АктуалноБългарияГрадътНовиниПод лупа

Уроците за България от непривличането на Volkswagen станаха ясни

Откровено споделени на форума „Индустрия 4.0“ в Пловдив от един президент и двама министри

Томислав Дончев: Като не е Volkswagen, ще е някой друг!

Росен Плевнелиев: Турция игра нечестно

Стефан Стоянов: Възможността да привлечем следващите от 2 до 3 години автомобилен производител е голямата цел и на правителството, и на Пловдив и региона

Таня Грозданова

Ден преди да стартира в Пловдив IV-тото издание на икономическия форум „Индустрия 4.0“, който тази година е фокусиран върху автомобилостроенето, Анадолската агенция съобщи „тъжната вест“, че германският концерн „Фолксваген“ (Volkswagen) е регистрирал компания в турския търговски регистър, със седалище в окръг Маниса и капитал в размер на близо 950 милиона турски лири.

Логично почти половината от форума под тепетата днес премина под знака на тази новина. Един президент и двама министри, сами участвали в преговорите, коментираха защо е предпочетена южната ни съседка и откровено посочиха уроците за България от непривличането на Volkswagen пред близо 350 наши и чужди специалисти от бранша.

Пръв говори президентът Росен Плевнелиев (с мандат 2012-2017г.) който е и председател на Автомобилен клъстер България.  По думите му Турция е играла нечестно в битката за Фолксваген. Южната ни съседка не е спазила правилата на общия митнически съюз и като цяло битката за привличане на автомобилния концерн била неравна.

 

„Открихме огромна бомба, дупка, грандиозен проблем в сформирането на общия пазар в договора, така, както е подписан между Европейската комисия, Европейския съюз и Турция. Турция е член на Митническия съюз с всичките права, но с никакви задължения. В договора не се залагат никакви ангажименти Турция да се придържа към правилата на общия пазар и ако не се придържа, да бъде санкционирана. Съответно Ердоган дава каквото си пожелае като оферти“, посочи Росен Плевнелиев. 

Офертата, дадена на Фолксваген, беше най-доброто, което българската държава е давала на чуждестранен инвеститор, разкри Плевнелиев.

„Искам всички да си запишете нещо,“ наостри вниманието на залата заяви заместник министър-председателят Томислав Дончев.

 

„Като не е дошъл Volkswagen, ще дойде някой друг и то в най-скоро време, до 2-3 години!“ – отсече той.

„Много по-подготвени сме, това беше безценно упражнение. Европейското законодателство обаче се явява спънка“, допълни Томислав Дончев.

Финансовият министър Владислав Горанов акцентира на факта, че българското правителство трябва да се фокусира върху изграждане на инфраструктура.

„90% от дебата с Фолксваген беше за инфраструктура от всеки вид – пътища, газ, влакови композиции и жп линии, пътища до летището и т.н.

Инвеститори от този ранг искат 100% плътност на държавната помощ в кеш, искат инфраструктура в техните локации, но и извън тяхната инвестиция. Този тип огромни корпорации се държат по начин, по който много трудно нашата държава може да се състезава.“

„Пловдив и Тракия – икономическа зона се превърнаха в най-големия индустриален център в страната и един от най-големите в Югоизточна Европа и възможността да привлечем следващите от 2 до 3 години автомобилен производител е голямата цел и на правителството, и на Пловдив и региона“, коментира заместник-кметът на Пловдив Стефан Стоянов. Вече имаме над 250 производства и доставчици в автомобилната индустрия на различни нива, припомни той.

Форумът се откри днес в х-л Империал. Той се реализира от вестник „Капитал“, Община Пловдив и „Тракия Тех“. Целта му е да се покажат добрите примери, както и възможностите за партньорство между бизнеса, правителството и местната власт за привличане на нови високотехнологични инвеститори и увеличаване на индустриалния капацитет на икономиката.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Един коментар

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина