АктуалноГласовеГрадътИзбор на редактораНовиниПод лупа

ВиК-Пловдив: Питейната вода отговаря на всички изисквания

Factcheck: Бактерията Legionella не се предава чрез пиене на вода, а чрез вдишване на аерозоли

Питейната вода отговаря напълно на всички изисквания по физикохимични, радиологични и микробиологични показатели, твърдят от дружеството в официална позиция до медиите

По повод разпорстраняваното съобщение в социалната мрежа Фейсбук, което внушава, че питейната вода на Пловдив е заразена с бактерия Legionella, екипът на под тепето продължава с проверката на фактите по темата. както ви съобщихме директорът на РЗИ-Пловдив д-р Аргир Аргиров отрече твърденията, че питейната вода в града е заразена. Подробностите по темата може да видите в статията – Factcheck: Заразена ли е питейната вода на Пловдив? 

Днес на същата страница се разпространява твърдение, че „шефът на РЗИ – доктор Чолаков обиколил няколко пловдивски медии да обяснява как всичко с питейната вода в Пловдив било „наред“!“

Отново няма линк към източниците на тази информация. Тук не подминаваме и „истинността“ на твърдението за личността на шефа в Здравната инспекция на Пловдив.

Ето и официалния отговор на ВиК-дружеството по въпроса:

„Във връзка с медийни публикации и внушения в социалните мрежи за наличие на бактерията Legionella в питейната вода, доставяна от ВиК оператора в Пловдив, Ви информираме, че питейната вода отговаря напълно на всички изисквания по физикохимични, радиологични и микробиологични показатели, визирани в Наредба № 9 от 16.03.2001г. за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели.

“Водоснабдяване и канализация“ ЕООД – Пловдив стриктно спазва програма за мониторинг на качеството на питейната вода, която е съгласувана с Регионалната здравна инспекция, (РЗИ) – Пловдив, като Лабораторният изпитвателен комплекс на дружеството е акредитиран от Изпълнителна агенция “Българска служба по акредитация“ към Министерството на икономиката.

За да бъдете информирани в най-голяма степен относно рисковете, свързани с бактерията Legionella, както и наличието ѝ във водоснабдителните системи, следва да имате предвид следното:

Legionella е род бактерии, най-известен с вида Legionella pneumophila, причинител на заболяване, известно като легионелоза, протичащо като тежка форма на пневмония и засяга предимно хора с отслабена имунна система.

Бактерията Legionella не се предава чрез пиене на вода, а чрез вдишване на аерозоли (фини капчици вода), например от душове, климатични инсталации, фонтани, SPA-центрове и др. Бактерията Legionella се развива в топли и застояли води с температура между 20°C и 45°C. – условия, които не са налични в градската водопроводна система.

Контролът върху Legionella в питейната вода е уреден в българското и европейското законодателство, включително Наредба № 9 от 2001г. за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели, както и Директива (ЕС) 2020/2184 относно качеството на питейната вода. Стойността на показателя се определя във връзка с извършване на оценка на риска за вътрешните разпределителни системи, поддържането на които не е отговорност на ВиК оператора.

Оценката засяга собственици/ползватели/управители на лечебни заведения, детски ясли, детски градини и училища, т.е. там където има струпване на хора. Министерството на здравеопазването, Министерството на туризма и Министерството на образованието и науката, следва да създадат набор от данни, свързани с общественото водоснабдяване, във формат достъпен за Европейската комисия, Европейската агенция по околна среда и Европейския център за профилактика и контрол върху заболяванията.

Уверяваме гражданите и потребителите на „Водоснабдяване и канализация“ ЕООД гр. Пловдив, че питейната вода е с всички необходими качества и няма никакво основание за притеснение сред населението.“

Таня Грозданова

Журналист с близо 30 години опит, който работи интензивно по… More »

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина