ГласовеМнения

Пловдив уби богинята си

Иво Дернев

Нещо наистина се скъса. Пловдив вече е различно място, по-кухо, с изпразнено съдържание. Бъдещата културна столица на Европа вече няма една от малкото си съхранени културни емблеми и може би повече няма да види една от най-красивите си рожби- Деметра. Бъдещата културна столица уби своята богиня. Ако прокуратурата би турнала обвинение на това деяние, щеше за сложи отпред „дълго продължавано престъпление”. То обаче е по-особено. Тъй като е не срещу личност, здравето и живота му, не срещу собствеността му, не срещу система или институция, не срещу националната или пък общинската сигурност ако щете, а срещу духа. Е,  по-тежка цивилизационна злина от тая няма. Продължавано престъпление, довело до смъртта на естетиката, на красотата. Като извършителите са си свършили работата по особено жесток и мъчителен за жертвата начин. Направиха го безшумно, за да устроят шумно погребение днес.  Разчленен, положен в гротескен саркофаг от гнили греди и ръждясала каросерия, трупът бе отнесен за аутопсия в Съдебна медицина. Резултатите от действията на патоанатомите е ясен предварително- насилствен край, причинен от множество травми по тялото. Специалистите ще отбележат в експертизите си фрактури на всички кости, кръвонасядания по всеки инч от торса, крайниците, главата. Ще впишат професионално и може би студено- тялото е открито в мумифицирано състояние. После досъдебното производство ще бистри мотивите за „продължаваното престъпление”. И те са ясни- откровена простота, безхаберие, непукизъм, вандализъм и всичко останало с –изъм отзад. Обвинението ще посочи преките извършители- всички местни власти в последните 30 години, кича, чалгата и халтурата. А Темида ще хлопне с чукчето, за да обяви: Подсъдимите са невинни, няма преки доказателства! Малцина обикновени хора с все още бистри погледи ще скочат и ще поискат граждански дела, но съдът ще бъде категоричен: „Нямат правно основание”.  

Всъщност, присъдата е за всички нас. Защото красотата се мумифицира пред очите ни. Не я откриваме, не я виждаме, не я браним. Избираме грозното, защото е по-лесно.  Шедьовърът на италианския скулптор Арнолдо Дзюки ще бъде заменен от фалшификат. Ще последва примера на много подобни емблеми. По вече утвърден принцип от всички властимащи, от всички институции- унищожаваш оригинала и го заменяш с ментето, пък може и да го преправиш за разкош по свой вкус, а и средства за това да привлечеш. Така молът замени Марково тепе. Така тапетите превзеха стенописите в старите ни храмове. Така Небет тепе ще бъде смачкано с бутафорни крепости и зъбери.  Така паркът на Люсиен Шевалас се превърна в градината на арх. Прокопиев, ОП "Паркове и градини" и ОП „Регионално развитие”. Така обаче духът отиде в гробището.

Лично моето предложение е Деметра да бъде върната в състоянието, в което е, на мястото, на което трябва да е- Цар-Симеоновата градина. Скулптурата и целият фонтан да бъдат оградени от предпазни ленти, на които да пише „Естетическа полиция”. Да бъдат побити табели за няколкостотин хиляди евро по грант от някоя оперативна програма, на които да пише: „Тук живя и тук умря изваяната преди 122 години Деметра. Тук простотията надделя над разума. Тук пошлостта уби изискаността. Тук кича прегази естетиката. Тук чалгата заглуши Вивалди. Тук е царството на безхаберието и посредствеността. Ако търсите смисъл… ще го намерите другаде. Благодарим ви!”.

А най- отдолу на знака да се мъдри: „P.S. Плувки за водната атракция в парка можете да намерите в автентичния Виенски павилион под палмите по-надолу. А 3D  очила за Небет тепе се предлагат на промоция в Централна поща, под рухналата мозайка на Георги Божилов- Слона. Търсете Ланселот на касата

 

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

22 коментари

  1. Дано не последват палми с лунички и т.н. кич. Но си мисля, че върви към обезличаване и то съзнателно, породено от провинциална безвкусица и безумни решения от хора, които не познават естетиката.

  2. Деметра ще се върне
    Възрастните закачливковци, заради които заобикаляхме срамежливо Деметра
    пак ще играят шах.
    Залогът е много голям. Дължим го на красотата и гения на Дзоки,а и на младите хора, които отправят предизвикателства, които са избрали да останат тук.
    Предизвикателствата и „изповедта“ трябва да стигнат до всички.

  3. Трябва да има наказания, не може постоянно да се разминава на тези, които съсипват Пловдив с безхаберието си. Къде сега е Стефан Стоянов – кметът по културата?
    Пак ли се крие като мишака!!!
    Смешници!

  4. По-добре не може да се каже… Щото се иска душа да се усетят тия неща. Моето предложение е същото. Паметник означава „да се пази спомена за нещо, което не бива да се забравя“. Много по-смислено е да има паметници на глупостите, гадостите и грешките, те да се помнят, за да не се повтарят. Тук и днес обаче няма смисъл от каквито и да е паметници – ни за хубаво, ни за лошо. Все тая е. Тук е мястото на безпаметието.

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина