Предстои промяна и на скалата за оценяване за ДЗИ, за тройка ще са нужни 30%
Въвежда се нов предмет „Дигитални технологии и креативност“
Интегрирани тестове заменят националните външни оценявания по БЕЛ и математика в IV-ти, VII-ми и Х-ти клас, като промяната ще влезе в сила от учебната 2022/2023 г. Това обяви министърът на образованието Красимир Вълчев.
Предложените промени в Наредба 11 предвиждат изпитната програма по български език и литература да се съчетае с въпроси от областта на обществените науки, а математиката – с природните науки.
“С настоящите тестове по български и математика се оценяват базови умения, но това не е достатъчно. Нужно е да стимулираме учениците да имат по-комплексни знания, най-вече от природни и обществени науки. Все по-трудно ги мотивираме за природните науки. Много малко от зрелостниците избират и такава матура”, аргументира предложението на МОН министърът.
По думите му до учебната 2022/2023 година има достатъчно време за апробиране на новите формати и системата да се подготви.
Вълчев каза още, че измененията ще дадат възможност за акцент върху практическото обучение.
Предстои промяна и скалата за оценяване и на държавните зрелостни изпити, като там е предвидено вдигне на прага за среде 3. За това вече ще са нужни 30% от максималния брой точки. Сега прагът е 23 точки.
Министър Вълчев даде пример, че сега при игра на тото се постигат с лекота мининмум 8 точки на ДЗИ.
Ще се въведе нов предмет – Дигитални технологии и креативност, за учениците в V-ти, VI-ти и VII-ми клас. Той ще включва информационните технологии, надградени в компютърно моделиране. Новият предмет за седмокласниците ще бъде въведен през учебната 2023/24 г., а за петокласниците и шестокласниците – съответно през 2021/22 и 2022/23 г.
От догодина предметът „Околен свят“ ще се нарича „Родинознание“ с акцент върху патриотичното възпитание. Петокласниците и шестокласниците ще имат по половин час повече седмично математика, учениците в VI-ти клас ще бъдат натоварени и с още половин час география на седмица.