Докато в Пловдив посрещаха с манифестации и салюти мощите на светеца, падна храмът- паметник на културата с неговото име в Черноземен
Безхаберието в расо бутна 160-годишната черква
Владиката спря европейско финансиране на реставрацията й, после не я ремонтира
Разминахме се с голяма трагедия. Вчера в „Св. Георги” се състоя голямо погребение, кръсти се кметът на селото
Свети Георги Победоносец прати знак на Николай Пловдивски! Така смятат жителите на тъжното днес село Черноземен. Докато митрополитът посрещаше с помпозни манифестации, салюти и военнослужещи мощите на Свети Георги, пред очите на черноземци падна храмът им- паметник на културата, носещ името на светеца. Той рухна под напора на попското безхаберие Повече от 2 години черквата чака своя ремонт. Реставрацията бе гарантирана благодарение на осигурено европейско финансиране, но главата на най-голямата епархия го отказа да подпише договора с мъглив мотив. След което се ангажира да ремонтира църквата, но това така и не се случи. Тази сутрин голяма част от нея се е срутила, съвсем скоро ще пропадне и другата, която все още се държи. Предаде се красивото преддверие с колони, а самата сграда се е сцепила, като на места е рухнала. Очаква се още тази нощ да падне цялата. Така, след 160 години, храм „Св. Георги” в Черноземен ще бъде затрит от онези хора, които би следвало да се грижат за него- облечените в раса и власт.
Благодарим на Негово Високо Преосвещенство Митрополит Николай, че отказа тези 700 000 лв. за реставрация на нашата черква. Седемстотин хиляди лева, които спести на европейските данъкоплатци. Днес е празникът Света Марина, празникът на пловдивската митрополия. На службата присъства и патриархът. Облекли са се в златните си одежди и се правиха на светци. Малко преди самата служба тази сутрин, падна църквата ни. Защото Николай и хората му така и не благоволиха да ни позволят да я ремонтираме с одобрените от Държавен фонд земеделие средства, нито пък предприеха нещо сами. Аз не искам тези хора да ми бъдат връзката с Бога, коментира пред Под тепето кметът на селото Тоня Христозова. Битката за живота на храма се води от повече от 6 години. Не намерих никакво разбиране от ръководството на епархията. Какво излиза- „Св. Георги” преживя турското минало, но не преживя уж православното ни настояще. Просто нямам думи да опиша разочарованието си, допълва кметът на Черноземен.
Всичките й опити да се свърже с някой от митрополията след случилото се тази сутрин са ударили на камък, тъй като вчера и днес подопечните на Николай са строени в шпалир заради празника на „Св. Марина”. Представителят на църковното настоятелство, който носи името Георги, в същия момент, в който е рухвал храм „Св. Георги”, е раздавал иконки с лика на Свети Георги Победоносец. Е, и ако това не е ирония, казва Христозова. Тя се опитала да се свърже по телефона и с протосингела на митрополията Арсений , който през пролетта на 2014г. бе на място в Черноземен, за да се запознае със състоянието на черквата. Той ми върна абсолютно делови есемес. Поповете на смартфони и Мерцедеси нямат грешка, първи са, гневна е Тоня Христозова.
И допълва, че селото се е разминало с голяма трагедия, тъй като вчера през деня в църквата е имало голямо погребение. Под разцепената конструкция на храма е имало повече от 50 души. Те настоявали да изпратят близкия си както подобава, в черквата, и поели риска да застанат под компрометираната постройка. Няколко часа по-късно тя рухва. Представяте ли си какво можеше да се случи. В момента мястото е оградено, взела съм ключа за „Св. Георги” и няма да пусна никого в близост, категорична е Христозова.
В този момент църквата вече щеше да е ремонтирана, укрепена и реставрирана. Но уви. Одобрените от Министерството на земеделието проект и финансиране така и не бяха позволени от митрополита. Защо, така и не разбрахме. Единствено искахме този паметник на културата и на духа да оцелее, коментира пред Под тепето един от ангажираните с проекта за реставрация на „Св. Георги” Стоян Вачев. Има явно нещо свише. Точно днес приемат мощите на светията. Да се замисли човек. Свети Георги Победоносец им е сърдит. След цялата тази помпозност той им даде своя знак. Какво ще кажат сега от митрополията, след този сигнал свише. Дано поне се замислят, коментира Вачев.
