С гордост и почитание пред платната на Жорж Папазов в ГХГ
Димитър Инджов подреди 34 платна на великия художник в новата Камерна Зала 1 на Градската художествена галерия
Някои от тези картини съм преследвал повече от 15 години, но си е струвало, имало е смисъл, казва меценатът
Влизането със затаен дъх, свалени шапки, изключителна гордост и почитание е задължително в следващите близо 3 месеца в Градската художествена галерия. Защото там, в подхода към Стария град, са подредени 34 картини на изключителния Жорж Папазов- художникът, за който света говори от половин век, а България най-често е мълчала. Дирята на една от най-ярките и търсени четки на планетата върху 34 платна може да бъде видяна единствено сега и в следващите 90 дни в новооткритата Камерна Зала 1 на ГХГ. Благодарение на човека, който е успял да спаси голяма част от наследството на забравения у нас гений- меценатът и колекционер Димитър Инджов.
Фантастичната изложба бе открита неофициално вчера, сред подбран кръг от ценители и творци. С възможно най-високата летва на изобразителното изкуство отвори и Зала 1. Това ще е обособена зона за специални събития. Тук ще гостуват творци от България и чужбина. Експозициите ще се сменят на всеки няколко месеца, като те ще са по-особени, по-важни, каза вчера директорът на галерията Краси Линков. 90 процента от изложените картини в ГХГ са върнати от чужбина в България от мецената Димитър Инджов. Това е спасяване на изкуството, допълни Линков.
Мога да говоря няколко месеца за Жорж Папазов без да се повторя дори. Това, което виждате, е част от моя живот. Имам още негови платна- някои са в Галерия Инджов, имам и на други места. Някои от тези платна съм ги преследвал повече от 15 години. И е имало смисъл от целия този труд и лишения, повярвайте ми, имало е, обърна се към отбраните гости самият колекционер. И вмъкна, че днес не може да си позволи да преследва така отдадено наследството на Жорж Папазов, тъй като трудно би си го позволил- работите на сочения за баща на сюрреализма вече са с космически цени и стават все по-скъпи. За мен е мисия България да разбере какво значи името на Жорж Папазов за световното изкуство. Ще направя всичко по силите си това да се случи, допълни Димитър Инджов.
Това е човек, за който всички трябва да говорим днес. Тъй като той дълги години е бил пренебрегван, подритван и унижаван по абсурдни политически причини- бил проводник на западната култура. От днес публиката може да се запознае не само с малка част от творчеството на Папазов, но и детайли от историята му. Да видите архивни снимки, да разбере за беседите му с Пикасо, да усети духа му. Във вернисажа могат да бъдат видени някои от емблематичните платна на Папазов, негови рисунки, сред които и портрет на Игор Стравински, сътворен между 1925 и 1930г. Там е и един от автопортретите на Папазов. Изключителен, възкликнаха срещу картината само, загубили ума и дума, куп пловдивски колекционери и художници, сред които Васил Стоев и Атанас Хранов. Може да бъде видяна и знаковата „Лица и пеперуди, рисувана вн периода 1928-1929г. Именно това присъства в големите световни каталози на Жорж Папазов. С него се открива и една от най-големите му изложби в Пти Пале в Париж няколко години след смъртта му.
Изложбата официално се открива на 7 юли. Вратите на Зала 1 ще бъдат отворени за посетители от 18 до 24 часа.
I’m rellay into it, thanks for this great stuff!
Браво, колеги много хубава статия!