В Пловдив откриват паметна плоча на тютюноработниците
71 години след стачката на пловдивските тютюноработници от май 1953 година отдаваме почит на репресираните от комунистическата власт участници
Мемориална плоча в памет на репресираните от комунистическата власт тютюноработници при стачката през 1953 г. ще бъде открита на ул. „Велико Търново“ № 75. Знакът е паставен на сградата на Военно окръжие – Пловдив.
Припомняме, че инициативата за Паметен знак за първата масова стачка у нас срещу тоталитаризма е инициатива, за която Под тепето ви информира при старта ѝ през март 2019-а година с онлайн петиция на Клуб на жените от Демократична България. Към нея са се включили и от на Съюза на офицерите от резерва „Атлантик“.
Протестът на тютюноработниците от пролетта на 1953 г. в Пловдив, е първият работнически бунт срещу комунистическата власт в Източна Европа след падането на „желязната завеса“. Провокирани от искания за справедливо заплащане, хуманно отношение и нормални условия на труд, работниците от тютюневите складове на Томасян, на ул. „Велико Търново“ в гр. Пловдив организират стачка.
Уплашени от това бунтът да не зарази и други градове, в Пловдив пристигат Георги Цанков (министър на МВР), Станко Тодоров (министър на земеделието) и самият Антон Югов (министър на промишлеността), които разпореждат потушаване на бунта, превърнало се в кървава саморазправа и довело до смъртта на много пловдивски работници, борещи се за правата си.
Стачката на пловдивските тютюноработници от май 1953 година започва месец преди в Източен Берлин да се вдигне на първото въоръжено антикомунистическо въстание в Източна Европа. Работниците са пребити при стачката през 1953 г. Убитите са поне 20, а ранените над 50. Стотици са арестуваните.