АктуалноГласовеГрадътИзбориМненияНовиниПод ножа

„Пълна тъмнина, пълна неяснота”

Вчерашното обществено обсъждане не отговори на основния въпрос „Как ще се развива Пловдив в следващите години – като модерен град на бъдещето, обърнат към хората, градската среда и зелената система, или ретро град на автомобилите, асфалта, безбройните паркинги и мръсния въздух?”

Смел съм. Заеми съм теглил и в частния си живот и съм ги връщал. Трябва да има човек житейски опит, отговори Здравко Димитров на критики, че екипът му е неподготвен

„Пълна тъмнина! Пълна неяснота!”. Така независимият общински съветник Слави Георгиев коментира проектите, за които Здравко Димитров и екипът му искат да бъде изтеглен рекорден в новата история на Пловдив дългосрочен общински заем. Думите на Георгиев точно описват онова, което се случи в пленарната зала на Общински съвет вчера, събрала повече от 70 души – множество политически лица, представители на общинската администрация и обикновени граждани.

Те коментираха представени на семпли визуализации 11-те проекта на обща стойност 113 милиона лева, които трябва да бъдат върнати за 20 години при лихва между 0,3 – 0,6%. Имагинерните картинки за пробиви, нови улици, мост над Марица и прочие не дадоха нито един отговор на основният въпрос: „Как ще се развива Пловдив в следващите години- като модерен град на бъдещето, обърнат към хората, градската среда и зелената система, или ретро град на автомобилите, асфалта, безбройните паркинги и мръсния въздух?”. Не стана ясно как са остойностени въпросните проекти, има ли оценка за въздействието им, каква ще е добавената им стойност за Пловдив и хората му.

Ако нещо стана напълно ясно в залата на местния парламент вчера, то това е кръгът по интереси около Здравко Димитров и екипа му, който е „с две ръце за тегленето на този заем”, както се изрази Владимир Кисьов, вече общински съветник от ВМРО. „С две ръце” още са „Кауза Пловдив” и „Съюз за Пловдив”. Очевидно всички те са сядали на масата за преговори по темата с дълга и последващото усвояване на въпросните 113 милиона лева.

Стана ясно още, че групата на ГЕРБ в местния парламент, районните кметове и дори единственият* член на ГЕРБ в екипа на Зико – Пламен Панов, не са напълно съгласни с набелязаните за реализиране проекти с пари от кредита. Те подкрепят идеята за дългосрочен общински заем, но имат различни приоритети – кино Космос и довършването на Форума за зам.-кмета по култура, тепетата, нова паркова среда в Западен, напоителни системи, други инфраструктурни проекти в кварталите за районните кметове. Съвсем резонно изникна въпросът дали ГЕРБ са присъствали на масата за преговори.

Със сигурност на нея не е присъствал градският лидер на ВМРО Борислав Инчев, който коментира заема и проектите на обсъждането вчера. Той подчерта, че има нужда от такъв инвестиционен заем, но предложи част от набелязаните обекти да отпаднат, за сметка на други. Инчев не е съгласен с идеите за пренареждане на паветата на ул. „Митрополит Панарет” срещу 530 хиляди лева, с изграждане на нов туристически център с пари от заема, с бул. „Хаджи Димитър”, с многоетажния паркинг и с подлеза на Баня Старинна. В същия момент попита защо никой не говори за стадион „Пловдив”, за бул. „Ал. Стамболийски” и продължението на бул. „Северен”, за Дондуковата градина, продължението на „Македония”, басейн „Младост”, Бетонния мост, продължението на бул. „Свобода”, Тютюневия град и много други.

 „Ставаме свидетели на христоматиен пример как се случват лошите неща в последните 30 години”, каза остро независимият съветник Слави Георгиев.

„Твърди се, че има обществено обсъждане, но какво обсъждаме? Къде са обследванията на трафика? Има изготвен такъв анализ, но общината го крие от нас. Какви проекти обсъждаме днес? Тук има по две цветни картинки с кратко резюме към тях. Къде са проектите? Как са ценообразувани тези неща? Кой гарантира, че мостът над Марица ще струва 30 милиона?”, попита Слави Георгиев. С което отвори и въпроса дали след тези 100 милиона лева няма да са нужни още 100 милиона за довършване на започнатите обекти като даде за пример в това отношение стадион „Христо Ботев”, за чието довършване са нужни допълнителни над 20 милиона лева.

„Г-н Димитров, вашият екип е неподготвен. Нямате проекти, криете обследванията на трафика, а искате да изтеглите по-голям заем от общо всички заеми на Пловдив в последните 30 години. Дали с тези десет милиона за общинските предприятия не си купувате подкрепата на една сила в Общински съвет”, обърна се независимият съветник към кмета, визирайки идеята „Чистота” и „Градини и паркове” да бъдат финансирани за закупуване на нова техника.

