АктуалноБългарияГласовеКултураНовини

Архивите разказват: За пръв път през 1955 г. в ефир прозвучава сигналът на Радио Пловдив

Тази година медията празнува 70 години в ефир с тържествен концерт, с участието на Биг Бенд Пловдив, на 6 юни в Драматичния театър 

Първата частна радиостанция в страната в зората на демокрацията започва излъчване от Пловдив

На 7-ми май преди 130 години изобретателят Александър Попов представя своето ново откритие за предаване и приемане на електрически колебания на големи разстояния без проводник. Затова този ден се отбелязва като Ден на радиото и телевизията, и професионален празник на работещите в тези две институции. За първи път е честван през 1945 г. като Ден на радиото, а от 1968 г. се чества като Ден на радиото и телевизията.

За първи път през 1955 г. в ефир прозвучава сигналът на Радио Пловдив на честоти FM 94.00 MHz. Тази година пловдивското радио празнува 70 години. Сградата на Радио Пловдив е построена със средства дарени от гл. ред. на чешкия вестник „Народни листи“ Владимир Сис , като първоначално в нея се е помещавал Домът на изкуствата и печата. 

Паметна плоча на чешкия журналист и общественик Владимир Сис, изработена от скулптора Атанас Карадечев, с надпис: Владимир Сис (1889-1957). „Това ще служи за своеобразен паметник, напомнящ на Пловдив благородството на един братски народ, когато зловещата природна стихия пресъздаде страховитата сцена на потопа пред стотиците хиляди очи!“.

Това се случва непосредствено след Чирпанското земетресение през 1928 г., което унищожава една трета от сградния фонд на града. Владимир Сис предоставя 160 000 чешки крони от дарителска кампания в Чехия или 655 000 лева на Пловдивската община за построяване на дом за пострадало от бедствието семейство на местен интелектуалец. Местната администрация тогава решава сумата да се използва за строителството на общ дом на пловдивската интелигенция. Това се случва в началото на 30-те години на XX-ти век. Сградата бързо се превръща в културно средище, а от 1962 г. в нея се помещава Радио Пловдив.  

Едва ли някой от създателите му си е представял, че след десетилетия „на живо“ от тази честота ще звучат гласовете на българските дисиденти, на папа Йоан Павел II на британския принц Чарлз и на руския писател Виктор Суворов, осъждан трикратно на смърт от съветското правителство.

Емблематичният радиоводещ Тома Спространов се сбогува с пултовете в Радио Пловдив 57 години след първото излъчване на „Любопитно петолиние” през януари 2024 г.

Днес радио Пловдив е част от Българското национално радио, медия отстояваща свободата на словото и мисълта, медия която информира обективно и честно слушателите си.

В студиото на Радио Пловдив освен всички значими български държавници, политици и обществени деятели са гостували и хора на духа, чиято известност прехвърля границите на страната ни, като певците Гена Димитрова, Николай Гяуров и Валя Балканска, писателите Йордан Радичков и Антон Дончев, музикантите Васко Василев и Емил Камиларов, а и световните звезди Катрин Деньов, Силви Вартан, Владимир Висотцки, Горан Брегович и Ричи Блекмор.

Архивите разказват, че за първи път именно в ефира на Радио Пловдив прозвучава гласът на донеслия много слава и радост на всички българи Христо Стоичков. Радиото среща слушателите си с още много представители на спортния елит, като световната и олимпийска шампионка на висок скок Стефка Костадинова, олимпийските шампионки Мария Гроздева, в стрелбата и Екатерина Дафовска, биатлон, както и златното поколение, изкачило българския футбол сред първите в света в САЩ 1994 г.

Радио Пловдив е първата българска електронна медия, започнала да излъчва програмата си онлайн в интернет. За това каква е била необходимостта от появата на българска радиостанция в световната мрежа, свидетелстват хилядите имейли, телефонни обаждания и писма на наши слушатели в чужбина, пристигнали след появата ѝ в Интернет в началото на 1998-ма година.

Журналистите от Радио Пловдив са носители на множество професионални отличия, сред които Награда “Пловдив”, както и наградата на БНР „Сирак Скитник“.

Днес екипът на радиото създава 24 часова регионална програма, поддържа сайт, произвежда аудио и видео съдържание за различни платформи и социални мрежи, инициира събития и подкрепя обществени каузи.

В обновения продукционен студиен комплекс на Радио Пловдив работи културно-информационен център, в който се провеждат концерти и литературни премиери, експонират се изложби, провеждат се пресконференция и презентации.

Архивите разказват още, че Първата частна радиостанция в страната в зората на демокрацията започва излъчване от Пловдив.

Източник: Тези събития са описани от няколко летописци на Пловдив, събрани и поместени в „Енциклопедия на Пловдив“, съставена от Божидар Тотев. Статията, както и почти всички други в енциклопедията са сбор от няколко източника като: пловдивски летописци, огромно количество енциклопедии, История на България, спомени, статии от вестници, Интернет, от чужда преса и още много други,  събирани 50 години от автора Божидар Тотев. Сравнявани като гледна точка, комбинирани (без да се променя същността на историята). Всички източници са коректно цитирани в енциклопедията без изключение./ Снимки: БНР – Радио Пловдив

Таня Грозданова

Журналист с близо 30 години опит, който работи интензивно по… More »

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина