Велоалейната мрежа в Пловдив може да стигне 160 километра?

Може ли велоалейната мрежа в Пловдив да се разшири с още 100 километра и как да се случи това. Тази тема дискутираха членовете на сдружение „Пловдив- Град за хората“ и кметът Костадин Димитров, който отправи поканата за обсъждане на нуждата от развитие на инфраструктурата на колоездене в града.
От сдружението представиха на градоначалника съставена от организация карта, резултатите от анкети, набелязващи приоритетните трасета за надграждане на мрежата, както и изследване на възможностите за нови алеи за велосипедисти.

“ Съставихме документ от 14 страници с практически предложения за нови велоалеи, свързващи отсечки и ремонт на съществуващи. В рамките на около час успяхме да представим и аргументираме повечето от нашите предложения на кмета и екипа му, включително на директора на дирекция „Строителство и инвестиции“ и на главния архитект“, съобщават от „Пловдив- Град за хората“. Членовете му са получили покана за последваща експертна среща, на която да бъдат обсъдени в повече детайли възможността за реализация на велоалеите.
„Радваме на започналия диалог и се надяваме (след дълги години прекъсване) общината да покаже, че велосипедната инфраструктура е реален приоритет“, допълват от движението.
Предложенията на “Пловдив – град за хората”, относно доизграждане и поддръжка на велоалейната мрежа в град Пловдив.
1. Площад Централен
Най-приоритетната промяна – площад Централен да бъде позволен за велосипеди. Площадът е широк и позволява спокойно преминаване, без да се създава напрежение между пешеходци и велосипедисти, а от друга страна е важна велосипедна връзка в ЦГЧ.
2. Цар-Симеонова градина
Разрешение за каране на велосипед с ограничение на скоростта 15 км/ч на алеята при входа на Градината до Народна библиотека Иван Вазов.
3. Зоната около Централна гара
Велоалеята по бул. Христо Ботев внезапно се прекъсва при Централна гара, няма връзка с велоалеята по бул. Васил Априлов, нито реална връзка с ЦГЧ. Предложението е след прекъсването, велоалеята да продължи по бул. Христо Ботев, като постепенно навлезе в границите на уличното платно и завие наляво преди светофара при площад “Гарата”. Там лентата за движение е преоразмерена и лесно може да бъде отделена двупосочна велоалея с буфер, която да се свързва с велоалеята по бул. Васил Априлов. За лесна връзка с площада и съотв. ЦГЧ, се изгражда велосипедна пътека, успоредна на съществуващата пешеходна пътека при кръговото.
Велоалеи се изграждат и на площад “Гарата”, пресичат го напряко и от източната страна отново се дублира пешеходната пътека с велосипедна такава. Профилът на връзката между кръговото и бул. Христо Ботев позволява две активни ленти за движение на МПС и двупосочна велоалея. Двупосочната велоалея продължава към ул. Иван Вазов в едната посока и северния тротоар на бул. Христо Ботев в другата.


4. Бул. Христо Ботев
Участък Централна гара – ул. Авксентий Велешки
Вариант 1
След преминаването през площад “Гарата”, продължава в границите на тротоара покрай автогара “Юг”, който в тази част е широк, а веднага след гарата, велоалеята продължава по ул. “Цанко Дюстабанов”, свива по ул. “Екзарх Йосиф” и чак след това свива по бул. Христо Ботев, както е описано и във вариант 1: навлиза в текущото пътно платно и тъй като лентите в участъка м/у мост Тодор Александров и кръстовището с ул. Авксентий Велешки са преоразмерени, улицата може да съвмести и двупосочна велоалея с буфер.
Вариант 2
След преминаването през площад “Гарата”, продължава в границите на тротоара покрай автогара “Юг”, който в тази част е широк, преминава между северната рампа на мост Тодор Александров и паркингът на хотел Кепитъл Сити Център, като след това за кратък участък е в тротоара и постепенно навлиза в текущото пътно платно. Тъй като лентите в участъка м/у бетонния мост и кръстовището с ул. Авксентий Велешки са преоразмерени, улицата може да съвмести и двупосочна велоалея с буфер.


Участък ул. Авксентий Велешки – бул. Цар Борис III
В този участък велоалеята може да споделя пространство с тротоара, тъй като е по-широк. Тротоарът може да се разшири леко, за сметка на автомобилните ленти, които имат по-голяма широчина от минималната допустима според Наредба 2 за Планиране и проектиране на комуникационно-транспортната система на урбанизираните територии.
Участък бул. Цар Борис III – бул. Източен
Еднопосочни велоалеи от двете страни на булеварда с буфер 0.75 м, две активни ленти за движение 3,5 м и паркинг лента 2,5 м. Лентата за паркиране може да се мести от северната или южната страна на булеварда, според това къде би се постигнал по-оптимален брой места за паркиране, което ще бъде и естествен ограничител на скоростта. Може да се превърне в Синя Зона за платено паркиране. Преди кръстовища може да няма паркинг лента, а лента за завиващи. В посока изток велоалеята се свързва с велоалеите по бул. Източен.

5. Ул. Иван Вазов
При реконструкцията на ул. Иван Вазов да се изгради двупосочна велоалея, тъй като паважната настилка не е удобна за каране на велосипед.

6. Връзка Сточна гара – Цар-Симеонова градина
Обходна велоалея по ул. Кръстю Пастухов, която да свързва Сточна гара с ул. Иван Вазов. По ул. Иван Вазов се свръзва с площад Централен. Велоалеята да е еднопосочна в границите на уличното платно.
Велоалея по ул. Авксентий Велешки в другата посока. Отново еднопосочна в границите на уличното платно.
7. Бул. Цар Борис III
УЧАСТЪК СТОЧНА ГАРА – ПЛОЩАД ЦЕНТРАЛЕН
От бул. Христо Ботев до ул. Цанко Дюстабанов – велоалеята е предвидена от двете страни на булеварда, като пространството за нея се осигурява частично за сметка на средната разделителна ивица, платното за движение и бордюрите.
От ул. Цанко Дюстабанов до ул. Капитан Райчо – велоалеите продължават от двете страни, като необходимото пространство се осигурява частично от средната разделителна ивица, частично от платното и частично от тротоарите.
От ул. Капитан Райчо до ул. Света Петка – трасето преминава изцяло върху източния тротоар. От ул. Света Петка до Тунела – оформя се споделено велосипедно пространство от източната страна на улицата.
Тунела – предвижда се споделен тротоар за пешеходци и велосипедисти от двете страни. Тротоарите да бъдат леко разширени за сметка на пътното платно. Да се постави предпазна ограда като визуална и физическа защита между моторизирания трафик и уязвимите участници в движението. Ограничението на скоростта в тунела да бъде 40 км/ч, като се предвижда контрол чрез камери за скорост.
От Тунела до Водната палата – велоалеите да бъдат от двете страни на булеварда, като се използва пространство от разделителната ивица, пътното платно и бордюрите. Предвижда се ясна маркировка и през кръстовището с бул. „6-ти септември“, включително и велосветофар.
Мостът на Панаира – оформя се споделен тротоар от двете страни за пешеходци и велосипедисти.
От Моста на Панаира до първото кръгово кръстовище – велоалеите се изграждат от двете страни на булеварда за сметка на тротоарите.
От първото кръгово до бул. Дунав – трасето продължава от двете страни, като се
използва пространство както от тротоарите, така и от пътното платно, при
запазване на трите ленти за движение в посока.
8. Пещерско шосе
От бул. Васил Априлов до ул. Данаил Юруков – еднопосочни велоалеи от двете страни в
границите на уличното платно.

От ул. Данаил Юруков до ул. Явор – в дясно, на местата, които се предвижда дългосрочно да
се реализира разширението.
От ул. Явор до кв. Прослав – от двете страни – отчасти за сметка на платното и
отчасти на тротоарите.
9. Бул. Васил Априлов
От Пещерско шосе до бул. 6-ти септември – двупосочно от страната на 2ро РПУ – за
сметка на предвиденото в дългосрочен план разширение.
10. Бул. 6-ти септември
От бул. Руски до бул. Цар Борис III – еднопосочна велоалея от двете страни. Премахват се
бордюрите и велоалеята се повдига на нивото на тротоара. Уличните ленти за движение
стават 3м. След като велоалеята е на нивото на тротоара и е еднопосочна, според
наредбата може да няма буферна зона.

От бул. Цар Борис III до Житен пазар – от едната и от другата страна – за сметка на
разделителна ивица, бордюри и пътно платно.
От Житен пазар до ул. Ламартин – от лява част двупосочно за сметка на тротоар и
свързвайки се с двупосочната от ул. Ламартин нататък.
11. Бул. Руски
Поставяне на знаци за споделено пешеходно и велосипедно движение в островната алея.
Улесняване на връзките при кръстовища. Позволяване на пряко преминаване чрез
велопътеки при светофарно регулираните кръстовища (бул. Руски и ул. Гладстон)

12. Връзки и проблеми на съществуващи велоалеи:
Свързване на велоалеята на ,,Хаджи Димитър” както с тази по ,,Копривщица” през
стълбите, така и с тази на ,,Христо Ботев”. Най-лесно от южната страна заради доста
широкия тротоар.

Облекчено преминаване през кръговото на Водната палата. Там в момента се пресича и се
влиза в подлез, после пак се пресича кръговото след излизане от подлеза, за да се върнеш на
велоалеята. Не би било проблем да се направи някаква рампа или нещо подобно за лесно
слизане и качване до дигата на р. Марица с цел да се избегне пресичането и влизането в
подлеза. Това ще доведе и до улеснен достъп до реката. От двете страни на кръговото
има изграден достъп до реката и в момента, трябва само да се направи удобен. Подлезът в
сегашния си вид и начините да се стигне до него от бул. Марица с велосипед не са
благоприятни. Подлезът дори се заключва вечер.
По бул. Македония алеята се използва масово от пешеходци заради тесния тротоар от
страната на булеварда – има огромна нужда от пешеходна алея, успоредна на велоалеята.
Задължително трябва да има връзка площад централен през средата на главната ,пешеходен мост и Карловско шосе.През ТУНЕЛА забравете,опасно е и е забранено през тунелите за велосипеди,МИСЛЕТЕ,тези кафенета и дюнери трябва да бъдат забранени по главната
Едни сте правячи…моста пак ще го правите,баси мошениците
И до Асеновград може да стига
Страхотно, велоалеите от града трябва да стигат до първите села около Пловдив поне. Особено до Труд, Радиново и другите, в които има много производства и пътувват много работници от града
евала