АктуалноГрадътЖивотМненияНовиниСпорт

Семейство Филипи, което създава лодките на гребния елит, гостува на Пловдив

Давид Филипи е собственик на едноименната италианска фирма за производство на лодки за академично гребане. Фирмата е създадена от неговия баща Лидо Филипи през 1980 година. На Световното първенство по гребане за младежи до 23 години в Пловдив около 70 процента от състезателните лодки, които са във водите на най-бързия гребен канал в света, носят марката Filippi.

Тук в Пловдив Давид Филипи обаче представя не само лодките, направени от 100-членния екип на фирмата, но и ще направи промоция на нова книга. „Исках книгата за живота и дейността на моя баща да бъде представена пред специалната публика от гребци и Световното първенство в Пловдив ми даде този шанс“- казва Лидо Филипи. Книгата се казва „Печелившият човек Лидо Филипи“.

Идеята за производство на лодки за академично гребане не се ражда случайно. Бащата Филипи е работил във фирма със същата дейност, която фалира. Тогава решава да опита сам. Съвсем сам в началото. Днес работещите във Filippi са 100 души, четирима от които са инженери, създаващи новите насоки в производството на лодки.

Всяка година компанията произвежда 1400 лодки за академично гребане. Произвеждат и състезателни лодки за гребане в морето. Времето за производство на един скиф – лодка за един гребец – е 60 часа, а цената й е 13 000 евро. Производството на най-голямата лодка осморка отнема 200 часа труд, а цената й е 50 000 евро. Всяка лодка на италианската фирма Filippi е строго индивидуална за определен гребец. Тридесет дистрибутори по света вземат техническите данни на гребците и ги изпращат в Италия, а оттам новите лодки пътуват навсякъде по света.

В последните години лодките за академично гребане се произвеждат от няколко основни материала – карбон, смоли и други. Всяка година се променя качеството на тези материали. Това зависи и от страната, в която новите лодки ще се използват. Годишно четирима инженери на Filippi създават по един до два нови модела лодки. „Стремим се да направим лодките и съприкосновението им с водата да бъде колкото се може по-малко, така че те да се плъзгат по водната повърхност, а не да я порят. Изискването на Международната федерация „Световно гребане“ обаче е повърхностното покритие на лодките да бъде еднакво, за да има равни условия за всички състезатели.“ – обясни Лидо Филипи.

За Световното първенство по гребане в Пловдив отборите извън Европа са сключили договори с Filippi да произведе индивидуални лодки за гребците им и да ги докара на гребния канал тук. След първенството тези лодки се продават на по-ниска цена, защото вече са използвани. И бързо намират купувачи.

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина