ГрадътЗабравеният градМненияНовини

Право на отговор заради кашпата в Стария град

Право на отговор на Хайк Таквор Гарабедян

Казусът с паркирането в Стария град не е слизал от дневния ред на Под тепето в последните няколко години. През септември проследихме проблема с появата на кашпа в Стария град, за която писахме, че е бетонирана. Това се случи в края на септември миналата година.

Днес публикуваме правото на отговор на Хайк Таквор Гарабедян, който бе посочен в сигнала до нас като автор на деянието в архитектурния резерват. Правим го в мига, в който той ни изпрати своята позиция относно случилото се. Публикуваме я без редакторска намеса с авторския правопис:

Във връзка с публикации от 21.09.2023 година и 25.09.2023г. под заглавие: Бетонирана на улицата кашпа застрашава туристи и автомобили в Стария град“ и „Премахнаха бетонираната на улица в Стария град кашпа„, в които е цитирано моето име и не е взета моята позиция, настоявам да ми бъде предоставено законовото право на отговор.

Не бях потърсен за становище нито преди, нито след публикациите, което е в противовес с добрата журналистическа практика и етичните стандарти. В статиите се твърди, че „бетонирана кашпа на ул. „Константин Стоилов”   застрашава живота на преминаващите туристи, рискувайки да счупят крак или да катастрофират“, а „автор на деянието е Хайк Таквор Гарабедян, живеещ в непосредствена близост на ул. „Константин Стоилов“ № 40, с цел кашпата да играе роля на преградно съоръжение за недопускане на автомобили пред и около дома на посоченото лице“.

С публикуваната в материалите неправилна интерпретация на фактите се цели внушение за извършено от мен нарушение и уронва престижа ми на човек с научна степен „доктор“ с преподавателска кариера, председател на гражданско сдружение както и авторитета на моята фамилия.

Също така от публикуаните материали е ясно, че журналист не е посетил описаното място, за да провери лично дали има следи от бетон, пясък или арматура. Дори и месеци след жълтата кампания,  стартирана от  Христо Николаев Гюлев, е видно с просто око, че твърденията са неверни.

С цел изясняване на фактите се обърнах към Община Пловдив, Пловдивския общински инспекторат и ОП „Градини и паркове“. От предоставената ми информация става ясно, че въпросната кашпа не е била бетонирана, както се твърди в статиите, нито е установено каквото и да било нарушение.

Цитирам част от отговора, предоставен ми от Община Пловдив в Решение № 23ДОИ-129 (3) от 02.11.2023 г. „На 20.09.2023 г. е извършена проверка на място от Пловдивски общински инспекторат и е установено, че пред имот с адм. адрес на ул. „Константин Стоилов“ № 44 е разположена циментова кашпа, която ограничава премиването на МПС и пешеходци. Изготвено е писмо до ОП „Градини и паркове“ и кашпата е премахната, като по техни данни същата не е била бетонирана. Няма съставени Актове за установяване на административни нарушения, нито на физическо или юридическо лице.

Подател на сигналите е управителят на хостели в АИР „Старинен Пловдив“ Христо Николаев Гюлев, промотиращ обектите си в Стария град с опцията безплатен паркинг, без да има дори едно обособено парко място. Това е видно от сайта на къщата на гости „Евмолпия“ и хостел „Олд Пловдив“ в зоната на АИР „Старинен Пловдив“.

Същият стана известен с това как по розова фланелка и бели маратонки хрърля яйца по паркирани автомобили в Стария град посред бял ден. Това деяние беше отразено в редица медии.

Интересно е, че подателят твърди, че е видял записи на бетониране, а е подал сигнал чак месеци след това, а именно на 15.09.2023.

Следните въпроси са много интерестни и логични:

1.     Защо веднага не е сигнализирал органите на реда, включително и на тел. 112, ако има очевидци, както се твърди, а е подал сигнала месеци след това?

2.     Защо подателят на сигнала Христо Гюлев НЕ Е обжалвалрешението на Пловдивкия обшински инспекторат по редна на обжалване пред Административен съд – Пловдив, в 14-дневен срок от съобщаването по реда на Административнопроцесуалния  кодекс, след като е радетел за правда, ред и контрол?

3.     Защо подателя не е подписал сигнала си за медиите с името си, както е направил със сигналите си към Пловдивски Общински Инспекторар, ОП „ОКТ“, АИР „Старинен Пловдив“ и район Централен. Вместо това се е скрил зад „група пловдивчани“. Може би дава лош пример за философските си качества пред ложата ФИЛОСОФСКО ДРУЖЕСТВО „ВЛССПЗБ – СЕДЕМТЕ ХЪЛМА” където е член на управителния съвет.

При проверката на място е установено наличието на други кашпи на територията на „Старинен Пловдив“, които не възпрепятстват преминаването на МПС и пешеходци.

При проверката на място е установено наличието на други кашпи на територията на „Старинен Пловдив“, които не възпрепятстват преминаването на МПС и пешеходци.

Следваща стъпка е да си потърся правата за потенциалните нанесени щети.

Правото на отговор идва месеци след публикациите, защото има законови срокове за добиване на информация по Закона за достъп до обществена информация.

Също така има и срокове, в които подателят на сигнала е можел да обжалва решенията преди да има крайно законово заключение по въпроса.

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

4 коментари

  1. Не е единствения с „хостел“ който продава паркоместа в стария град. Случайте са много, има хора нощуващи в капана на които срещу 15 лева се предоставя паркиране в стария град. Охраната на бариерата учтиво ги допуска, навярно с предварителна уговорка.

  2. Истината, е че по цял свят на такива места се случва нещо, а в Стария град….нищо!!! Навсякъде коли не припарват, а тука куцо, кьораво и сакато се намира да паркира! Искат екология, чист въздух, а задръстиха града с коли! В Дубровник и Мостар час престой в Синя зона е 20 лева, а тук дори и не плащат, защото спират пред знаците и в кръстовищата и никой не ги глобява!!!

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина