ВластНовини

Искат оставката на президента на Южна Корея

Опозицията в Южна Корея ще задейства процедура по отстраняване (импийчмънт) на президента Юн Сук-йол, ако той незабавно не подаде оставка след като реши да обяви военно положение във вторник през нощта и предизвиквайки най-голямата политическа криза от десетилетия в четвъртата по големина икономика в Азия, пише Mediapool.

Изненадващата декларация на Юн късно във вторник предизвика противопоставяне с парламента, който отхвърли опита му да забрани партии и да цензурира медиите, докато се обявява за пазител на “либералната демокрация“ в страната. Малко след като президентът обяви военното положение въоръжени войски нахлуха в сградата на парламента в Сеул.

Коалиция от депутати от опозиционни партии заяви, че планира да предложи законопроект за импийчмънт на Юн в сряда, който трябва да бъде гласуван в рамките на 72 часа.

„Парламентът трябва да се съсредоточи върху незабавното спиране на дейността на президента, за да приеме законопроекта за импийчмънт възможно най-скоро“, каза Хуанг Ун-ха, един от депутатите в коалицията.

Лидерът на управляващата Партия на народната сила на Юн призова министърът на отбраната Ким Йон-хюн да бъде уволнен и целият кабинет да подаде оставка. Основната опозиционна Демократическа партия призова Юн, който е на поста от 2022 г., да подаде оставка или да бъде изправен пред импийчмънт заради обявяването на военно положение, първото в Южна Корея от 1980 г. насам.

„Дори ако военното положение бъде отменено, той не може да избегне обвинения в държавна измяна. Беше ясно разкрито на цялата нация, че президентът Юн вече не може да управлява нормално държавата. Той трябва да се оттегли“, каза в изявление високопоставеният член на ДП Парк Чан-дае.

Народното събрание може да отстрани президента, ако за това гласуват повече от две трети от депутатите. След това се провежда процес от конституционния съд, който може да го потвърди с гласуване на шестима от деветте съдии. Партията на Юн контролира 108 места в 300-членния законодателен орган.

Ако Юн подаде оставка или бъде отстранен от длъжност, министър-председателят Хан Дак Су ще заеме поста лидер до провеждането на нови избори в рамките на 60 дни.

Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен каза, че приветства решението на Юн да отмени декларацията за военно положение.

„Продължаваме да очакваме политическите разногласия да бъдат разрешени по мирен път и в съответствие с върховенството на закона“, каза Блинкен в изявление.

Южна Корея е домакин на около 28 500 американски войници като наследство от Корейската война от 1950-1953 г. Планираните преговори за отбрана и съвместни военни учения между Южна Корея и САЩ бяха отложени, съобщи агенция Йонхап. Премиерът на Швеция също отложи посещението си в Южна Корея, каза говорител.

Министрите от правителството на Южна Корея се готвят колективно да подадат оставка, съобщава южнокорейският вестник „Чосун илбо“, цитиран от Ройтерс.

Тази информация се появява в медийното пространство, след като южнокорейският президент Юн Сук-йол обяви вчера, че въвежда военно положение.

„Чосун илбо“ съобщава, че южнокорейският премиер Хан Дол-су ще се срещне с лидерите на управляващата партия и с високопоставени помощници на Юн.

Военното положение

В телевизионно обръщение към нацията, прочетено изненадаващо във вторник през нощта, Юн каза е необходимо с военно положение да защити страната от Северна Корея и антидържавните сили в Сеул, но не посочи цитира конкретни заплахи. Това доведе до основателни подозрения, че президентът прави опит да се саморазправи с политическата опозиция, използвайки армията.

Последваха хаотични сцени, когато войници с каски се качиха в сградата на парламента през счупени прозорци и военни хеликоптери кръжаха над сградата.

Сътрудници на парламента охраняваха сградата, като блокираха вратите и пръскаха пожарогасители, за да изтласкат войниците, а протестиращите се сбиха с полицията. 
Военните казаха, че дейностите на парламента и политическите партии ще бъдат забранени, както и че медиите и издателите ще бъдат под контрола на командването на военното положение.

Само в рамките на три часа след декларацията, парламентът на Южна Корея я отмени гласовете на 190 от своите 300 членове. След това единодушно прие предложение, изискващо военното положение да бъде отменено, включително с подкрепата на всички присъстващи 18 членове от партията на Юн.

След това президентът отмени декларацията си.

В сряда се очакват още протести с най-голямата синдикална коалиция в Южна Корея, Корейската конфедерация на профсъюзите, която планира да проведе митинг в Сеул и обещава да стачкува, докато Юн не подаде оставка.

Посолството на САЩ призова гражданите на САЩ в Южна Корея да избягват районите, където се провеждат протести, докато някои големи работодатели, включително Naver Corp и LG Electronics Inc съветват служителите да работа от вкъщи.

Финансовите пазари бяха нестабилни с южнокорейски акции (.KS11), които спаднаха с около 2%, а вонът се стабилизира след спадане до двегодишно дъно.

Министърът на финансите Чой Санг-мок и управителят на Банката на Корея Рий Чанг-йонг проведоха извънредни срещи през нощта и финансовото министерство обеща да подкрепи пазарите, колкото е необходимо.

Снимка: OFFNews

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина