АктуалноГрадътНовини

Ученици от Пловдив се обучават изцяло на лаптопи и не ползват хартиени учебници

Стефан Стоянов: Пловдив е лидер в иновациите в публичното образование

Ресорният заместник-кмет представи добрите практики в града на годишната Академия за лидери в образованието“ на фондация Америка за България

„Пловдив е лидер в иновациите в публичното образование.  Гордеем се с постиженията на първия клас ученици, които се обучават изцяло дигитално, на лаптопи“. Това заяви заместник-кметът Стефан Стоянов при откриването на годишната „Академия за лидери в образованието“ на фондация Америка за България. Той припомни, че проектът стартира в ЕГ „Иван Вазов“. От началото на тази учебна година общо 6 класа в 5 пловдивски училища вече не ползват хартиени учебници. Плановете на Община Пловдив догодина да станат общо 10“.

На днешния форум среща си дават учители и директори на училища от цялата страна, като освен обмяна на добри практики, се анализират резултати и постижения от включване на новости в образователния процес.

„От миналата година всички общински училища са с активирани облачни технологии, дигитализация на учебния процес чрез използване на Google G-suite, Microsoft 365“, конкретизира Стефан Стоянов и допълни: „С имейл, име и парола учениците могат да стигнат до своите учебници и домашни от всяко едни кътче на света“.

По думите му иновацията и промяната на образователната система е фундаментът на 21 век. „Много неща се случиха в последните 10 години в образователната система в България, но системата е относително скучна за учениците, а новите технологии привличат вниманието на децата в класната стая“.

Вече 8 години фондация „Америка за България“ реализира програми в подкрепа на българските училища, които влизат в учебния процес, като се прави обмен на учители и директори между България и САЩ. Целта е подобряване на крайните резултати на учениците и тяхното преживяване в училище.

Община Пловдив освен че се грижи за сградния фонд на училищата, реализира успешни проекти, с които учебните заведения могат да кандидатстват за технологично оборудване, да се включват в програмата „Иновативни училища“ и други.

Заместник-кметът Стефан Стоянов не пропусна да отбележи използването на алтернативните методи в началната и предучилищна педагогика в Пловдив – този на Мария Монтесори, при който са включени вече 11 образователни институции, 7 детски градини 2 училища и ясли. Над 110 обучени преподаватели и над 750 обхванати деца, които работят ежедневно в такива групи.

„Резултатите са изумителни от гледна точка на агресията, интеграцията и бързо напредване в силните страни на всяко едно дете. Така изграждаме уверени млади хора и по-отговорно общество“, заключи заместник-кметът.

Семинарът се провежда в рамките на три дни в Пловдив, като сред водещите лектори са Елис Скоуп и Рима Шор от Педагогически колеж „Банк Стрийт“, Ню Йорк. Техният акцент е свързан с планиране на посещенията извън училище с учебна цел чрез използване на ресурсите на различни културни и обществени институции.

„Академия за лидери в образованието“ се осъществява в партньорството между „Педагогическия факултет“ на ПУ „Паисий Хилендарски“, колежа „Банк Стрийт“ и Колумбийския университет.

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

3 коментари

  1. Обучение без учебници, без изграждане на навици за четене на книги, може да бъде идеал само за академии на бъдещи лидери в оглупяването, унифицирането и щамповането на млади хора, идеални за глобализацията…но тотално загубени за странат си и нейната култура….

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина