Зала Лотос вече е бутафорна пещера, с пластмасови палми и китайски динозаври

Огнян Тодоров: Динозаврите копират естествените видове, но нямат научна стойност

Директорът на Природонаучния музей: Проектът е съобразен с изискванията на носителите на авторското право на сградата- арх. Михова

Бутафорна пещера, пълна с пластмасови палми и ръмжащи китайски динозаври. Така изглежда днес интериорът на една от най-забележителните в архитектурно отношение сгради от 70-те години, създадена от арх. Мария Сапунджиева и арх. Димка Танев за Дом на новороденото и по-късно превърнала се в кръглата сватбена зала Лотос. Новият атракцион на Природонаучния музей бе открит официално днес от директора му Огнян Тодоров, кмета Здравко Димитров, заместника му Пламен Панов, кмета на Централен Георги Стаменов и директора на ОИ „Старинен Пловдив” доц. Елена Кантарева-Дечева.

Вътрешният ритуален амфитеатър бе съсипан още през 2018г., когато стартира проектът за разширение на музея. Още тогава мраморите в овалната постройка бяха премахнати, а ритуалната зала бе превърната в пещера чрез заливане със строителна смес. Прозорците бяха зазидани, за да не влиза нито лъч светлина в „пещерата”, за да е по-автентично, някак. Изваяните преди три години дървета от гипсокартон и днес са си в бившата зала Лотос, но вече съжителстват с куп пластмасови палми, найлонови папрати и четири динозавъра от различни видове, които се движат и издават звуци. Все още се вижда запазената мраморна обредна маса, която служи като саксия за изкуствен папрат. В целия визуален „разкош” изпъква и старата дърворезба на тавана, което подсилва усещането за гротеска. В коридора към овалната зала също ръмжи фалшив динозавър от вида Дилофозавър, заобиколен отново от изкуствени растения. В тази сцена особено се откроява „типичен” за периода Ранна креда климатик.

Резултатът от вътрешната намеса в бившия Дом на новороденото силно директорът на Природонаучния музей Огнян Тодоров определи като експозиция, а кметът Здравко Димитров го похвали за добре свършената работа.

Динозаврите са закупени с 35 хиляди лева, собствени средства на Природонаучния музей. Следващата година се планира да се инвестира в закупуването на допълнителни макети.

„ Със съдействието на общината направихме цялостен ремонт на фасадата на сградата, по проект, който бе съгласуван с Министерството на културата. Проектът е съобразен с изискванията на носителите на авторското право на сградата- арх. Михова. Тя прехвърли правата на арх. Пройкова и заедно с арх. Сидерова направиха този проект, който възстанови фасадата на сградата. Интериорът сме го подготвили във визия на пещера, която след като се консултирахме с арх. Михова, носител на авторското право, разширихме идеята, така че в белите полета на основната зала да се прожектират динамични изображения на период от Ранна креда. Това е да кажем една джунгла, с динозаври, които с посочване с лазер ще започват да се движат. Намерихме изпълнител на това нещо. А това, което сега представяме пред вас, са част от експонатите, които сме поръчали- пет вида динозаври. Някои от тях са леко умалени спрямо естествените си размери. Важно е да уточним, че са произведени от една китайска фирма, която е основен производител на такъв тип артикули. Произвела е динозаври за абсолютно всички държави в Европа. За момента в България не е представяна такава постоянна експозиция”, обясни директорът на музея Огнян Тодоров.

Той уточни, че догодина се планира да бъдат добавени още няколко експоната, сред които и 7-метров тиранозавър. „Разбира се трябва да сложим и летящ вид. Избрали сме един 4-метров птеродактил. Много важно е да уточним, че тези макети са направени по абсолютно реални пропорции с истински съществуващите видове. Не са измислени бутафорни макети, а пресъздават научната информация, която е открита за тези видове”, добави Огнян Тодоров.

Той подчерта, че допълнителна такса за новата зала няма да има, като тя е част от общата експозиция в музей и е свързана с него с топла връзка. Тодоров държа да заяви, че музеят е образователна и научна институция, а динозаврите, които са представени нямат действителна научна стойност. „Те копират естествените видове, но нямат научна стойност. Въпреки това решихме да подготвим експозицията с такива макети поради факта, че децата като влизат при нас един от основните им въпроси е „Къде са ви динозаврите?”. Сега, влизайки при нас тези деца получават емоция, знания, усмивки. Тази емоция е перспектива тези дечица да задълбаят знанията си в това направление и да бъдат провокирани с това. Тази експозиция ни създава основания, да правим тематични лекции със специалисти в сферата на палеонтологията”, каза още директорът на музея.

На въпрос на Под тепето за намесата в интериора той уточни, че дъщерята на починалата по-рано през годината арх. Димка Танева- арх. Михова, е носител на авторските права и тя е посетила зала Лотос. След обща среща с арх. Пройкова авторските права са били прехвърлени. „Говорихме за това отваряне на залата под формата на цвете. По предложение на арх. Михова правим нова част, около 40 кв.м., която ще превърнем в галерия за детско творчество”, обясни Огнян Тодоров. Той уточни, а автор на проекта за ремонт на фасадата е арх. Румяна Пройкова, а вътрешната част е дизайнерско решение на много хора. Авторските права се отнасят именно за фасадата на сградата, а арх. Михова е дала препоръки за интериора, с които музеят се е съобразил, по думите на директора му.

„Искам да благодаря на г-н Тодоров за добре свършената работа. Чухте, че експонатите са закупени със собствени приходи, което е много важно за един музей. Значи той се управлява правилно. Наистина става притегателно място за деца и възрастни. Оценката всъщност я дават хората и усмивките на децата”, каза Здравко Димитров на откриването на динозавърската атракция днес.

Зала Лотос
зала Лотос
Exit mobile version