ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
АктуалноГрадътКултура

Развитие по идеята „Пловдив в ЮНЕСКО“ до две години

В следващите до две години ще има развитие по идеята обекти в Пловдив да станат част от Световното културно наследство на ЮНЕСКО. В скоро време ще се създаде План за опазване и управление на Епископската базилика, Малката базилика и сграда Ейрене, който трябва да бъде възложен за изпълнение от кмета или от Министъра на културата. Вероятно това ще направи кмета на общината, съобщи зам.-кмета по култура Пламен Панов след днешното посещение на делегация от ЮНЕСКО под тепетата.

Този план ще се прилага и в рамките на максимум 2 години идва нова визита от ЮНЕСКО, които ще проверят как се изпълнява. След това може да се пристъпи и към следващите процедури за обявяване на серийния обект от мозаечното наследство на Филипопол за Световно културно наследство. Няма рецепта и установени срокове, но това е практиката, заявиха от делегацията на ЮНЕСКО.

Пламен Панов разказа, че делегацията, водена от Ернесто Отоне – зам.-главен секретар на ЮНЕСКО, е посетила Капана, Римския стадион, както и частта от стадиона под бившия „Нармаг“. Това са добри примери за управление и показателни, че общината поставя културното наследство в центъра на своите политики. От делегацията останаха приятно впечатлени, добави Панов. Това е знаково посещение, не е случайно, че са тук, каза още зам.-кметът по културата.

Положителното е, че този План за опазване и управление е на база опита ни от последните години, допълни Панов. Двете базилики са показателни за добро публично-частно парньорство, между община, държава и фондация „Америка за България“, нещо, което прави добро впечатление по света. Вече има опит с този начин на управление и няма да е трудно да продължим да го изпълняваме в следващите две години, продължавайки добрите практики и коригирайки слабите страни, добави Панов.

Теодор Караколев

Пише по темите, свързани с културата, културното наследство и история… More »

9 коментари

  1. ЮНЕСКО контролира Ценности из цял свят и в това делово посещение в България мозайките и Пловдив са само една от точките.

    Служебните възторзи и перчене не помагат, а пречат. Де да можеше и за „Обществен Транспорт“ да дойде някой да огледа частните МАРШРУТКИ преструващи се на бусове, та да изпадне във учтива ВЪЗХВАЛА… Или за Б.“Държ.“Ж. дето вече е „компания“ кис-кис и пресича жив Град с железариите си и със скорости без отношение към просто градоустройство… и т.н. и т.н. сами знаете

  2. Базиликата ще влезе в ЮНЕСКО , колкото и някои да не вярват. Пловдив е известен с културата си и това , което се прави за нея. Ако не е защо е залят от туристи непрекъснато и защо печели непрекъснато награди на туристически форуми. Пловдив дърпа напред благодарение на културата си и това е факт, независимо дали склеро-архитекта го приема. А и неговото мнение отдавна е повод за смях и съжаление.

    1. …наистина Репликата от Архитекта просто възразява срещу перченето във фотогенични ПОЗИ на случайни сегашни Боляри, Болярки със техните Болярчета и срещу приписването на „заслуги“.

      Изящно оформена Реплика с „големи и малки буквш“ кис-кис

      Нишо лошо за старинните архитектурни ценности или тяхното значение и признание = което си е ФУНКЦИЯ НА ЮНЕСКО (със или без КараКАЛИНКА).

      А мешавицата с туристически съображения май довежда до БЕТОНОВИ „АНТИЧНОСТИ“ – склеротично, „смях и съжаление“, но Факт!

      Сульо!

  3. Избори идват, затова ОБЩинската администрация се плЮНчи.
    Как опазвате наследство с калинки?

    Срам,срам,срам

  4. Сърцераздирателното „Пловдив в ЮНЕСКО“ е Заглавие съчинено в типичния лаладжийски стил на Фьодор КараКАЛИНКА в напъна му да спомене колкото може повече ПЪТИ за Архео-Кул-Туриста Панов от издънилата се администрация на баскетБОЛНИЯ мозъклия = с което да спечели ТОЧКИ.

    За сведение ЮНЕСКО следи и проверява Ценности из цял свят постоянно със или без съгласие и подкрепа от местни Властелини=
    = Щеш – нещеш! =

    Айде без да си приписваш заслуги, „кмете“!

    1. Кой си приписва заслуги ? Хора на най- високо ниво аплодират Пловдив и това, което се прави за опазване на културата. Психологичната девиация пречи на някой да признае явни неща.

      1. …че сега се плямпа, конферира из гворилни, приказки и преструвки и фотогенически пози, (цит.): „…Хора на най- високо ниво аплодират Пловдив и това, което се прави за опазване…“

        ПРАВЕНЕТО СЕ ПРАВЕШЕ ОТ ЧОВЕКА-ПРАВЯЧ =HOMO FABER= ПЕЙО БЕРБЕНЛИЕВ СЪС НЕГОВИЯ ДЮЛГЕРСКИ ИНСТИТУТ „ИПК“ И МАЙСТОРИ СЪС ЗЛАТНИ РЪЦЕ ПРЕЗ 70–те И 80-те ГОДИНИ…

        RES, NON VERBA! = ДЕЛА, НЕ ДУМИ = ЕТО КЪДЕ Е ДЕВИАЦИЯТА, БДИТЕЛЮ!

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина