Правят се финалните щрихи по реставрацията на сграфитото „Захари Зограф“ на Димитър Киров върху калкана на сградата на АМТИИ на улица „Съборна“. Втора седмица екип реставратори работят по възстановяването на обрушената при буря преди две години монументална творба на ДиКиро, като дейностите са към своя край.
Благодарение на анализи на оригиналните слоеве мазилка се работи с напълно идентичен материал върху автентичната творба. Техниката е изключително специфична- нанасяне на няколко слоя цветни мазилки една върху друга и изрязването им, за да се постигне този от хем живописен, хем пластичен ефект.
„Тази реставрация затова е уникална- заради спецификата на техниката тя не се е изпълнявала по този начин през последните 35 години, тъй като единственият инвеститор в подобни проекти тогава беше държавата. Конкретно в нашата реставрация ситуацията е много сложна, тъй като ние се стремим да запазим максимално автентичността на оригиналното сграфито и да впишем възстановката към него“, каза директорът на ОИ „Старинен Пловдив“ Елена Кантарева, която вече втора седмица е върху скелето с колегите си.
Като реставратор Елена Кантарева е и част от мащабен проект на фондация „Балканско наследство“, касаещ именно фасадното монументално изкуство в четири български общини. Целта на проекта е да се определи състоянието на тези произведения в Пловдив, София, Велико Търново и Бургас и да даде предписания за тяхната поддръжка.
„Община Пловдив е една от общините, които се грижи най-добре за това си наследство“, смята доц. Кантарева.
Какви са най-големите проблеми са фасадните монументални произведения? Има ли рискове за оцелялото до днес монументално наследство в Пловдив? Защо е толкова ценно то? Вижте и чуйте новият епизод на видеоподкаста „В Капана“ на Под тепето: