ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
АктуалноЖивотЗабавлениеЗабравеният градНовини

3 идеи за уикенда: светилища в Родопите

Представяме ви три места, подбрани от екипа на Lost in Plovdiv, всяко от тях носи в себе си една по-особена енергия и е възприемано като светилище от различните култури, населявали региона

С все по-високите температури и настъпването на един от най-приятните за разходки из природата сезони темата за уикенд дестинациите става все по-обсъждана. Разположението на Пловдив в близост до Родопа планина предлага огромен избор от кратки маршрути, които да покорите за ден и да се насладите на бягство от градската атмосфера.

Екипът на единствения дигитален пътеводител под тепетата подбра три места, всяко  от които носи в себе си една по-особена енергия и е възприемано като светилище от различните култури, населявали региона.

Белинташ или „Белият камък” е  разположено високо в планината над селата Мостово, Тополово и Долнослав. Смятано е за второто по големина светилище на територията на България (след Перперек) .  Предполага се, че това е култов обект датиращ от Енеолита, който е бил използван за ритуални нужди от населяващите района племена. До Белинташ не може да се стигне с кола и се налага малка разходка пеша, но разстоянието не е никак голямо, а теренът е съвсем удобен и лесен.  Малко известно е, че Белинташ е част от така наречения свещен триъгълник, включващ още няколко свещени и култови места в Родопите, а именно манастирът Кръстова гора и Тракийското светилище – Караджов камък. Интересен факт е, че и от трите места могат да се видят останалите 2. Историята и предназначението на местността е изключително оспорвана от историци, археолози и всякакъв род изследователи, като легендите, които витаят около него са безбройни. Свързва се както с мистични явления, дори паранормални, така и с иманярски слухове. Величието му, обаче, е абсолютно безспорно и го превръща в едно от задължителните места за посещение, в случай че пътувате в района. 360 градусовата панорама е спираща дъха и при ясно време гледката на залеза, наблюдаван от скалата, е феноменална.

By Vislupus – Собствена творба, CC BY-SA 4.0, Link

Вторият връх на енергийния триъгълник е Кръстова гора, която носи името си от Кръстов връх (1413м.)  Местността е известна с намиращото се там християнско светилище на връх Кръста, което е християнски поклоннически център с международна известност.Според легендата там е заровено парченце от кръста Господен. Там е изграден манастирски комплекс „Св. Троица“ от параклиси, повече известен с името на местността Кръстова гора . Особено популярно време за посещение е при празнуване на християнския празник Кръстовден. На 13 септември всяка година хиляди вярващи идват да се молят за здраве и остават на нощно бдение пред църквата „Покров Богородичен“ или прекарват нощта в молитва в някой от параклисите. На същия родопски връх, на който днес се намира манастирският комплекс, някога е съществувал стар манастир, разрушен преди векове. За това разказват запазените зидове, обработените камъни, разкритите основи на старата църква и камъните със следи от свещи по тях. Посетители разказват, че след литургиите вечер в небето се появява огромно разпятие, което дарява изцеление и зарежда с енергия вярващите. По пътя нагоре според хорските приказки се намира и Дървото на греха и който мине под клоните му бива опростен.

By Filipov Ivo – Собствена творба, CC BY-SA 3.0, Link

Третата точка от нашия маршрут е последният връх от триъгълника – Караджов камък. Той представлява високо скално плато (връх с височина 1448 м), в чиито отвесни стени се е образувал естествен тесен улей. В него е наместен огромен камък, който сякаш висша сила е поставила там – Караджовия камък. Гледката от върха на платото е невероятна – откриват се полегатите била на близките и далечни родопски местности – Белинташ, Кръстова гора, вижда се и местността на хижа „Марциганица”. До скалния феномен не може да се стигне с автомобил, но има добре маркирана екопътека.  И тук легендите са най-разнообразни. Едно го обвързват с турците, други със заровени съкровища, а трети – с наличието на НЛО площадка. Факт е, че поради местоположението му, което предполага единствено пешеходен достъп, природата е запазена отлично, а местността разкрива уникални гледки. Разходката не е нито кратка, нито лесна, така че бъдете внимателни и бъдете сигурни, че имате вода и сте уцелили приятно време и си отделете достатъчно часове. Според местните Караджов камък има лоша енергия, заради множеството слухове за заровени съкровища, които са обект на иманярите.

Предстоящите почивни дни са перфектно време да организирате маршрута си още сега и да подготвите раницата за разходка.

Снимка на корицата: Alexandra Karadzhova

Източник: Lost in Plovdiv

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина