АктуалноГрадътЗабравеният градИзбор на редактораКултураНовини

Властта в столицата ще брани ценни сгради. А тази в Пловдив?

Новата градска управа на столицата даде сериозна заявка, че ще брани ценни сгради без защитен статут, за които има инвестиционни намерения. Кметът Васил Терзиев е внесъл писма до министерството на културата и НИНКН за преразглеждане на становищата за три конкретни постройки в центъра на София. Те са застрашени да загубят своята културно-историческа стойност заради предвидено надстрояване, пристрояване или пълно събаряне.

„Преди две седмици обявихме началото на процеса по реставрация на емблематичната сграда на хотел „Париж“ на бул. „Княгиня Мария Луиза“. Тогава поех ангажимент да опитаме да се погрижим и за още от тези 250 сгради, паметници на културата в София, които са в лошо състояние. Ето я следващата стъпка: Подадох писма до министъра на културата и директора на Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН) за преразглеждане на становищата за три сгради в центъра в града. Това са сгради, които са застрашени да загубят своята културно-историческа стойност и напълно да изчезнат поради инвестиционни намерения, предвиждащи тяхното надстрояване, пристрояване или напълно събаряне“, пише във фейсбук профила си кметът на София. След което изброява трите постройки и съобщава какви конкретно инвестиционни намерения има за тях. „Вярвам, че тези сгради могат да бъдат възстановени в автентичния си вид и да се използват. София няма как да има бъдеще, ако не се грижи за историческите си ценности като част от недвижимото културно наследство“, категоричен е Васил Терзиев.

На този етап не е ясно кога ще последва реакция от страна на министерството и института, но действията на Васил Терзиев са добрият пример за отношението на местната власт към градските среда и перлите й, които не попадат под защита, въпреки безспорните си архитектурни качества и историческото си значение. На този фон, само за месец, в Пловдив бяха унищожени две над 100-годишни къщи, а от общината и културния отдел в нея не чухме дори коментар по темата, камо ли да видим да се предприема някакво действие.

Багерите дебнат за още редица ценни сгради в сърцето на града. Те могат да бъдат спасени с активност като тази, която е предприел столичният кмет. Или поне да бъде направен опит за тяхното спасение. Защото и опитът да се стори нещо е демонстрация на отношение на градската управа към историята и духа на Пловдив.

Ивайло Дернев

Един от създателите и главен редактор на сайта Под тепето. Той активно заема гражданската си позиция по всички чувствителни теми за града и развитието му.

16 коментари

  1. Милия Ганчо, как искрено цвили хлипа, искал да го оставили намира да си кенза по сградите, как намира според извратеният му вкус…ами няма да стане, Ганче, има си правила и закони. Като нямате пари за автентичен ремонт, продавате и се местите в Храбрино и там опъвайте найлоните с навесите.

  2. Тая петкана да не е купила, та непрекъснато се пише за “бижутата” на Пловдив. Ай, стига вече, хората да си правят каквото искат имотите са си техни. Петкана явно обича бижута и тормози собствениците, че да си купи такива. Отвранително

  3. Изтърка се тая плоча та взе да прескача на един и същи припев.

    Сменете изтритата плоча, кафа!

    П*ТКАНизацията става само в рамките на РЕГИСТЪРА С КАТЕГОРИЗАЦИЯ на Паметниците на Културата.

    Всичко останало е безплодно кудкудякане и / или ПРЕВИШАВАНЕ НА ВЛАСТТА ОСПОРИМО ОТ ВСЕКИ ГРАМОТЕН АДВОКАТ!

    1. От десетилетия съставяният от най-елитните Корифеи на нацията РЕГИСТЪР С ЙАТЕГОРИЗАЦИЯ е висок документ НАД компетенциите и администрацията на сеганото Институтище.

      Всякякви списъчета от тефтерчето на г-ца П*ткана (не, сегашният й съжител не е подписал а децата й имат разнообразни бащинства) нямат законна сила повече от новогодишни благопожелания

  4. То непрекъснато едно и също се пише, вече е банално. Наистина, собствениците имат пълното право да се разпореждат с имотите си. Жестоко и грубо вмешателство, явно се прави нарочно. Някой отнякъде, нарежда да се пише едно и също. В нормалните държави в Европа, старите сгради се възобновяват, строят се наново. Няма как да живееш в разрушена сграда, а й лошо е да живееш до пропадналите складове, опасно за децата ни.

  5. Все повече се вижда тенденциозното отношение на медията. Моля, следващия път понеже сте най-обективни, последна инстанция, най-прави, жълто-паветни да по-напишете, ама тънко, че да не го обидите, за кмета на централен, който носи най-голяма отговорност.

  6. Стига вече с тоя дух. Затова ли сградите в центъра на Пловдив са напълно рухнали. Собствениците им не е нужно да живеят в старините им. Всеки има право да решава какво да прави в имота си. В Пловдив се разгръща див популизъм и жестоко посегателство върху собствеността.

    1. собствениците -осиромашали стари фамилии- следва да снасят на МИЛИЦИОНЕРизираните заптиета „идиялисти“ ПО ТАРИФАТА ако искат спокойствие.

      Поредната схема -както застраховките- за РЕКЕТ

      1. Прав си, не стига че някога комунистите им отнели сградите, нанесли се в къщите им и живели до тяхната разруха и сега собствениците измъчени, гонени по лагери, техните деца получиха руините от милиционерите оставени. И сега милиционери като петканини пак тормоз, пак смучат.

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина