ГрадътИзпод тепетоНовини

Старите пловдивски аптеки

Източнк: Lost in Plovdiv

Автор: Веселина Михайловска

В миналото те са служели като ориентир, а собствениците им били сред най-уважаваните хора в Града под тепетата

Днес фармацевтичната индустрия е толкова напреднала, че буквално всеки ден произвежда нови медицински препарати и лекарства. Аптеките са безброй, а голяма част от тях са филиали на големи вериги. Свикнали сме дори да са на разположение денонощни пунктове по кварталите, където може по всяко време да закупим нужния ни медикамент.

Не така обаче е стоял въпросът в миналото. Тогава аптеките са били важна част от облика на града, а съдържателите им – едни от най-влиятелните фигури. В началото на века били 4, а към 1930 г. – станали 10. Всяка сграда е била с табела, с изрисуван символ на змия, увита около купа, а вътре – подредена и изпълнена с десетки стъкленици. Можели да бъдат откривани само от специалисти.

Всъщност, доста добра представа за това как са изглеждали фармациите преди, може да добиете в единствената музейна фармацевтична експозиция в България – старинна аптека Хипократ в Пловдив. Тя е открита за посещение през 1981 г., но в къщата действително се е помещавала аптека в периода от 1872 г до 1947 г., която била сред най-модерно оборудваните за онова време. Днес тя  ни представя различните методи за приготвяне на извлеци, тинктури, как са се правели и лабораторни изследвания, експонирани са и множество аптечни прибори и оборудване, произведени предимно във Виена и Берлин. Голямо любопитство сред посетителите предизиква и истинска метална каса, която е произведена през 1903 г, но работи и към момента.

Друга известна аптека от миналото си остава като ориентир в града сред местните и сега  – аптека Марица. Създадена е през 80-те години на ХІХ век. Нейни собственици били местните фармацевти Токатлиян – баща и син.  За пръв път името на Габриел Токатлиян, основателя ѝ, се споменава в пресата през май 1884 г. Вероятно по това време аптеката вече е съществувала. Първоначалното място не е известно, но в самото начало на ХХ век табелата се вижда върху новопостроена сграда на ъгъла между днешния бул. „6 септември” и ул. „Райко Даскалов”, срещу Караул хан.  През 1908 г. аптеката била закупена от младия магистър по фармация Харитон Куев. За съжаление, малко преди 1980 г. динамитът разрушил прекрасното здание, за да открие безличната фасада на нов жилищен блок.  Малко след нея бива съборена и аптеката на централния площад срещу Дома на здравето на Кудоглу.

Около Джумаята също знаем, че са се намирали две популярни фармации. Едната е на Братанов с наименованието Златний лев. Той я е закупил през 1907 г. от стария аптекар П. Димитров. Днес тя носи друго име, но там пак има аптека. Хората са си купували лекарства и преди, и сега – при това от едно и също място. Собственикът имал и лаборатория на Централния площад, в началото на Гладстон. Там се е правел популярният  тест „на жаба”, който е носил радост за омъжените жени, и често проблеми на момите. Става дума за тест за бременност.

Другата аптека била известна като „Калмар“, но името й било Златният Орел. Това била единствената придворна аптека в града, тъй като при посещенията си в Пловдив Фердинанд прибягвал винаги до нейните услуги.  Намирала се е в началото на днешната улица „Цариброд”. Някои смятат, че собственикът Калмар е унгарец, други – чех. Той управлявал аптеката през 20-те години, след това бизнесът поел зетят Светослав Карич – сърбин. 

По Главната улица лекарства можели да се закупят още от аптеката на Станчо Иванов и Галиний на Чипев. На днешната улица Патриарх Евтимий пък, в близост до бившия хотел България, се намирала фармацията на Томасян.

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина