Съдбата на библиотечния котарак Жоро развълнува хиляди в Пловдив
Съдбата на библиотечния котарак Жоро развълнува хиляди в Пловдив, след като стана ясно, че Събират подписка в подкрепа на котарака на Библиотеката, тъй като някои хора са недоволни от неговото присъствие в сградата.
В социалните мрежи дебатиращите изцяло подкрепят присъствието на животинчето в храма на знанието. Те дават за пример десетките котки, назначени на работа в Ермитажа, както и „главният ловец на мишки“ в UK – прочутият обитател на „Даунинг стрийт“ 10.
Тук е мястото да съобщим, че примерът за отношението и ценността на подобни четириноги служители е дълбоко залегнал в пловдивската култура. Под тепетата котките са били на почит и издръжка в Народна библиотека „Иван Вазов“ в миналото, доказват го документи от архивите. Те присъстват официално в разходните книги на културната институция, даже и по времето на последната -Втора световна война.
Един от най-устойчивите и оправдани официално ежемесечни разходи на Народната библиотека още през 1942 година (а със сигурност и по-рано) е за… храна на котките. Това е видно от Опис № 448 на оправдателните документи срещу отпуснатите на 7 октомврий 1942 год.
Източник: НБИВ-БИА, арх.ф. 24
„5000 лева от Министерството на народното просвещение с платежна заповед под № 9632 по бюджета за 1942 год. по 87 т. за канцеларски потреби:
1. Димкин – Храна за котките м. VI – 80
2. Мехмедов – хамалия – 40
3. Салиев – хамалие – 50
4. Ангелов – отпечатване натписи – 20
5. Дамянов – храна за котките м. VII – 80
6. Салиев – хамалие – 50
7. Матанов – белова хартия – 44
8. Ангелов – отпечатване на оплак[вателна] кн[ига]- 200
9. Димкин – храна за котките м. VIII – 80
10. Захариев – бронз – 10
11. Кунчев – чертана хартия – 40
12. Павлов – лепило – 15
13. Кунчев – сметко-разписки – 40
14. Османов – хамалие – 50
15. Асанов – превоз – 25
16. Овчаров – напечатване инвентар – 1560
17. Салиев – хамалие – 50
18. Димкин – храна за котките м. IX – 80
19. Бояджиев – хартия – 12
20. Николов – канап – 54
21. Салиев – хамалие – 50
22. Ангелов – плака[т]и – 80
23. Атамян – разни – 448
24. Т.П. станция – телефон[н]а такса – 1300
25. Препоръчани – София – 20
26. Препоръчани – Париж – 145
27. Препоръчани – Виена – 79
28. Препоръчано – Лайпциг – 16
29. Телефонни разписки – 148
30. Телеграми – 124
Всичко: 5000″
Както виждате, българското министерство на културата е плащало по 80 лева за храна на месец на котараците в Пловдивската библиотека.
Както през миналия век, така и сега котетата в НБ „Иван Вазов“ не се излежават единствено, а вършат обществено полезна работа. В случаят с Жоро дори става дума за добороволчество. Котаракът, който е застрашен от изгонване, е участвал в благотворителни акции.
Последната такава е от края на миналата година, когато той получи и специална благодарност от Кучета от общински приют гр.Пловдив .
Със сигурност котката ще си намери добър стопанин ,особено след скандала ,но вие които сте против ,нали знаете колко поговорки има за вас и те всички единодушно и красноречиво казват колко лоши (меко казано) сте вие
С една дума,далеч от човек които мрази животни
Чумичката да ги ръгне тези които са против Жоро, включително и онези чуми които искат тя да бъде изгонена!!!
Много добре написано- чумичката да ги ръгне! Какво им пречи котето!
Чудесно е, че защитаваме котките ! Европейци от всякъде. Тая вечер 10 000 котки ще се съберат да защитят „Бетонния мост“ и пълния транспортен ад който чака всички от район Южен“
Върви си на село и си гледай рахатата. Не може да се опишеш с една дума, нещо като „готин“ но с две може „просто лайно“
Луд ceкc няколко часа, силна еpeкция, ярки оpгaзми, много cпеpмa и повишен тeстoстеpон и безoпаcно на всяка възpaст! Не пpопyскайте шансa да напpавите секса си незабpавим:–- https://use.my/man
В люлката на знанието Египет котките в библиотеките са били задължителни Ной е спасил повече животни отколкото хора защо ли
пуснАх сАлза
Тебе ли да хРАНИМ неуважаеми !?
Простия си е прост завинаги!
За теб съм приготвил един с изпъкнали вени…
Нещастник.
Гръмни се или потърси помощ за това
Коментарът ви само показва вие какъв човек сте, и нищо повече. Една амеба, която не се интересува от никого и нищо, освен себе си. Съмнявам се, че сте помогнали и на човек!
Права сте, че не са останали „човеци“. Вашият коментар го показва. Жалко за вас и околните ви.
Браво на всички майнички, които подкрепиха котарака Георги (колко достолепно звучи само)! Да е жив и здрав! Да си живее спокойно в библиотеката и да внимава като излиза навън!
Много едностранчиво отразяване. И петицията е само в подкрепа на котарака. А колко души са против животно в обществена сграда….
Пребройте се и вие – не искащите, ама дали ще искате да си застанете с имената?
Кажи си името и направи петиция срещу Жоро.. ХАЙДЕ ,смелчага….
Благодаря на „Под тепето“ за взетото отношение! Това искане котаракът да бъде изхвърлен (някъде) е възмутително. Пловдив и пловдивчани винаги са били чувствителни към подобни скандални прояви и безпричинна жестокост към беззащитните, независимо дали хора или животинки.
Спокойствие за кроткия Жоро!
Браво за подкрепата на котарака Жоро! Това показва човешкото отношение към едно безобидно животно, което не пречи на никого. Ако не искаш да правиш добро, поне не прави зло.
Котките пазят книгите от мишките. А както знаем, мишките не се отнасят с уважение към литературата.
Вярно е това.