Актуално

Pole Dance: Провокативният танц

Тренираш изцяло със собственото си тяло и всеки път надскачаш себе си, преборваш се, имаш възможността да изразиш себе си по толкова различни начини, че е трудно да се опише

Паулина Гегова

Танцът на пилон бързо се популяризира в България, но той не е нищо ново за запада и изтока. В основата му стоят нощните клубове Бурлеск, от където тръгват всички по-екстравагантни и еротични форми на танцувално изкуство. Стереотипите и закостенялото виждане, ги принизяват и равняват на стриптийза, а танцьорките на стриптизьорки, но нещата изобщо не стоят така. Pole dance-ът е танц, при който жените не се събличат голи. Разбира се, костюмите им са оскъдни и гъделичкащи окото, но такива са и на много балерини или танцувални трупи, явяващи се по различни състезания и конкурси. Не е редно да съдим тези жени, които отделят часове в тренировки, всеки божии ден, за да достигнат това физическо съвършенство. Телата им се подлагат на много болка, трябва да са изключително гъвкави, издръжливи и силни, за да направят фигурите и инверсиите върху пилона, които често ни изумяват и също толкова често ни карат да завиждаме на уменията им. В pole dance-а се набляга на гимнастика и акробатика, а не на показване на голотии с цел банкноти в бикините. Точно обратното, забранено е танцьорките да бъдат докосвани. Преди всичко, те са пърформъри и трябва да се уважават. Доказано е, че подобен вид спорт и физически упражнения са възникнали още преди 800 години в Индия, където вместо железен пилон, са използвали дървен прът с по-широк диаметър. В Китай пък, мъжете са използвали два пилона, на които са практикували трикове за поддържане на гравитацията. След 1920 година, пилонът навлиза и в цирковите акробатични номера. В последствие се прехвърлят и в нощните клубове, а от там нататък историята е ясна – Бурлеск превзема света! В наши дни съществува Световна федерация по танцът на пилон, а скоро се очаква да се открие и българска. Pole dance-ът се бори дори да стане Олимпийски спорт. Дали ще успее само времето ще покаже.

Свързахме се с две представителки на този бранш, за да ни разкажат повече за професията, трудностите покрай нея, както и хубавите й страни.

Биляна Славова е само на 27 години, но вече има мъж и две деца. Това изобщо не й пречи да има здраво, красиво тяло, което е превърнала в танцов инструмент. Бивша хип-хоп танцьорка, от   години се занимава с Pole dance. Заедно с нейна колежка, е инструктор в студио Pole Dance Велико Търново.

-Благодарение на социалните мрежи, пилоните стигнаха и до мен. Виждах все повече и в последствие разбрах, че има зала и в Търново. Отидох на няколко тренировки и бях крайно изненадана, че цял живот съм спортувала, а накрая се влюбих от първото качване в това изкуство. След няколко тренировки, обаче, бях бременна и прекъснах до миналата есен, от когато не пропускам. Вече и водя тренировки в Търновската зала заедно с основателката за града ни, Шани. Има все повече желаещи и колкото повече пробват хората, толкова повече остават. Тренировките са забавни, дават ти толкова много – сила, издръжливост, гъвкавост, удовлетворение. Уникален начин да спортуваш и да се забавляваш едновременно и в същото време каквото и да направиш е толкова необятно, че веднъж стане ли ти хоби или нещо повече не мисля, че има начин да спреш. В тези танци няма ограничение на възрастта, нито на уменията. Няма значение дали преди си се занимавал с някакъв спорт или си пълен новак. Тренираш изцяло със собственото си тяло и всеки път надскачаш себе си, преборваш се, имаш възможността да изразиш себе си по толкова различни начини, че е трудно да се опише.

Макар и танцът да е нейна страст и професия, трудно се намират участия. Клубовете и платформите, които са приспособени за подобен вид изява, в България са твърде малко. Стои и проблемът с това, че често този вид изкуство се уеднаквява със стриптийза. Мнението на хората е противоречиво. Не всеки го приема за нормално, камо ли достойно. Относно отношението на останалите, Биляна споделя:

-Повечето хора възприемат пилоните неизменно за нещо пошло. Но истината е, че все повече се разпространяват и благодарение основно на момичетата от Sonya Pole Studio и техните изяви в различни тв формати и предавания, дори в България хората започват да разбират, че това не е стриптийз. Това е фитнес, спорт, изкуство, забавление, изобщо нещо носещо огромна радост не само за зрителите, а и за тези, които се изразяваме чрез пилоните.

Да бъдеш инструктор не е лесно. Работата носи голяма отговорност. От теб зависи развитието на един човек, който ти е повярвал и се е хвърлил в ръцете ти, но Биляна е наясно с трудностите. Тя е професионалист и не оставя нещата недовършени.

-Аз съм инструктор от половин година и мога да кажа, че това е адски трудно. Да влезе нов човек в залата, да го раздвижиш и въведеш в нашия спорт е сложно. Още повече когато му покажеш нещо, което да пробва и си човекът, който казва "държа те". Дори да е по-стар кадър, pole dance-ът е толкова необятен, че винаги има какво ново да изработиш. Трябва и ние да се развиваме – толкова нови неща излизат всеки ден, че дори не може да се възприеме. Отделно всеки човек е различен и на всеки се обръща различно внимание, за да може всеки да е удовлетворен. Препятствията, обаче, са несравними с щастието от всяка нова фигура, всяко превъртане, комбинация и прочее. Все едно за пръв път и ти си успял. Всеки ден правим това – успяваме!

Да, понякога нещата не са такива, за каквито ги мислим. Понякога истината е напълно различна и чак когато се поставим в обувките на другите, осъзнаваме, че няма нищо лесно. Чак тогава спираме да съдим. Нека не съдим изкуството, пък било то и противоречиво като това. Надяваме се, че поне малко ви запознахме с вселената на Pole Dance-a.

Очаквайте скоро и продължение по темата с Ани Гошева – състезателка по Pole dance.

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина