МненияПод ножа

ПУ и Митрополията на нож заради амбициите на Николай Пловдивски

Поводът за колизията – Духовната академия на Владиката
Това представлява по-скоро едно религиозно училище, коментира ректорът Козлуджов

От тази година Пловдивската духовна семинария е вече дом и на новооткритата Духовна академия. Нейн духовен наставник е самият митрополит Николай, а ректор – отец Добромир Костов. Първият им кандидат-студентски изпит се проведе на 10 юли, а от есента се очаква да бъде пълно със студенти. Дали обаче това е едно легитимно висше учебно заведение, което може да предостави на своите учащи това, което обещават или е чисто задоволяване на нечий нужди и алчност.
Притеснени за бъдещето на академичното обучение по богословие, на пресконференция излязоха представители от Катедрата по Теология на Пловдивския университет. С твърдата си позиция, че тази Академия не бива да съществува или ако, да не си слага статута на лицензиран ВУЗ, който може да ти предостави същото като един университет. Това представлява по-скоро едно религиозно училище и няма да могат да бъдат издавани дипломи, а по-скоро сертификати, каза проф. д-р Козлуджов. Подборът на преподаватели също не е за изпускане. Няма нито един педагог сред тях, но по една или друга причина всички са близки на Николай Пловдивски. Друг притеснителен факт, който изложиха от академичната общност е натискът, който се налага върху студентите от специалността Теология и учащите в Духовната семинария да прекъснат своето обучение и да се преместят в новоткритото учебно заведение. Голяма част от висшите клирици на Българската православна църква са завършили не Духовна академия, а богословски факултети или катедри, и е странно, че едва сега се сещат, че те не се вместват в представите им за качествено богословско образование, казват в декларацията си теолозите.
Всичко това се опитва да имитира една друга Духовна академия, която е същвствувала преди 1990 г. Макар и тогава вече да е съществувала тази специалност в Софийския университет, никой никога не я е виждал като заплаха или конкуренция. Напротив, тя е била сред най-елитните учебни заведения, където бъдещите духовници са можели да посещават. Преподавателите от катедрата по Теология са твърдо убедени, че парите, които се дават за тази Академия са много по-нужни на самата църква и разпространяването на християнството. В същото това време Пловдивския университет се радва на все по-голямо желание към тази специалност. Самият ректор я нарича непечеливша, но нужна за университета. След възникналия конфликт между ПУ и Митрополия, ркторът Козлуджов не знае дали Николай Пловдивски ще открие новопостроения параклис към новата сграда на университета. Няма и големи очаквания. Под Тепето припомня, че до скоро главата на пловдивската епархия бе в близки отношения с ВУЗ-а, но с новите му идеи се стигна до неизбежен разрив. Според духовници, притеснени от случващото се, Николай цели да съдаде голяма група от послушници, с които да дирижира много по-лесно процесите в епархията си, така както ги вижда. Да изолира инакомислещите хора в расо в рамките на епархията си. И да се опита да възвърне загубените си напоследък позиции във Висшият клир с налагане на много и верни млади свои протежета. Това, което се случва е страшно. Хората трябва да отворят очи, миряните също, алармират духовници от Пловдив.

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

3 коментари

  1. Колкото беше „духовник“ и „монах“ Бачковският развратен „игумен“ (в махлата имаше такъв някакъв ама всички го презряха) – точно толкова е ОДУХОТВОРЕН пловдивският МУТРОполит. Безблагодатен, нечестив узурпатор, драпащ и боричкащ се за ЗЕМНИ благинки, наслади и най-паче ВЛАСТ. Хора, бдете, не им се оставяйте на КРИВОславните „пастири“. А килийното им у-ще няма как да стане акредитирано, т’ва са на перкото фантасмасгориите

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина