ГрадътЗабавлениеКултураНовини

Националният природонаучен музей при БАН участва за първи път в “Пловдив чете”

Тази година Националният природонаучен музей при БАН ще участва за първи път във фестивала “Пловдив чете”.

На 23 и 24 юни 2023 Националният природонаучен музей при БАН ще се включи в лятната програма на „Пловдив чете“ с представянето на две книги и една работилница.

На 24 юни, от 16:00 до 18:00 часа в Градската библиотека „Паисий Хилендарски“ в Асеновград проф. д.б.н. Златозар Боев и Владимир Николов ще представят книгите „Докато пеят чучулигите“ и „Песента на титаните: история за динозаври“.

Събитията се организират от екипа на Палеонтологичния музей „Димитър Ковачев“, филиал на Националния природонаучен музей при БАН в Асеновград.

„Да нарисуваме велоцираптор“ – работилница по палеоарт на Националния природонаучен музей при БАН

23 ЮНИ (ПЕТЪК), 15:30 часа
Литературен кът на Пловдив чете при Алея на книгата
Водещ: Владимир Николов – палеонтолог и палеоилюстратор, докторант в НПМ-БАН
Вход свободен. Местата са 15 и се заемат по реда на пристигане. Паботилноцата е за възрастни и младежи над 12 години.

На 23 юни, петък, от 15:30 часа, в Литературния кът на „Пловдив чете“ при Алея на книгата ще започне работилницата по палеоарт на Националния природонаучен музей при БАН „Да нарисуваме велоцираптор“. Водещият Владимир Николов, палеонтолог и палеоилюстратор, докторант в НПМ-БАН, ще представи научната илюстрация като художествено направление, разположено на границата между изкуството и науката. От него ще научите как се изготвят научно обосновани художествени реконструкции на древния организмов свят и обитаваната от него природна среда. По-конкретно Владимир ще разкаже какви са отличителните белези на велоцираптора и ще помогне на всеки участник да нарисува своята първа научна илюстрация. Работилницата е за възрастни и младежи над 12 години. Местата са 15 и се заемат по реда на пристигане.

Събитието е част от Литературния кът на „Пловдив чете“ при Алея на книгата.
По време на работилницата може закупите книгата „Песента на титаните: история за динозаври“ с автор Владимир Николов. Представянето на книгата е на 24 юни, събота, от 10:30 до 11:30 часа, в конферентната зала на Народната библиотека „Иван Вазов“ в Пловдив.

Националният природонаучен музей при БАН представя „Песента на титаните: история за динозаври“ от Владимир Николов

mockups-design.com

24 ЮНИ (СЪБОТА), 10:30 – 11:30 часа
Народна библиотека „Иван Вазов“ (конферентна зала)
Водещ: Владимир Николов – палеонтолог и палеоилюстратор, докторант в НПМ-БАН
Вход свободен

На 24 юни, събота, от 10:30 до 11:30 часа, в конферентната зала на Народната библиотека „Иван Вазов“ в Пловдив Владимир Николов ще представи книгата си „Песента на титаните: история за динозаври“ (2023). Първата по рода си научнопопулярна книга на палеонтологична тема, написана от български автор в първо лице и илюстрирана от него се издава от НПМ-БАН в партньорство с MediaBricks.bg. В седемте разказа в книгата Владимир Николов проследява ежедневието на учените и работата им по време на третата експедиция до Трънското находище на динозаври, провела се през 2020 година. Включени са биографични профили на участниците в експедицията и са описани методите, които използват, за да осветят историята, нашепвана им от древните кости през дълбините на времето. За най-любознателните е включен подробен терминологичен речник и множество снимки, диаграми и авторски илюстрации с реконструкции на гръбначните животни обитавали България през къснокредната епоха. Епилогът към книгата е на световноизвестния експерт по динозаврите проф. Стийв Брусати. Научни консултанти на изданието са проф. Николай Спасов и гл. ас. Латинка Христова от НПМ-БАН, проф. Марлена Янева от Геологическия институт-БАН и гл. ас. Дочо Дочев от Геолого-географския факултет на Софийския университет.
Книгата „Песента на титаните: история за динозаври“ може да бъде закупена по време на представянето, a приходите от продажбите ще бъдат използвани в подкрепа на бъдещите палеонтологични експедиции на екипа на НПМ-БАН.

Събитието във FB: https://www.facebook.com/events/796321201959668/?ref=newsfeed

„Докато пеят чучулигите“ – новото издание на книгата на Николай Боев, представено от проф. Златозар Боев

24 ЮНИ (СЪБОТА), 10:30 – 11:30 часа
Народна библиотека „Иван Вазов“ (конферентна зала)
Водещ: проф. д.б.н. Златозар Боев – палеоорнитолог и орнитолог, НПМ-БАН
Вход свободен

На 24 юни, събота, от 11:30 до 12:30 часа, в конферентната зала на Народната библиотека „Иван Вазов“ в Пловдив проф. д.б.н. Златозар Боев от НПМ-БАН ще представи новото издание (2022) на сборника с есета на природозащитна тематика „Докато пеят чучулигите“ от основоположника на съвременната природозащита в България, доц. Николай Боев. Изданието включва седемнадесет есета и авторовия предговор, публикувани в първото издание през 1971 г., към които е добавен и нов предговор от редактора, проф. д.б.н. Златозар Боев, син на автора. В него той отбелязва с удивление, че и след половин век „идеите в тези кратки, пропити с любов към природата разкази са актуални и днес, въпреки няколкото ни нови и по-широкообхватни природозащитни закони, въпреки „Натура 2000“, двете издания на Червенатата ни книга, значително разширената ни мрежа от национални паркове и природни резервати, и дузината университети, обучаващи студенти в опазването на природата…“.

Всяко есе е илюстрирано със специално създадените графични творби на едни от най-добрите съвременни наши илюстратори-анималисти – Георги Пчеларов, Венцислав Кръстев, Деница Пенева и Асен Игнатов. В корицата на книгата откриваме и символичното продължение на природозащитната идея в родовата връзка – илюстрацията на полска чучулига (Alauda arvensis) на младия Златозар Зл. Боев, син на професор Боев. Изданието се посвещава на 100 годишнината от рождението на автора и се осъществява с безвъзмездно предоставените авторски права от наследниците на автора, проф. д.б.н. Златозар Боев и доц. д-р Цветана Попова.
Книгата „Докато пеят чучулигите“ може да бъде закупена по време на представянето, а приходите от продажбите ще бъдат използвани в подкрепа на работата на Опръстенителния орнитологичен лагер край Дуранкулак.

Събитието във FB: https://www.facebook.com/events/631109862042883/?ref=newsfeed

Музеят разказва: представяне на книгите „Докато пеят чучулигите“ и „Песента на титаните: история за динозаври“

24 ЮНИ (СЪБОТА), 16:00 до 18:00 часа
Градската библиотека „Паисий Хилендарски“ в Асеновград
Водещи: проф. д.б.н. Златозар Боев и Владимир Николов

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина