АктуалноВластГрадътНовиниРазследване

Соколите и Батак – Всичко тече, нищо не се променя

Година по-късно какви са резултатите от създадената комисия за обследване на високите блокове в най-голямата етническа махала на Балканите?

1 милион и 100 000 лева ще струва източването на избите и спирането на течовете, а пари няма

1 милион и 100 000 лева ще струва източването на избите и спирането на течовете във високите блокове на най-голямата етническа махала на Балканите. Това съобщи пред репортер на Под тепето кметът на район „Източен“ Иван Стоянов, който преди година бе посочен от градоначалника Здравко Димитров за председател на нарочно създадена комисия, която да обследва панелните жилища на улиците „Сокол“ и „Батак“ в Столипиново.

Припомвяме че по данни отпреди две години На първо място по неплатени сметки за вода в страната е Пловдив с около 15 млн. лева, а Само Столипиново дължи около 700 000 лева.

Години наред проблемът бе неглижиран и в края на 2019-а след вота за местна власт новоизбраните декларираха ангажимент за активност в тази посока. 25 ноевмри с.г. току що встъпила в длъжност областният управител Дани Каназирева заяви, че са необходими Спешни мерки срещу изтичане на питейна вода в „Столипиново“, която всички ние плащаме.

„Най-после трябва да спре изтичането на питейна вода. ВиК има достатъчно средства и следва целево да инвестира в района, а също така да спре безотчетното прахосване на водата в „Столипоново“. Пример за това е ЕВН. Когато тази компания стана частна, инвестира в района, извади навън електромерите и в голяма степен спря кражбите на ток. Същото трябва да направи и ВиК с помощта и на Общината като собственик на активите и единствена, която може да започне да прилага градоустройствените норми“, коментира Каназирева в онзи момент.

След малко повече от месец реагира и кметът на Пловдив Здравко Димитров, който разпореди да се създаде експертна група и постави на участниците в нея ясни задачи:

„Първата задача на новото формирование ще е да бъде направено обследване на наводнените от години жилищни сгради на улиците „Сокол“ и „Батак“. В зависимост от резултатите, ще се търси трайно решаване на проблема.“

Останалите задачи и стратегии за справяне с „безплатната река“ и безстопанствеността може да си припомните ТУК.

С това актовете на властта по проблема приключиха и цяла година не се чу нищо за това.

От думите на шефа на работната група става ясно, че първата задача е на печално известния етап подготовка за проучването.

Защо?

Защото сумата от 1,1 млн. лв. за такава цел в бюджета на Пловдив нямаше миналата година. Няма и в проекта за настоящия.

Въпросните блокове се водят в активите на ОП „Жилфонд“ и ОП-то, като собственик трябва да предприеме действия за осигуряването на средствата, поясни Иван Стоянов.

Едва след източване на водите и изчистване на помещенията може да се пристъпи към техническо обследване на жилищните сгради, коментира ръководителят на експертната работна група.

Никой не знае колко вода изчезва в Столипиново?!

Таня Грозданова

Журналист с близо 30 години опит, който работи интензивно по програми за свободата на словото и разследваща журналистика.

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина