„Това е базов стратегически документ с общ характер, който включва основни посоки за противодействие на дадено заразно заболяване,“ поясни здравният министър
Доц. Кунчев: Ключово значение имат посланията, които се излъчват към хората
Министърът на здравеопазването Костадин Ангелов, председателят на Националния оперативен щаб ген. Венцислав Мутафчийски и главният държавен санитарен инспектор представиха на брифинг Национален план на България за готовност при пандемия, който беше разгледан и одобрен на днешното заседание на Министерския съвет.
„Това е базов стратегически документ с общ характер, който включва основни посоки за противодействие на дадено заразно заболяване, свързани със справянето и координирането на действията на всички държавни институции при определена пандемия,“ обяви здравният министър.
По думите на Ангелов основният пандемичен план е база за изготвяне на конкретни такива за всяко конкретно заболяване. Те ще се разработят, ако нашето общество се изправи и пред друга пандемия.
Националният план има общ програмен характер, подчерта той и допълни, че в него се засяга и темата, че на обществото трябва да се предоставя постоянна достоверна и актуална информация относно хода на пандемията и предприетите мерки.
На журналистически въпрос дали може да се предостави плана за настоящата пандемия, без частта, която касае националната сигурност, министър Ангелов заяви:
„Има такъв план и за пандемията от ковид. Той е достъпен на сайта на народното събрание. Има го на стенограма, от там всеки може да си го свали. 30 минути съм го представял в парламента.“
Планът е разработен в изпълнение на решението на НС, добави доц. Ангел Кунчев. Той го нарече „генеричен бърз план въз основа на които ще се разработват вече конкретни, като се взема предвид каква е заразата, имал ли лечение и т.н. Как да пресечем разпространението ѝ, да намалим заболеваемостта и смъртността, има ли международни организации, които помагат за това, как да се подсигури дейността на важни органи като пожарна и МВР по време на пандемия, бизнес и други стратегически сектори. Като стигнем до чисто комуникационни стратегии, защото се оказва, че ключово значение имат посланията, които се излъчват към хората.“
Очаквайте подробности за имунизацията на населението, която стартира най-рано в края на 202-та година.
Снимка/ архив