„Смел съм. Заеми съм теглил и в частния си живот и съм ги връщал. Трябва да има човек житейски опит”, отговори му Здравко Димитров. Той на няколко пъти отговори по подобен начин на критики от страна на граждани и политически лица. Като например на жителя на Кършияка и член на инициативния комитет за спасяването на парка зад хотел „Санкт Петербург” Валентин Котов, който предложи общината да се откаже от идеята за заем, а да реализира проектите по друг начин – по европейски програми, със средства от държавата и др. „ Пожелавам ти да имаш фирма, да теглиш заем и да го връщаш”, каза на Котов кметът на Пловдив.

Гласът на гражданите

Референдум за тегленето на рекорден общински заем поискаха някои от гражданите, участвали в общественото обсъждане. Един от тях бе Асен Костов, който е твърдо против тегленето на дългосрочен общински заем. Други се обявиха „За” кредита на изгодни условия, но изказаха забележките си относно целесъобразността на част от тези 11 проекта. Трети бяха категорични, че общината няма да може да изплаща главниците и лихвите по рекорден кредит в условията на сриваща се икономика. Четвърти поискаха приоритизиране на проектите. А пети обърнаха внимание на това, че ако всички обекти започнат да се изпълняват по едно и също време, градът ще бъде блокиран тотално. Всички те обаче се обединиха зад това, че важното е Пловдив да е град за хората, не за автомобилите.

Изказвам пълната си подкрепа за теглене на заем в пълен обем от фонда. Но в идеята на проектите приоритет са колите, а не хората. Важни са велоалеите, градския транспорт, новите пешеходни участъци”, коментира Павел Начев и препоръча с този финансов инструмент да бъде финансиран проектът за кино Космос, Форума, ремонтът и реставрацията на Хуманитарната гимназия и общинските къщи в Стария град.

Бизнесменът Любозар Фратев твърдо подкрепи заема за инфраструктурни проекти, като заяви, че говори от името на СНЦ Бизнесът за Пловдив и Съвета по туризъм. „Това са капитални вложения, които са за десетилетия напред. Във всички разчети, никой не оценява цената на изгубеното време. Губенето на 1 час от живота всеки ден в задръстване е 3 години от живота на един човек. Правенето на инфраструктура е много добро”, отбеляза Фратев.

*Бел.ред.: Час след публикацията в редакцията на Под тепето се обадиха от Пресцентъра на Община Пловдив, за да уточнят, че в екипа на кмета Здравко Димитров има още един член на ПП ГЕРБ. Това бил зам.-кметът по строителство Пламен Райчев, който членувал в партийната организацията в район Централен. Това обаче е станало, след като сменил адресната си регистрация с пловдивска. Преди това Райчев бил дългогодишен председател на общинската организация в Лъки и съучредител на ГЕРБ-Пловдив област.

Ивайло Дернев

Един от създателите и главен редактор на сайта Под тепето.… More »

6 коментари

  1. Адмирации към всички преждекоментиращи опита за замъглянето на главите на обикновените пловдивчани с това позорно герберастко обсъждане/цирк/. В историята на Пловдив не е имало по-голямо беззаконие и по-крадливо и некадърно“управление“! Вие от „Под тепето“ заинтересувайте се, моля какви незаконни назначения и уволнения стават в кметството на Район централен. Какви чадъри са разпънати над 70 годишни, работещи там до днес държавни служители.
    В същото време се уволняват хора, доказали опит и се назначават по приятелски други.
    Има ли контрол над районните кметове и ако има от кой се извършва?

  2. Представлението е предназначено за ОТБИВАНЕ НА НОМЕРА.

    Никакво значение кой какво казал, предложил, настоявал, крещял – записва се в протокол и потъва в архив. ОТЧИТА СЕ СЪСТОЯЛО СЕ ОБЩ. „ОБСЪЖДАНЕ“

    Делови резултати не се търсят, делови анализи нито от технически експерти, нито от финансисти не се правят нито показват (за „краткост“ =айде, че бързам!) и всичкото „РАЗВИТИЕ“ на Града струпано в една кошница предпоставя ЗАДЪЛЖИТЕЛНА КОРУПЦИЯ И ШУРОБАДЖАНАЩИНА.

    „Инджинеринк“ както го въведе Тотев: „абе тука ЕДНИ ПАРИ има, нещо дали искаш да НАПРАВИШ та да ги цунеш, ама без много шум или Гласность – нека сме НАД махленските клюки!“

    Само като им видиш мордите БЕЗ МАСКИ в „Президиума“ става ясно, че само фигурират, позират, отбиват номера.

    Никакви ЗАДНИ МИСЛИ не прикриват. Не. Тц. Ъ-ъ.

    1. На глезена на мамин инджинеринг Иб. ТОТЕВ, ИМПЕРИАЛист и вожд на най-крадливата пловдивска клептокрация в историята да се заключи мощна електронна гривна за да не се омъгли към сръбско, дюбайско или барселонско.
      „ИМУНИТЕТ“ според кроежите му нямало да може повече от два месеца. Междувременно нека задържат ПАСПОРТИТЕ му „за проверка“.
      На граничните контролни пунктове проверявайте багажниците на трафикантите . . .

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина