АктуалноГрадътЖивотЗабавлениеНовини

BBC Travel „разследва” произхода на айляка

Пловдив е главен герой в статия на реномираното издание

Реномираното издание BBC Travel, което има повече от 3 млн. читатели, публикува като част от поредицата си „Душата на града“ история за Пловдив, която се опитва да го представи през очите на хората, които живеят в него.

Журналистът Уил Бъкингам прекарал няколко дни в София, събирайки информация за втория по големина град в България. Направило му впечатление, че хората в столицата имат различно мнение и отношение спрямо типично пловдивската фраза „бича яйляк“ и решил да намери сам значението й, като прекарал няколко дни в града под тепетата. Той анализира етимологичните значения на думите, произхода им и наслагва мнението на хора, които са родени в Пловдив или от години живеят тук и имат своето усещане за специфичния начин на живот в града.

“Пловдив се гордее с репутацията си, че прави нещата по свой собствен начин. Веднага след като слезете от автобуса от столицата София, можете да почувствате промяната в темпото на живот. Хората ходят по-бавно тук, изглежда, че имат повече време. Трафикът е по-малко забързан. Докато се разхождате към центъра на града през парка, където възрастни мъже се събират, за да играят шах, а хората си почиват и разговарят под сянката на старите дървета,  усещате, че Пловдив е един по-различен град.“ Така започва разказа си Уил Бъкингам.

Пътеписецът не пропуска да спомене квартал “Капана” с изрисуваните стенописи и множеството барове и заведения, кафенето „Джумая джамия“, където хората седят с часове и отпиват чаши турско кафе. Дори котките по калдъръмените улици на Стария град му изглеждат по-безгрижни, отколкото другаде. Според автор,  ако попитате хората тук, защо градът е толкова спокоен, те ще ви кажат: “Пловдив е „айляк“. И не защото тук хората не работят.

Така той стига до извода, че в съвременен Пловдив думата “айляк” е придобила собствен смисъл и значение, нещо, което не може да се преведе, а трябва да се почувства. Според него айляк, това да намериш време, да излезеш за закуска и да не се прибереш до вечерта, да успееш да намериш време за кафе в забързаното ежедневие и да откриеш кътчета в града – алеи, малки паркове, пейки – където можеш да се разхождаш с приятели, да слушате музика, да пиете бира и да си говорите. Това е удоволствието, което изпитваш от заобикалящата те среда. Свързано е със свободата на душата и с това да намериш мястото си и да правиш всичко с по-малко стрес.

Авторът цитира разбирането на българския писател Филип Гюров, който казва: „Не всичко е в суматохата на големия град, необходимостта от закупуване на най-новата технологична играчка, необходимостта винаги да се изкачвате по социалната стълба. „Хората, особено младите, са изпитали ужасните странични ефекти от прегарянето. Оттук и нуждата да забавим, да се разрастваме, да живеем повече в синхрон с природата и себе си. “

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

7 коментари

  1. „ЗАСПАЛ МУЙКО В СЛАМАТА“ = до това се свежда всичкото многословно излияние на този трактат.
    „…разбирането на българския писател Филип Гюров…“ кис-кис, кой се интересува от разбирането на ПРОЧУТИЯ (изтъкнатия, великия и пр.) Гюров?
    КАПАНологията особено се проваля с Гордото Показване на простряни ГАЩИ (липсват …сутиените?) каквито по света траят по три дена около празник, не повече, ама пусти МЪРЗЕЛ.
    По-кротко пред ВВС активистите на МЪРЗЕЛИВИЯ ОРИЕНТ!

    1. С какви глупости занимават читателите.
      Произхода на МОШЕННИЦИТЕ в държавните институции, съдилищата трябва да занимава нормалния читател.
      Унищожаването на ПРИРОДАТА,РАКЕТА,…
      НЕОБЕЗПЕЧЕНИТЕ КРЕДИТИ
      СТИГА СТЕ ПИСАЛИ ГНУСОТИИ

      1. ТО СИ Е СТРАТЕГИЯ на КлептоКрацията за да отвличат Фниманието на Мат’риЯла от действителните проблеми, беззакония, кражби.

        Другите медии даже по-малко пишат ПО СЪЩЕСТВО; ЧАЛГАТА ПРЕОБЛАДАВА

        1. Да КЛЕПТОКРАЦИЯТА, Д,-р Иван Чомаков, Спас Гърневски, Тютюков, и техните приближени
          ТЯХ ТРЯБВА ДА РАЗСЛЕДВАТЕ
          НЕОБЕЬПЕЧЕНОТЕ КРЕДИТИ
          БАНКИТЕ, ПОЛИЦИЯТА,СЛЕДОВАТЕЛИТЕ

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина