Договорите за безплатното саниране се отлагат

За края на годината се отлага подписването на договорите за безплатно саниране на частни жилищни сгради между Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) с общините за 1.2 милиарда лева по Плана за възстановяване и устойчивост. Това съобщи служебният министър на регионалното развитие Виолета Коритарова по време на деветата кръгла маса на тема „Перспективи, предизвикателства и визия за развитие на строителния сектор“, организирана от Камарата на строителите в България (КСБ) и в. „Строител“, предава Mediapool.

Виолета Коритарова отбеляза, че общественият интерес е да се стартира максимално бързо програмата за саниране, но се оправда с предшествениците си и декларира, че забавянето е преодоляно.

Това е нова отсрочка за подписването на договорите между МРРБ и общините. В края на септември регионалният министър обеща те да бъдат подписани до края на октомври.  Сега новото обещание е за края на годината.

В същото време няма официално обявен списък кои жилищни сгради ще бъдат финансирани. Досега е излязъл само един списък със 756 проекта в края на 2023 г., но по него бяха подадени 253 възражения и няма яснота кои са уважени.

Това обаче очевидно не пречи МРРБ по неясен начин да подписва договори с определени общини. Към 1 октомври бяха подписани общо 49 договора с 11 общини за близо 68 млн. лв., докато с днешна дата те са нараснали на 57 договора с 12 общини, като новият бенефициент е община Велико Търново, показва справка на Mediapool в публичния модул на системата за еврофондовете ИСУН 2020.

Нова отсрочка за пуска на 14 км от магистрала „Хемус“

Нова отсрочка има и за пускането на 14 км от магистрала „Хемус“. Участъкът между пътен възел „Боаза“ и „Дерманци“ ще бъде пуснат в експлоатация до края на годината или в началото на 2025 г., съобщи Виолета Коритарова.

От 2022 г. насам всеки министър на регионалното развитие обещава, как до края на годината участъкът от магистралата ще бъде пуснат в експлоатация, но винаги нещо се случва и той остава недовършен. https://www.mediapool.bg/magistrala-hemus-stiga-do-lukovit-tazi-godina-news345230.html

Третото правителство на Бойко Борисов раздаде авансово около 1 милиард лева за доизграждането на магистралата, която трябва да свърже София с Варна, и твърдеше, че са осигурени 2.7 милиарда лева за построяването. Лидерът на ГЕРБ дори обещаваше, че обектът ще бъде завършен през 2024 г. Но това се оказа мисия невъзможно и хората вече се питат дали и в следващия половин век българските управници и строители ще успеят да довършат историческата магистрала.

Браншът иска ясен хоризонт

Браншът се нуждае от предвидимост, ясен хоризонт и стратегия за устойчиво развитие в предстоящите пет, седем, десет години, каза инж. Илиян Терзиев, председател на Управителния съвет на КСБ.

Според него трябва да има документ, в който да бъдат заложени инфраструктурните проекти, които ще се реализират през следващите години и по него да има политическо и обществено съгласие.

Бизнесът се интересува от това какво предстои в сферата на развитието на градовете и регионите, транспорта, околната среда, енергийната ефективност, конкурентоспособността, приоритетите по всички програми, по които браншът може да кандидатства, както и на какви финансови инструменти може да разчита, каза Илиян Терзиев.

Знам, че за вас е важно да имате предвидимост, да работите с ясен хоризонт, така че да можем – и вие и ние, да планираме нашите дейности, отговори му регионалният министър Виолета Коритарова.

Строителният бранш премина през много изпитания в последните години, породени от ковид кризата и войната в Украйна, но тези трудности вече са в миналото, допълни тя.

Проекти ще има за всички – малки, средни и големи компании, обеща регионалният министър. Посочи, че е важно да се възстанови работата по големите инфраструктурни проекти. Коритарова каза, че са започнали дейностите по рестартиране и строителство на нови трасета от републиканска пътна мрежа, които са били дълго замразени.

Exit mobile version