Житието на една БГ студентка в Германия
Мариела Говедарова- от СОУ „Паисий Хилендарски“ до отдел „Финанси“ на General Electric
Идват абитуриентските балове. Отброяване до 12, а сетне голямото житейско броене за зрелостниците предстои. Едни вече са се ориентирали за обучението в родните вузове, други ще се влеят в потока от млади хора, които заминават в чужбина, за да търсят късмет и ценз зад граница. Както е направила Мариела Говедарова от Раковски, една от 8-те българи, които следват във факултета по Международен бизнес в Европейския университет по бизнес-ESB Business School, в немския град Ройтлинген.
Евтините курорти по Черноморието, вкусната българска храна и ски курортите. С това свързват България студентите от елитното висше школо. Там се обучават студенти от 5 континента, включително и от България, а Мариела е една от нашите представителки.
Тя е четвърти курс но вече добре знае немски, въпреки че обучението й е на английски език. Споделя, че има приятели от Молдова, Перу, Кения и Бразилия, с които най-лесно общува. Трудност за младата българка с балканска душа и отвореност към другите е затвореността на немските студенти към техните колеги, които са чужденци. Но при по-задълбочен контакт с колега или колежка от Германия, те остават наистина верни приятели, готови винаги да ти окажат помощ и съвет, разказва Мариела. Тя допълва, че в началото, още когато не разбирала немски език, именно местни студенти са и помогнали да навлезе в иначе трудния за българите език.
Както родните студенти, така и чужденците обичат да се забавляват в общежитията. В Ройтлинген общият дом на кандидат-висшистите е най-предпочитаното място за партита и купони, не по-различни от българските. За сметка на това обаче условията за живот са на изключително добро ниво.Студентски общежития, апартаменти, както и едностайни жилища има достатъчно. Тенденцията е такава, че чуждестранните студенти предпочитат да живеят в общежития, докато германците са свикнали в самостоятелни апартаменти.
Преди да замине за Германия, Мариела е учила 5 години в пловдивското СОУ „Паисий Хилендарски“, в паралелка със засилено изучаване на биология, химия и английски език. Първоначално искала да продължи с тези предмети и във висше училище, но в последствие променила намеренията си и проучила възможностите за обучение в чужбина. Избрала Европейския университет по бизнес в Ройтлинген, защото той е на първо място за изучаване на бизнес науки в цяла Германия.Там всеки четвърти студент е чужденец, а във випуска на Мариела 50 процента от състудентите й са от произход, различен от немския, идващи от 16 различни държави.
Два от общо седем семестъра в рамките на бакалаварската степен по отделните специалности, са практически. Българската студентка е била на практика за 6 месеца в отдел „Финанси“ на General Electric. Останах изключително доволна, даже смея да кажа, че тези месеци бяха най-вълнуващите ми до момента, разказва Мариела Говедарова.Тя допълни, че именно там и се случило най-неочакваното нещо.Бях се подготвяла с часове на ред по немски език, а когато влязох в офиса, човекът който ме интервюира за практиката ме помоли да говорим на английски, понеже той също беше чужденец в Германия. Това беше случка, която ме научи, че никога не знаеш какво можеш да очакваш. Трябва или да си подготвен за почти всички варианти, или да импровизираш добре,заключи бъдещета икономистка.