Актуално

Бъдещето се принтира 3D

Сканирали сме автомобили в реален размер, принтирали сме паметници, дори куче, обяснява управителят на фирмата в Пловдив

Стефка Георгиева

Само преди година, едно ново и интересно пространство се появи на предела на артистичния квартал Капана. Това е B2N, мястото за 3D принтери в града под тепетата. Самата фирма е със седалище в столицата, но като част от разширителните дейности на компанията, отварят свой офис и в Пловдив. По този повод се срещнахме с Даниел Христев, управител на Би Ту Ен в Пловдив.

„Би Ту Ен ЕООД (B2N Ltd) е основана през 2006г. с основни дейности архитектурно проектиране и консултантски услуги. С развитието на дейността, се зароди идеята за създаване на работилница за 3D принтиране и прототипиране. Тази насока неминуемо доведе до ориентирането ни към предлагане на българския пазар на всичко свързано с 3D технологиите – принтери, скенери, софтуер, консумативи и услуги“, разказва ни Даниел. Днес фирмата е официален представител за България и Източна Европа на водещи компании в 3D индустрията.

„Фирмата я делим на две части – B2N & 3D Happiness. Първата част е за бизнес клиенти, дистрибуция, поддръжка, обучения и прочее, а втората – за извършване на услуги, всякакви, за всеки. Когато мислехме име за нашия шоурум и работилница, всъщност си дадохме сметка, че каквото и да правим – ние всички търсим щастие. Създаването, премоделирането и ефикасното производство на обектите, с които боравим всеки ден може да е една от важните ни стъпки в тази посока. Затова 3D Happiness ще работи за един по-красив и функционален свят, в които ще създаваме персонални продукти, а същевременно ще пестим време и средства.“, допълва още г-н Христев.

Отварянето на офис в Пловдив е породено от възхищението към самия град. Компанията е участвала на One Design Week 2015 Пловдив, а на столичани им е харесала атмосферата тук. Резултатът е изключително интересния шоурум и офис, в който почти цялото обзавеждане е принтирано, който за пръв път видя бял свят в началото на миналата година.

Освен с дистрибуцията на 3D принтери, екипът се занимава с изключително интересни задачи. „Сканирали сме хора,  автомобили за изложения и филми, паметници, исторически забележителности и архитектурни открития, дори куче!“, разказва ни с усмивка Даниел. Той допълни още, че 3D принтирането в глобален мащаб не е нищо ново. Най-разпространено е в Холандия, където подобни пространства има почти на всеки ъгъл.

Освен, че изработват макети, те могат да принтират и резервни части. Такъв е примерът с момиче, което е счупило слушалките си за музика, които струват почти 4-цифрена сума. Поради липсата на резервни части за слушалки, девойката ги е занесла и иначе счупеният държач е бил сканиран, а след това е принтиран нов, което е спестило крупната сума за закупуване на нов аксесоар за слушане на музика. Даниел ни разказа, че са сканирали и животни с цел изработка за протези, като такъв пример е принтираната шина за кученце със счупен крак.

Оказва се, че пазарът в Пловдив не се различава особено от този в столицата. „В София несъмнено има по-голям интерес, но поради силното развитие на индустриалните зони в и около Пловдив, не виждаме особено голяма разлика. Работили сме с доста фирми от „Тракия“ Икономическа зона“, продължава разказът си Даниел. 

Самите принтери, освен че могат да ви изработят макети, мебели, машинни елементи, концептуални части, крайни продукти – общо взето всичко!, работят и с най-различни материали като дърво, метал, смола, силикон, гума, пластмаса и много други. „Всичко може да бъде изработено, няма ограничение в дизайн, форма, структура. Вдъхване на най-смелите идеи на хората, буквално. Всякакви индивидуални, персонални и уникални продукти, прототипи, крайни продукти за директна интеграция. Принтирали сме от микроскопични дюзи до огромна светеща стена“, обяснява Христев.

На практика, 3D принтирането може да направи всичко, а вече стана ясно, че са принтирани и първите живи органи, които са просъществували самостоятелно, макар и за кратко време. Приложението се простира от дизайна, през домакински потребности, промишлени стоки, та чак до медицински цели. Бъдещето на тези технологии се развива стремглаво и се оказва оптимистично дори у нас, макар че все още не е толкова популярно в пределите на страната ни. И все пак, на национално ниво, се бележи огромен ръст в продажбите на този вид техника. Защо да не спестим време и пари, след като имаме тази възможност?!

 

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина