
Кой са най-опасните сектори за работа в област Пловдив според статистиката?
Две жени и един мъж, които са работели в секторите строителство и държавно управление, са загинали в следствие на трудови злополуки през последната година в Пловдив. Това сочат данните на Националния осигуретилен институт за 2024, обявени по повод днешния Световен ден за безопасност и здраве при работа.
Справката на НОИ сочи, че трудовите инциденти бележат ръст в цялата страна и градът под тепетата не прави изключение.
За цялата изминала година регистрираните трудови злополуки в Пловдив са общо 304. В годишния доклад на пловдивската Инспекция по труда се посочва, че това се дължи на занижена дисциплина и липса на контрол.
„При направените близо 4700 проверки са констатирани над 9000 нарушения на законодателството за 2024 г.“, съобщи директорът на Дирекция „Инспекция по труда“ – Пловдив Атанас Чернаев.
Спрямо предходната 2023-а година в региона се наблюдава ръст на инцидентите по време на работа с близо 13%, коментира заместник областният управител Нурджан Караджова след заседание на Областния съвет по условия на труд с участието на представители на синдикатите, работодателските организации и областна администрация.
Анализът на местната Инспекцията показва още, че основните причини за трудовите злополуки са: нарушения на изискванията за безопасност, занижена трудова дисциплина, липса на вътрешно фирмен контрол и незадоволителна квалификация на работниците.
Кой са най-опасните сектори за работа в Пловдив?
Статистиката за 2024 г. на Инспекцията по труда отчита, че най-много са злополуките в града под тепетата в транспорта – 54, производството – 38 и строителство – 18.
Добрата новина е, че има намаление на смъртните случаи – през 2024-а те са три, а през 2023 г. са били осем.
По данни на Международната организация на труда (МОТ) всяка година 2.2 милиона работници по света умират поради трудови злополуки и професионални болести. Ежегодно 270 милиона работещи получават сериозни увреждания, а броят на случаите на професионални заболявания е около 160 милиона. По изчисления на МОТ загубите от тези трудови злополуки и заболявания възлизат на 4% от брутния вътрешен продукт в световен мащаб. Според организацията опасните и нездравословни условия на труд водят и до загуба на средства и човешки ресурси, намаляват производителността и качеството на продукцията.