Разказ от първо лице на Калоян Атанасов от ДФ „Пловдив 112“, който преди броени дни навърши пълнолетие
Седмицата бе белязана от множество пожари, но един ще остане задълго в съзнанието на пловдивчани – на 17-ти август горя един от символите на града – Младежкия хълм. Огнената стихия бе с мащаба на горски пожар, но в самото сърце на града.
Няколко екипа огнеборци гасят пожара на Младежкия хълм – СНИМКИ
Проблеми допълнително създаде фактът, че додстъпът за автомобили до хълма е само един, което затрудняваше придвижването на пожарните коли, а водоноска на „Паркове и градини“ подпомагаще водоснабдяването.
Пламналите храсти и треви гасяха три екипа огнеборци и доброволци часове наред. Стихията бе потушена преди да достигне близките сгради и да нанесе щети на гражданите.
Вижте разказ от първо лице на Калоян Атанасов /на заглавната снимка вляво/от ДФ „Пловдив 112“, който преди броени дни навърши пълнолетие и бе най-младият спасител на хълма.
„След вдигането ни по тревога веднага започнахме координация с личния състав, като още от начало стана ясно, че участието ни ще бъде в две групи. Първата се събрахме в Първа служба на Пожарната, взехме ръчни инструменти и тръгнахме към пожара. Втората група се разширяваше постоянно и множество колеги изявиха желание да се включат след работа. Общо седем души се борихме с пожара на място, а готовността възлизаше на над 12 души. След като пристигнахме на Младежкия хълм усетихме изключителната сила на природата и в същото време силата на човешката намеса.
Бяхме изпратени на източния край на пожара и моментално започнахме действия по неговото потушаване. Успяхме заедно с трима колеги доброволци и двама пожарникари да прекратим разпространяването на пожара в нашия периметър.„
В същото време три екипа на пожарната бяха започнали гасене на горната част на тепето. След спиране разпространението на пожара охранявахме и гасихме остатъчни огнища в продължение на час. Последва лична проверка от ръководителя на място, след която бяхме освободени, но въпреки това останахме в пълна бойна готовност да се върнем при нужда. Вторият екип беше отзован и не се наложи да се включи в действията по елиминиране на пожара. За щастие огнената стихия с мащаба на горски пожар, но в самия град Пловдив, бе потушена преди да достигне близките сгради и да нанесе щети на гражданите.“
През годините Доброволно формирование „Пловдив 112“ е помагало в потушаването на много горски пожари извън Пловдив.