Потресаваща мръсотия в крайречните зони на Марица

Почистването на коритото на Марица от буйната растителност върви с пълна сила. Паралелно с него обаче, както се и очакваше, гледката към реката в момента не е ама никак приятна- коритото е като бомбардирано. В момента Марица не прилича на себе си- временни „мостове“ между островите и бреговете, минаващи по тях тежки машини, изорани места и много, много разпилян дървен материал, заблатяване на огромни зони заради изкуственото забентване с насипите.

И ако временната визия на коритото заради дългоочакваното почистване е приемливо, то състоянието на зелените площи над самото корито е меко казано потресаващо- те са мръсни, сухи и неподдържани. Поречията и от юг, и от север, сякаш тотално са забравени от екипите на „Градини и паркове“, които би следвало да се грижат за тях. Камари с боклуци навсякъде, умрели и паднали върху парапета дървета, счупени паркови елементи. Реката в сърцето на Европейската столица на културата, която би следвало да е една от най-притегателните му зони, в момента не само, че не привлича хората, а и ги отвращава със състоянието и визията си. Нещо, което градската управа най-накрая трябва да промени.

Валящите се навсякъде всевъзможни боклуци имат своя източник и той, разбира се, е човекът. Но понякога и хората нямат избор- изхвърлят сметта си в зелената среда заради липса на кошчета за отпадъци. От много време и граждани, а и медии повдигат въпроса за съдове за боклук по булевард Марица Юг, в частта му от моста на панаира до този на УХТ. По цялото това продължение на крайбрежната зона няма нито едно кошче за смет, а гражданите използват оградата над коритото за целта. Дупките в парапета се пълнят с отпадък, който екипите на „Градини и паркове“ явно не виждат. Така обаче Марица постепенно се превръща в едно нерегламентирано сметище, със съдействието на тези, които не взимат мерки и бездействат. Какво ли остава да се премахне незаконната барака под моста на УХТ, която също явно никой от институциите не вижда.

Само преди две седмици кметът Костадин Димитров заяви през фейсбук, че един от приоритетите, които си е поставил с екипа му в началото на мандата, е точно грижата за реката – почистване на коритото и конкурс за облагородяването му, с цел промяна на крайречните зони. Градоначалникът смята, че така пловдивчани ще се завърнат към това истинско богатство, което всички притежаваме. „Марица може да стане пример за социализация в рамките на Пловдив, където в симбиоза и екологично равновесие съжителстват хората с цялото биологично разнообразие на реката!“, коментира от своя страна зам.-кметът по екология Иван Стоянов.

Заявки от градската управа има, но са нужни реални действия. Не е лошо като за начало крайречните зони да се поддържат чисти и угледни, за да имаме смелостта да помечтаем за социализацията и на самата река. Нещо, с което уж смятат да се захващат всички градски управници, но си остават само със заявките.

Exit mobile version