Само един общински съветник гласувал против унищожаването на Комсомол
Не даваме киното, обявиха с изложба в artnewscafe
Само един общински съветник е гласува против унищожаването на емблематичното кино Комсомол. Срещу заличаването на една от знаковите сгради под тепетата ръка е вдигнала единствено Тони Симидчиева, разбра се на откриването на изложба за рождението, живота и предначертаната смърт на Космос в artnewscafe тази сутрин. Авторите на безпрецедентната арт акция за спасението на киното Пенка Попова и Георги Сербезов подредиха куп снимки и архивни документи, с които ще се опитат да накарат някой в града да се замисли по казуса Комсомол. Те няма да вдигат протести пред общината. Ще използват силата на словото и изкуството, за да предизвикат реакция у властимащите и обществото. Тази вечер ще бъде излъчен филм за Комсомол и ще бъде предоставена цялата документална информация, набавена при информационните разкопки на Пенка Попова, която е прекарала близо месец в държавния архив. Оказва се, че “таткото” на сградата арх. Любомир Шинков не е бил уведомен за решението на общинския съвет да промени статута на киното и да го продаде, а на негово място да изникне няколко етажен паркинг. А за издигането на въпросния паркинг няма дори експертно мнение, подчертава Пенка.
Всички, подписали се в Гражданското информационно табло, изработено от Попова и Сербезов, искат киното да си остане културно средище. Тази сграда сега е паметник на разрухата. А трябва да се стопанисва и вътре да се води културен живот. Залата е съвършена. И е в добро състояние. Нуждае се от козметични ремонти вътре. Освен за кино е подходяща за театър, за малки концерти, за фестивали. Да не говорим, че има повече места от Синдикалния дом, подчерта Георги Сербезов. Той твърди, че много хора имат идеи за новия живот на Космос, но никой не иска да ги чуе.
Говори се за инвеститорски интереси. Но никой конкретно нищо не споменава. Нашето предложение е решението на общинския съвет да бъде отменено, тъй като, както се оказва, много от съветниците вече мислят като нас, обявиха инициаторите на кампанията. Защото нас, хората, трябва да ни питат, преди да взимат такива решения, ей така, между другото. За съдбата на Комсомол е нужен дебат. Става така, че ние сякаш отказваме да участваме в обществения живот. Не ни интересува града, в който живеем, средата, паметта и историята му. Държим се като потребители на разни дела, които ни се спускат отгоре, добави Георги Сербезов.