АктуалноГласовеИзбор на редактораИзбориКварталиМненияНовиниОбщина Пловдив

Пропукване в общински съвет заради фонд „Благоустрояване“

Да не бъдат инвестирани милиони целево в инфраструктура по кварталите там, където има заявени инвестиционни намерения и съответните издадени за тях строителни книжа. Това реши изключително колоритно мнозинство в Общински съвет днес. Местният парламент отхвърли предложението на кмета Костадин Димитров за създаване на фонд „Благоустрояване“, който щеше да гарантира, че 60% от приходите от увеличената днес цена за издаване на строително разрешение да влизат в бюджетите на районните кметства, които пък да ги насочват към инвестиции в градската среда около новите жилищни комплекси със заявки за пълна прозрачност и отчетност.

Общински съвет реши парите от новото строителство да си влизат директно в общинската хазна, както е с всички приходи към момента. Така ще стигат до районните кметове едва ако градоначалникът така прецени и ако общинският съвет каже „Да“. Което, естествено, отваря широко вратата за субективизъм- вместо реалните нужди на гражданите по кварталите е възможно да се предпочита един или друг районен кмет в зависимост от това дали е „наш човек“, дали е „послушен“, дали „няма прекалени политически амбиции“ и прочие и прочие.

Колоритно мнозинство, защото голяма част от съветниците от групата на ГЕРБ гласуваха срещу предложението на собствения си кмет. Стигна се до ситуацията, в която идеята за фонд „Благоустройство“ да защитава на микрофон кметът на Западен от ПП-ДБ Тони Стойчева. Нито един от другите районни кметове не бе в пленарната зала, за да вземе отношение по така важната за администрациите им точка или поне да присъства на гласуването й. Стойчева излезе „на амбразурата“, за да обясни защо фондът ще е полезен за районните кметове, за да изпълнят те ангажиментите си пред избирателите и да удовлетворят нуждите на гражданите. Тя застана на тази позиция именно заради масовото строителство в Западен на имоти без улична мрежа, без тротоари, лампи и дори административен адрес. В отговор противниците на идеята от групата на ГЕРБ я атакуваха словесно с обвинения, че е минала на страната на строителните предприемачи, тъй като ще се следват техните инвестиции.

Кметът Костадин Димитров откри дебата по предложението, който в последствие се разгорещи и се превърна в двучасова говорилня.

“ Обществото приема това решение- 60 процента от приходите от услугата по издаване на строително разрешение да бъдат инвестирани за инфраструктура в районите“, заяви кметът. Той уточни, че с приемането на новата цена за строително разрешение от 12 лева на квадратен метър се очаква приходите за общината да година от тази услуга да са 13-14 милиона, по-голямата част от които ще бъдат предоставени на районите за инвестиции по места.

Веднага бе репликиран от Слави Георгиев от гражданската квота в групата на ГЕРБ, че така или иначе целият бюджет на града е за благоустрояване. Той изтъкна, че приоритетите на районите може да са различни и че благоустройство е нужно не само около новите жилищни сгради.

„Всяка година нуждите на районите се определят от кметовете и се разглеждат на комисии. Сега можем да позволим някой да оказва натиск как да се харчат парите на Пловдив. Как да се харчат приходите от таксите решава Общински съвет, а не някой предприемач. Ако приемем подобно предложение сами ще се откажем от своите правомощия. Това е все едно ние да влезем в частната фирма и определим на какви цени да продават квадратния метър. Г-н кмете, не ставайте съучастник в презастрояването“, заяви Слави Георгиев. Той посочи, че не е нормално общината да върви след инвеститорите и да налива средства там, където се строят новите им сгради, а трябва да се правят улици там, където е планирано. Добави още, че нужда от благоустрояване има не само около новите сгради.

„Фондът ще даде възможност за прозрачност- да се знае във всеки район колко пари има за инфраструктура и как те се харчат. Не можем да спрем строителството, трябва да намерим баланса, за да се развива градът. Не можем да продължаваме да наказваме гражданите“, каза кметът на Западен Тони Стойчева и даде за пример строителството на нови кооперации в кварталите Смирненски 3 и Смирненски 4, където няма никаква прилежаща публична инфраструктура.

Тя бе нападната словесно от представители на ГЕРБ за това, че е застанала на страната на строителния бранш, вместо да се бори с презастрояването и че е излъгала избирателите си. Обвиниха я дори, че страда от когнитивен дисонанс. Кметът на Западен отвърна, че не тя виновна за ситуацията, в която десетки хора са си купили жилища в новопостроени сгради в Смирненски 3 например, но нямат път до тях, нямат осветление и дори сметоизвозване и че фондът позволява това да не се допуска повече.

“ Трябва да започнем да решаваме проблемите на хората. А вие нападате мен, който единствен от районните кметове дойде тук да изрази позиция“, отговори на вербалната атака Тони Стойчева.

За него гласовете си дадоха 5-има съветници от ГЕРБ, „Съединени за Пловдив“ „Възраждане“, БСП и ИТН. Не го подкрепиха ПП – ДБ, „Браво Пловдив“, 8-съветници от ГЕРБ и „Независими за Пловдив“.

С шарено мнозинство предложението на Костадин Димитров бе отхвърлено. Петима от съветниците на ГЕРБ застанаха зад кмета си, а 8 гласуваха с „против“ или „въздържал се“ на предложението му. От групата на ПП-ДБ също не го подкрепиха, с което пък не застанаха зад думите на районния си кмет Тони Стойчева.

Пред журналисти Костадин Димитров коментира, че с идеята за създаване на фонд „Благоустрояване“ общината е искала да кажем много точно къде ще отиват тези средства.

“ Искахме да отидат близко до хората. След като общинските съветници казаха, че не приемат този фонд, то тогава нашите предложения могат да бъдат всякакви. Те могат да бъдат разходвани за всичко. А решението, къде да бъдат разходвани тези средства, ще го взимат общинските съветници. Тези средства просто влизат в бюджета“, отбеляза Костадин Димитров.

Посочените от него около 13 милиона на година ще идват от новите цени на административните услуги по издаване на строителни разрешения, които бяха одобрени още на следващата точка от дневния ред- 12 лева на квадрат.

Ивайло Дернев

Един от създателите и главен редактор на сайта Под тепето.… More »

4 коментари

  1. Ей, крадливи схемаджии от ОС, нека обобщим – ръст на приходите в хазната се очакват от строителните разрешения за нови сгради, но около тях нямало нужда от благоуродяване. Лицемери! Напротив, точно там има нужда от най-големи инвестиции, защото инфраструктура липсва изцяло. Аз предлагам обратното – нулеви такси за строителни разрешения за сметка на ангажимент на строителите да изградят инфраструктура. Със сигурност ще се справят по-добре от вашата крадлива шайка

  2. Ивайло , днес някъв отбор с фалшифицирана история празнувал 99 г.
    Ще има ли българската журналистика тъшаци да провери ,да направи журналистическо разследване и да покаже истината на хората или ще повтаря като папагал ,честито на рожденика?
    Това си е вид измама ,подвеждане на хората , някой трябва да боси съдебна отговорност.

  3. То беше говорилня, то чудо! Вече дори е банален пазарджиклийки я съветник от ГЕРБ. Всеки път манджа с мерудия, верен на Юмамин. Този път дори не разбра иронията в думите на Добромира Кост. Много са зле Гербероците, служат на Мамин и само плюнки.

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина