АктуалноГрадътЗдравеИзбор на редактораМненияНовиниОбщина Пловдив

Д-р Калин Калинов пое управлението на МБАЛ „Св. Мина“

Бившият шеф на  дирекция „Здравеопазване“ в Община Пловдив в мандата на Здравко Димитров – д-р Калин Калинов, пое временно управлението на болница „Св. Мина“.

Общинският съвет днес реши първо да освободи досегашния ръководител на „МБАЛ ”Св. Мина” – Пловдив” ЕООД Мария Горева, а после възложи управлението временно на д-р Калинов, до приключване на нов конкурс за длъжността.

Причините за освобождаването на Горева са несправяне  с програмата за управление на общинското здравно заведение, загуба на медицински персонал, за сметка на странни назначения на административен такъв и твърде високо лично възнаграждение, което си е определила самата тя. Припомняме, че Мария Горева бе назначена за управител на болницата след конкурс и я пое на 5 януари 2023 г. за срок четири години.

С гласовете на 36 общински съветници тя бе освободена преждевременно от поста си, като само един от старейшините в залата гласува „против“, а 10 се въздържаха.

На досегашната управителка бе даден шанс да се изкаже пред съветниците и да защити тезата си защо трябва да продължи да ръководи „Св. Мина“. Тя цитира цифри и внесе емоционална нотка, като подчерта, че работи в болницата от 2010г. и тя е нейна кауза. Подчерта, че има 83% спад на загубата спрямо предни периоди и че тя е 66 хиляди лева за миналата година благодарение на работата и екипа й. Заяви още, че не е позволила изтичането на кадри от здравното заведение и че е привлякла нови млади служители. „Увеличихме пациентите и месечните приходи“, каза Мария Горева. Добави още, че личното й възнаграждение на месец е под 5 хиляди лева.

Всички нейни доводи обаче бяха оборени от директора на здравна дирекция Лилия Недева, която дори изтъкна, че Мария Горева няма изискуемия образователен ценз за да управлява болница.

„Нищо от заявената от нея програма не е изпълнено“, заяви Недева. Посочи, че след влизането на Горева в кабинета на управител на „Св. Мина“ са напуснали 10 лекари, а немедицинския и административен персонал се увеличава за сметка на здравните специалисти. В екипа на Горева за били назначени двама подуправители, 4 счетоводителя и двама специалисти ТРЗ. Дават се ежемесечни хоронари и на трима адвокати.

„Към последния отчет дружеството е на загуба от 155 хиляди лева. Въпросните 66 хиляди лева загуба са оставени от предишния управител проф. Петър Петров. Колкото до личното възнаграждение- Горева е си е определила заплата от общо 79 хиляди лева миналата година и 62 хиляди лева до този момент през тази. Беше й отправена неколкократно молба да коригира възнаграждението си, като едва вчера тя ни уведоми, че всъщност си е изчислила неправилно възнаграждението“, коментира на микрофон пред съветниците Лилия Недева.

В защита на освободената вече управителка в залата дойде част от персонала на бившата Първа градска болница. От присъстващите в нейна подкрепа имаше изказвания на микрофон. Така или иначе местният парламент реши, че тя трябва да освободи кабинета си.   

Ивайло Дернев

Един от създателите и главен редактор на сайта Под тепето.… More »

2 коментари

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина