ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
АктуалноБизнесГласовеИзбор на редактораИзпод тепетоНовиниПод лупа

Събират пари с пъпеш за спорен проект

Наддаването за Кралския пъпеш, отгледан в Пловдивско, достигнаха 3500 лв. Собственикът му обяви, че събира пари за фонтан, като премълчава, че пловдивчани не го искат

Агроекспертът Красимир Кумчев привлече медийното внимание в някои телевизии заради новинарската суша през август с обявения онлайн търг за рядък сорт пъпеш. Кумчев за пореден път се опитва да привлече съмишленици за проекта си „Фонтанът с ябълката“, който предишният местен парламент отказа да гледа два пъти.

Спорната му съвместна инициатива със скулптора Цвятко Сиромашки бе представена за пръв път в началото на 2021-а година – Агроексперт и скулптор искат да слагат златна ябълка и водопад зад Джумаята.

Ябълката е вдъхновила Стив Джобс и е символ на Ню Йорк, затова трябва да има такъв фонтан в Пловдив“, аргументираха се авторите на идеята тогава.

После доразвиха тезата до там, че ябълката е „символ на плодородна Тракия“ и на „познанието“. Сами посочиха единственото място където искат да се намира и зачакаха одобрение.

То обаче не дойде. Не само обикновени пловдивчани, но и редица архитекти, общественици и културни дейци се обявиха против проекта и въобще натрапването на идеята за пореден символ в сърцето на града. Още повече, че агробизнесменът и известен именно с производството на ябълки.

Проектът „Фонтанът с ябълката”- продуктово позициониране в градска среда?

Арх. Мария Стоянова за „Фонтанът с ябълката”: Има нещо доста наивно в символиката за ябълка и вода

Авторите показаха контра петиция с над 150 пловдивски общественици и творци, които ги подкрепят.

Зико за „Фонтанът с ябълката“: Това е само предложение, ако не го разгледаме ще е въпрос на лош вкус

Арх. Величко Куртев за „Фонтанът с Ябълката“: При подобна намеса в публично пространство би трябвало да бъде организиран конкурс

След надигналата се вълна от недоволство последва затишие от няколко месеца и идейният двигател на проекта предложи ново място – на върха на каскадата на стълбите на Каменица.

След два неуспешни опита през предходния мандат проектът да влезе за обсъждане в Общински съвет, той отново изпадна в забвение за близо 1,5 години… и така до деня на търга.

Наддаването за пъпеша Юбари – японски сорт, чиято бройка е достигнала рекордната цена от 46 000 евро, започна вчера и вече достигна 3500 лева. Търгът се провежда на фейсбук страницата на земеделският производител Красимир Кумчев.

Началната цена на Кралския пъпеш, който ще бъде откъснат скоро, е 400 лева, а минималната стъпка за наддаване 50 лева. Няма краен срок за наддаване. Той ще бъде обявен 24 часа, преди да бъде откъснат, съобщава Красимир Кумчев, който отглежда екзотичния плод в Пловдивско.

“ Средствата от търга ще бъдат дарени на сдружение “Добротворие” за реализацията на проекта “Фонтана с ябълката”. Той ще представлява скулптурна пластика, която символизира плодородието на Тракийското поле – първопричината за това Пловдив да е най-старият жив град в Европа“, допълва Кумчев. Творбата ще бъде дело на скулптура, акад. Цвятко Сиромашки.

Историята на Красимир Кумчев и японския сорт пъпеш започва, когато получава семената на кралския пъпеш като подарък от Юлияна Антонова – дългогодишен служител в посолството в Токио. Предизвикателството е голямо, защото плодовете се отглеждат в Япония при много специални условия. Земеделският производител разказва, че когато се сервира в Япония, се показва кората, за да са сигурни хората, че консумират именно този сорт пъпеш.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

22 коментари

  1. Типично по …нашенски! Важното е да се отрича, да се руши, но не и да се прави нещо. За всичко винаги първо има отричане, оплюване и “компетентни” мнения, най-вече от хора нямащи нищо общо с обсъждания проблем.

    1. Айде без глупости – първо да го изсерем пък после ли да критикуваме?

      Компетентни становища отдавна има изразени ОТРИЦАТЕЛНО:

      Това е ПУБЛИЧНО пространство и там частни хрумвания БЕЗ КАЧЕСТВО И ДОСТОИНСТВО НЕ СЕ ДОПУСКАТ.

      Дали четири или 14 трола ще напишят ВЪЗХВАЛА (или самият Богаташки ще си ги натрака ф лятната скука) няма значение – проектът е отхвърлян, отхвърлен е и ще бъде отхвърлян докато БОГАТАШЪТ НЕ СИ ГО РЕАЛИЗИРА Ф СВОЯ ЗАДНЕН ДВОР.

      С КИЧ СЕ ПРЕПЪЛНИ ГРАДЧЕТО – И ВСЕ ПО-ЗЛЕ СТАВА

  2. Нека си представим, че фонтана вече е готов. Представете си колко красиво би било и привлекателно това място, нямащо нищо общо със сегашното му състояние. Ако някой може да напише дори един довод защо да не изгради подобно произведение на изкуството нека го напише.

    1. привлекателно наистина е местенцето

      малка тясна сенчеста уличка без нинувачи – КЕФФФ!

      след като се облекчат г-да туристите идва ред и на г-ци и на г-жите

      САМО ЧЕ ПИКАЛНИК-ФОНТАНО НЕ БИВА ДА СЕ ХОНОРУВА КАТО „ХУДОЖЕСТВО“ А ПРОСТО КАКВОТО СИ Е =

      = КЕНЕФ =

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина