаят минувачите с историята му. Те са част от проекта Лица/Faces/Caras, чиято основна цел е да промени добре познатия облик на зоната чрез декориране с ликра и интерактивни арт инсталации. Проектът ще обхване улиците „Златарска“, „Христо Дюкмеджиев“, „Загреб“, „Павел Куртевич“ и „Кожухарска“. Пърформансите започват в Международния ден на Земята, на 22 април и ще продължат до 30 май. В отделни дни от периода, посетителите и жителите на творческия квартал ще имат възможност сами да се включат в изграждането на новите инсталации.
Днес, който мине по калдъръмените улички и срещне „подвижните цветя“ ще може да получи кратка история на Капана. За тези, които не могат я представяме и тук:
През 1998г. квартал Капана получава статуса на „групов паметник на културата“. Заради реституции, възстановени имотни граници и ново законодателство, предишният проект е неприложим. През 1995г. Община Пловдив печели европейски проект за сътрудничество с Франция за изграждане и управление на Капана с акцент публичните пространства –„Нова сценография на уличните пространства“. Правят се консултации – шест месеца има приемна за граждани с дежурен проектант. Нищо ново под слънцето, защото 20 години по-късно ключът е все на същото място и все очаква да бъде намерен механизмът на ключалката – нещо като Ескалибур. Това обаче не е повод за обезкуражаване, напротив, всички ние предишни, настоящи и бъдещи, заедно изграждаме образа на крал Артур, ще съумеем да издърпаме меча и отключим ключалката.