Посланикът на савате по света идва в Пловдив

Ален Тардиш акостира под тепетата за Световно първенство за юноши и девойки

Повече от 200 състезатели от над 30 страни си дават среща в панаира на 1 август

Французинът Ален Тардиц (Alain Tardits), многократен шампион на Франция по савате и всепризнат посланик на савате по света, е отново в България за предстоящите Световно първенство за юноши и девойки и открит турнир по този вид бойно изкуство. Домакин на двете прояви от 30 юли до 1 август е град Пловдив. Преди това в София се събират треньори, състезатели и приятели на бойния спорт на международен семинар. Домакин е столичният „ABC Fight Club“, който няколко години организира семинари и тренировки по савате, а негови състезатели участват с успех в международни турнири по бойния спорт.

Участие ще вземат повече от 200 състезатели от 30 страни. За първи път пристигат треньори и състезатели от Индия, където в последните години савате прави първите си стъпки. Българският отбор е съставен от състезатели на Спортните клубове:  ABC Fight Club София, СК Леон Комба Пловдив, СК Патриот Дупница, СК Боил Варна, СК Фуриозо Балчик.
Семинарът и състезанията в София и Пловдив се организират от Българската федерация по савате и от Международната федерация по савате – Fédération Internationale de Savate и клуб Леон Комба от Пловдив. Срещите са лайт контакт или assaut, какъвто е френският термин. Състезателите са разделени на категории в зависимост от теглото.

Състезанията ще се проведат в Международен панаир Пловдив, Палата 7. На 30,31 юли и 1 август от 10 до 20 часа, входът е свободен. На 1 август се предвижда гала вечер с атрактивни двубои.

Савате – Няколко важни дати и имена

1820 г. – Връщащите се от Далечния изток моряци донасят бойна техника, която изключително бързо се разпространява и налага в Марсилия. Наричат я „обувката на Марсилия”, защото моряците практикуват техниката със специфичните си корабни обувки. Постепенно техниката се доразвива, разпространява в цяла Франция и поставя началото на бойното изкуство Савате /Savate/.

Charles LECOUR /Шарл Лекур/ – Открива гениалното съчетаване на ръце от английския бокс и ритници от френското савате. Въпреки дребния си ръст, Лекур демонстрира изключително мощни удари и светкавична бързина.

Между 1860-1870 г. Joseph Charlemont /Жозеф Шарлемон/ систематизира и изследва савате.

1877 г. – Публикува се първата техническа книга за френския бокс. Книгата  се изучава в армията, училищата и спортните клубове, а френският бокс става национален спорт на Франция.

1899 г. – Провежда се историческият двубой между Шарлемон и англичанина Дрискол, който е шампион по английски бокс. Френският бокс побеждава.

1913 г. – Синът на Шарлемон организира турнир, който е със статут на Световно първенство. По това време практикуващите наброяват 100 000

1924 г. – Френският бокс е демонстративен спорт на Олимпийските игри в Париж

1937 г. – Провежда се поредния шампионат във Франция, след което спортът е в застой предвид общата ситуация в Европа и Втората Световна война.

1965 г. – Ренесанс и подем на френския бокс

1972 г. – Създаване на Френската Национална Федерация по Френски бокс.

1976 г. – Наименованието на федерацията става Френски бокс Савате. По това време този спорт се преоткрива и приема като бойно изкуство, в което състезателния момент е толкова важен колкото и духът и философията на Савате. Днес френската федерация е останала вярна на първоначалните си ценности за масов спорт и наброява повече от 50 000 членове /2 пъти повече от англ. бокс/ от които 45% са жени.

1985 г. – Създаване на Международната федерация по Френски бокс Савате, по късно преименувана на Международна федерация Савате. Днес тя е член на Спорт Акорд и Световната антидопинг агенция. Савате е част от периодичните Световни бойни игри.

Савате е водещ боен спорт на съвременната епоха с амбиция за лидерска позиция в бъдеще. Подходящ за всички възрасти и нива на спортна подготовка. Освен атрактивните състезателни дисциплини в семейството на Савате попадат и няколко техники за самозащита, състезателни дуели с кан /от фр. canne – пръчка/ и музикални форми.

В България Савате се практикува от 2001 г. Има създадена спортна федерация, която членува в Международната Савате федерация. Български саватисти участват в състезанията от международния спортен календар. През 2004 и 2012 г. в България се проведоха Световните първенства за мъже и жени. През 2013 г. Европейските първенства по Савате и Кан за мъже и жени.

 

 

 

 

Exit mobile version