Да вкусиш България на три морета
Най-новият ресторант в Града под тепетата, посветен на българщината, отваря врати след броени дни
От японската кухня и култура към българското – това е идеята, която стои зад най-новото заведение в Пловдив. Преди повече от две години екипът отваря първия японски ресторант под тепетата – Japonica, а след по-малко от седмица ще бъде открит и България на три морета. Когато запитахме дали не е амбициозна идеята с тотално различен замисъл, шеговито ни отговориха, че ще ни покажат, че са добри не само в азиатската концепция. Всъщност целият план подробно се развива вече повече от година, тъй като са имали намерение да наемат мястото над стълбите на надписа Together още през миналата година, но световната пандемия малко е променила графика им. Това обаче, дава допълнително време да изпипат в най-голяма степен всяка една рецепта и да подберат с внимание продуктите и производителите, с които ще работят.
България на три морета ще презентира на гостите си част от кухните на териториите, на които се е простирала страната ни по време на управлението на Цар Симеон. Обръщайки поглед назад към славната история на нашата държава успешните битки тогава довеждат до най-голямото териториално разширение на България и я превръщат в най-силната държава на тогавашна Източна Европа. Това е и периодът, който вдъхновява създателите за концепцията на най-новия ресторант в Пловдив. Те самите са горди българи и патриоти и силно обичат и милеят за родината си. Всъщност, неслучайно избират мястото да е именно тук – в шестия най-стар жив град не само в страната, но и в света, а и намират символика дори в самото разположение – в подножието на Сахат тепе, кацнал елегантно на стълбите над най-дългата пешеходна улица. Мястото е емблематично, а дори и зад телефонния им номер се крие късче история.
Рецепти от българската, сръбската, турската и гръцката кулинарна сцена – това ще намерите в менюто, а напитките ще са почти изцяло български. За да се доближи максимално до автентичните вкусове, екипът неведнъж е предприемал дълги обиколки из страната. Например, банската капама ще бъде приготвяна според наставленията на опитните баби от с. Елешница, а за прочутите родопски специалитети клин и пататник – консултантите са били от известното село Хвойна. Е, разбира се, собствени интерпретации са позволени, но без да се бяга от характерния аромат на домашно приготвеното! Интересното при подхода им за приготвяне на храната е, че те не се страхуват да експериментират с нови технологии, по които да приготвят традиционните гозби. Всичко това е с цел да запазят качествата на храната. Като допълнения към традиционната листа с предложения ще има и дневни бавно готвени ястия в лимитирани количества.
Продуктите за ястията също се подбират от по-малки производители, тъй като по този начин се инвестира директно в българската икономика, а и можем да бъдем сигурни във високото качество и вкуса им. Всички сухи мезета, лютеници и сладка се правят на място по собствени рецепти. Хлябът също ще се изпича в момента на поръчване, за да получите онзи неповторим пресен и уханен мирис, който допълнително възбужда апетита и прави всяка храна още по-приятна за консумация.
Подобно на качеството, с което сме свикнали и от Japonica, посещението на България на три морета няма за цел само да задоволи глада ви, но и да ви достави едно различно преживяване с отличителни вкусове, но и перфектен сервиз. Персоналът е специално обучен, за да препоръчва най-подходящия за вас избор и да го комбинира с точното вино или питие, което ще допълни и надгради вкуса му. Това не е място, на което просто да похапнеш и да не се върнеш повече. Идеята е да получиш онова лично отношение в комбинация с апетитни изкушения, което да те накара да се връщаш и да пожелаеш да изпробваш още!
Официалното откриване е на 18,19 и 20 юни и от ресторанта любезно ви канят да бъдете техни гости. Начален час 19:30 само с предварителна резервация на тел: 089 681 7 681, а адресът е ул. Найден Геров 5 ( стълбите на Каменица).
Наистина името е лишено от творчество!
Оставете творчеството – името не е приемливо и политкоректно, в светлината на ес идеологията. Това си помислих още като прочетох новината и, че ресторантьорите ще си имат проблеми с името. Но не очаквах , че реакциите /подготовката /, ще започнат почти веднага с откриването!
Доста малоумно име за ресторант.
В подзаглавието изрично се споменава „посветен на българщината,“. Това малоумно ли е? Изпратете предложение, за ново име – „две котки и куче“ или нещо подобно. Ще е лесно смилаемо и не толкова „малоумно“.
Е да, в историята си, сме имали и такъв период, макар и за кратко… Приятно съм учуден, че някой си е спомнил за него.