Искат да променят устава на БПЦ заради Николай
Политиците заговориха за свикване на Църковно-народен събор
Православието е на ръба на пропастта след кончината на патриарх Максим. Политиците влязоха в духовната игра и колелото вече се върти. Това е вредно за църквата, но най-вече- вредно е за хората и за вярата. Чакат ни тежки, много тежки дни. Това предрече днес отец пред Под тепето, след като от столицата дойде ясен знак, че линията на Николай Пловдивски към патриаршеския престол е отворена. Само няколко часа след смъртта на духовния ни водач Максим, вече се говори за свикване на Църковно-народен събор и промяна на устава на БПЦ. При това тези коментари се спускат от политиците, а не от духовниците, повечето от които са срещу това. Директорът по вероизповеданията Емил Велинов огласи Църковно-народен събор, на който може да се промени Устава на БПЦ в частта за избор на патриарх и по-специално за изискването за възрастта на кандидатите. Ясно е, че това се прави с ясната идея пред името на скандалния пловдивски владика да има Негово Светейшество.
Сайтът за православие Двери припомня, че последният Шести Църковно-народен събор се проведе преди четири години и тогава бе взето решение следващите събори да се наричат само „Църковни“. Досега никой представител на ръководството на Българската църква не е съобщавал, че предстои свикването на Седми църковен събор. Даже напротив, закъснението за избори за нови делегати (според чл. 21 избори трябваше да се проведат през пролетта т.г.) и въобще отлагането на събора се обясняваше със здравословното състояние на патриарх Максим. По време на лятната сесия на Св. Синод от там съобщиха официално, че темата за свикването на Църковен събор не присъства в дневния ред. Тя не е присъствала също така и при есенната сесия на Св. Синод.
Сега за първи път и то веднага след смъртта на Българския патриарх се дава индикация, че Църковен събор може да бъде проведен преди свикването на Патриаршески избирателен църковен събор. При това тези индикации се дават от държавната власт, а не от църковната. Потвърждение за думите на Емил Велинов от страна на Св. Синод засега няма.
В устава на БПЦ правилата за провеждане на Църковен събор са регламентирани в чл. 15. Само такъв събор може да приема промени в устава. Правилата за провеждане на Патриаршески избирателен събор са определени в чл. 41 на устава. Патриаршеският избирателен събор има изключително изборни функции и не разглежда други въпроси. Делегатите в двата събора се определят на различен принцип.
Емил Велинов каза, че има още един начин за промяна на устава в частта за възрастта на патриарха, а именно „чрез синодална наредба“. Това изказване на директора по вероизповеданията може и да отразява настроения в църковните среди, но противоречи на Устава на БПЦ, по чиято буква би трябвало да се ръководят представителите на държавата в отношенията си с Църквата. В Устава на БПЦ Св. Синод няма правомощия за промени в Устава. „Вратичка“ може да се намери в чл. 58, ал. 12, където се предвижда сред правомощията на Св. Синод „да приема синодални наредби за устройството и управлението на Църквата в неотложни случаи и да ги внася за разглеждане в първия свикан след издаването им Църковен събор“. От изказването на Емил Велинов могат да се направят изводи, че такъв „неотложен случай“ е невъзможността на определени митрополити да участват в изборите на патриарх.
Дядо Борис край Мерцедеса сиДнес пък не по-малко скандалният духовник дядо Борис, игумен на Бачковския манастир, явно толерира Николай в интервю. Щом народът го сочи за глава на Църквата, значи е достоен, казва Борис. Къде е народът, при положение, че пловдивските храмове опустяха в последните четири години, никой не уточнява. Както и кой ще попита народа кой иска за патриарх. Не е за пренебрегване и фактът, че интервюто известния с феодализма си в Бачково, скъпите лимузини и гротескното си поведение игумен дава за приближен до митрополията журналист. Задават се
25c8va Say, you got a nice article post.Really thank you! Want more.