Историята
Строената през 1848г. черква е паметник на културата от историческо значение. Символ на историята и духа. Николай Пловдивски стопира реставрацията на храма, тъй като отказа да подпише договора с фонд Земеделие за отпускане на 700 хиляди лева европейски пари. С мотив, че цифрата е завишена. Той поиска крайната цена на проекта да бъде намалена с близо 120 хиляди лева, тъй като парите били много за такъв ремонт. С тях можело да бъдат вдигнати две нови църкви. С тапети, китайски плочки и палмички отпред вероятно. Трябва да защитим интересите на европейския данъкоплатец, размахал пръст Николай и казал твърдо „Не” на проектанта и строителя, спечелил конкурс за реставрацията на „Св. Георги”.
Непретенциозна отвън, вътре черквата е абсолютно съвършена. Оцеляла е дори след набези на турците през 70-те години на 19 век. Била е опожарена, но я възстановили.
Иконите в „Св. Георги” са безценни са. Рисувани са от големия майстор Георги Данчов, който ги подарява на съратника на Васил Левски- Иван Арабаджията, който пък ги вкарва в черквата на Черноземен. Част от тях през годините са откраднати, после намерени и прибрани в митрополията, от където отказват да ги върнат на черноземци. Другите обаче още са в храма и могат да бъдат видени. Или можеше да бъдат видени. Напълно увреден е шедьовърът „Тайната вечеря”, нарисуван в една от нишите зад иконостаса.
Потресена съм от отказа на пловдивския митрополит да подпише договора за отпускане на европейски средства за ремонта на черквата в Черноземен, коментира преди две години случващото се с паметника на културата „Св. Георги” в пловдивското село арх. Жана Джугаланова, старши експерт в Националния институт за недвижимото културно наследство. Подписът на специалистката стои върху становище от 17 януари 2013г. по повод проекта за „Преустройство, ремонт и реконструкция в рамките на съществуващ обем на православен храм „Св.Георги”. От него става ясно, че падналата „Св. Георги” е със статут Паметник на културата на изобразителното изкуство, деклариран със списък от 03.11.1973г. на НИПК. Художествена ценност бяха плиткорезбованият иконостас, с ажурен опростен завършек, медальоните над вътрешните колони, поредица от дарителски икони по парапета на галерията и изписването на плоскомидийната ниша.
Проследете цялата история със "Св. Георги" в линковете ни под този текст
че николайчо ролекса е гей знаеха всички миряни. след като отказа евросредствата за реставрация на храма – паметник на културата – те разбраха, че е и педераст!
Да бе, да бе, г-не Паничарове „вярващий“ ша сАбереш ти от босия цървулите, за да може АТЕИСТЪТ Никола Методиев ДВЕСТАименов -нахлупил МИТРА ВЪРХУ МУТРА да закрие рогите- да го търкалят с лимузините заедно със СВИТА БИЯЧИ, масажистки и попадио-вероучителки
Neka vsichki vqrvashti da suberem lichni sredtsva i da sugradim hrama na sveteca !!!
ПОЛИЧБА СИ Е ТО, ПОЛИЧБА СВИШЕ = ТАКА ЩЕ СЕ ИЗДЪНИ ПРАВО КЪМ ГЕЕНАТА ОГНЕНА БЕЗБЛАГОДАТНАТА МУТРА С МИТРА НАХЛУПЕНА ДА ПРИКРИВА РОГЦАТА КОГАТО НАСТЪПИ ВИДОВДЕН… АХА, ТИ В ТАЛАСЪМИ НЕ ВЯРВАШ, НАЛИ, ВАШЕ НИЗКОПРЕОСВЕЩЕНСТВО? ОТДАВНА ТЕ УСЕТИХМЕ БЛАГОЧЕСТИВИТЕ ХРИСТИЯНСКИ СЕМЕЙСТВА ОТ ПЛОВДИВ И ЕПАРХИЯТА И НЕ ТИ СТЪПВАМЕ НА „СЛУЖЕНИЯТА“ СРЕД БИЯЧЕТАТА
Тия хора дето са били на погребение вътре по рано сега живеят втори живот. Направо нямам думи.
ПРоскомидийна ниша!!!