![бяла и черна техника](https://podtepeto.com/wp-content/uploads/2025/02/byala-i-cherna-tehnika-780x381.jpg)
Приходите на търговците в топ 10 в сектора нарастват с 4.4% до 2.37 млрд. лв., но бележат спад на печалбата
„Зора“ изпреварва „Теномаркет“
Българският пазар на дребно на техника не е спирал да расте през последните четири години, а 2023 г. беше рекордна по приходи, показват данните в секторната класация на „Капитал“. Повишението спрямо предишната година е 4.4% до 2.37 млрд. лв. Подобен растеж дава и консултантската компания Euromonitor – 3%, но до по-ниска обща стойност – 2 млрд. лв.
И докато зад резултатите от 2022 г. стоеше основно инфлацията, през 2023 г. влиянието й е било далеч по-малко. Очакванията в индустрията са, че и през 2024 г. ще има ръст, макар и по-нисък.
Първо разместване в топ 3 от години
В продължение на години водещите три играча в сектора бяха едни и същи. През 2023 г. за първи път „Зора“ успява да надмине „Техномаркет“ и да излезе втора в класацията, макар и двете да имат двуцифрен растеж. От десетте водещи компании четири отчитат по-ниски резултати. Лидерът с още по-голяма преднина остава „Технополис“. Приходите на топ 3 достигат 1.65 млрд. лв. спрямо 1.5 млрд. година по-рано, което отново показва колко нефрагментиран е пазарът.
![](https://podtepeto.com/wp-content/uploads/2025/02/verigi-za-tehnika-bg-1024x877.jpg)
Което се вижда ясно от оборота на лидера, който е 40% от общия бизнес. „Технополис България“ отчита поредната си рекордна година, като приходите на компанията скачат с 10% до 940 млн. лв. Макар да не откри нов магазин през 2023 г. (и да не е лидер по този показател с 35-те си обекта), компанията е успяла да увеличи продажбите си във всички основни категории. Най-търсени са били телевизорите, смартфоните и едрата бяла техника. Смарт устройствата също отчитат висок растеж, казва съсобственикът на веригата Божидар Колев, като например смарт часовниците се превръщат във все по-сериозна категория – продажбите спрямо смартфоните са около 1 към 4.
След като приближи „Техномаркет“ на под един милион лева по оборот през 2022 г., веригата „Зора“ е успяла да изпревари конкурента си и вече е номер две с 369 млн. лв. приходи и растеж над 12%. Пред „Капитал“ Георги Стойков, съдружник в „Зора ММС“ и управител на търговската верига, коментира преди време, че „именно 2023 г. всъщност бележи една от най-големите ни стъпки на развитие“. Тогава компанията направи най-голямата си инвестиция – в нова база в Божурище. Освен нея „Зора“ отвори и три нови магазина и реновира други три (както и още три през миналата година).
„Техномаркет“ остава лидер по магазини с 57 в момента. През 2023 г. компанията откри пет нови обекта в София, Елин Пелин, Шумен, Несебър и Видин (и още два нови през 2024 г.). Растежът на приходите е 10.5% до 364 млн. лв. Заради новите магазини веригата отчита и най-висок растеж на персонала в топ 10 – близо 17% до 640 души.
Е-продажбите остават ниски спрямо общите
Онлайн бизнесът в сегмент електроника и техника продължава да расте, но при повечето големи вериги остава под 10%. Въпреки по-бързите темпове на увеличение от традиционните продажби в магазините българският потребител още предпочита да види и тества продукта на живо. Един от двата онлайн играча в топ 10 – „Емаг интърнешънъл“, за първи път отчита спад на приходите си през 2023 г. – с 13% до 241 млн. лв. Над 60 млн. лв. от тях са от кампанията Black Friday през ноември 2023 г. Но и онлайн групата значително разшири предлаганите стоки от стъпването си в България и макар и най-голям, делът на техниката намалява. Другият изцяло онлайн магазин е „Лаптоп.бг“, който е на 10-о място в класацията.
Източник: Капитал
Иновативно решение за възстановяване на зрението! Ето какво показа проучването:–– https://da.gd/ocuvite