ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
АктуалноГрадътИзбор на редактораКултураМненияНовини

Пловдивският театър изпревари Анджелина Джоли с премиерата на „Без кръв”

„Най-голямото чудо в кариерата ми досега”. Така режисьорът Диана Добрева определи процеса на създаване на представлението „Без кръв”, с чиято премиера тази вечер се дава старт на фестивала „Сцена на кръстопът”. Спектакълът е копродукция на Пловдивския театър и този в град Велес, Северна Македония, и е част от двегодишния международен проект „Манифест“. На сцената довечера ще видим актьори от двете трупи, а зад продукцията седят сценограф, костюмографи, композитор и хореограф от северномакедонска страна. Очакванията за „Без кръв” са меко казано високи, а самата Добрева разкри, че спектакълът е постигнал създаването на нов за нея жанр, нов театрален език, който се очаква да изненада всички в големия салон на театъра довечера.

„Процесът премина много леко, с много радост и любов. Колегите от Северна Македония допринесоха за една съвършено нова енергия. Чувстваме такава близост и единомислие, че все едно се познаваме от 20 години, а не само от два месеца, колкото бе репетиционния процес”, подчерта Диана Добрева пред медиите днес, в присъствието на по-голямата част от шарения екип, реализирал с нея представлението.

Режисьорът разкри, че посланието на „Без кръв”, по едноименния роман на Алесандро Барико, е най-важно за всички в този тежък момент в света, в който живеем- безкрайни военни конфликти навсякъде, напрежение, разделение.

„Омразата и ненавистта няма да ни доведат доникъде. Единствено любовта може да затвори рани. Любовта и милостивата прошка. Това е посланието и на романа, и на спектакъла. И за това ще се замислят зрителите довечера”, каза Диана Добрева.

Неслучайно пиесата с авторската адаптация на драматурга Александър Секулов разказва за неопределена географски гражданска война, каквито са водят на много места на планетата и в този момент. Историята започва с вендета и завършва с прошка. Трима мъже, две деца и един баща са затворени в лабиринта на гражданска война. След години на мир една жена застава пред продавач на лотарийни билети, за да го изведе от миналото. „Как да разтворим омагьосания кръг на отмъщението?“ е въпроса на спектакъла, който намира своя отговор: само любовта може, внезапно и милостиво, да затвори раните.

Тя представи поименно някои от героите на този така различен и изключително труден път, който пловдивчани и северномакедонци извървяха заедно до върха- хореографът Олга Панго, сценографът Валентин Светозарев, костюмографите Раде Василев и Елена Вангеловска, композиторът и изпълнител на 90 процента от музиката и звука на живо в представлението Сашко Костов. Спря се и на актьорите един по един, като особено акцентира на партньорите в главните роли- Маргита Гошева и Васил Зафирчев. Добрева подчерта, че това, което ще се случи тази вечер, ще се помни дълго време в българския театър.

Тя разкри и нещо твърде любопитно- заради посланието и темата, филм по романа на Алесандро Барико в момента завършва Анджелина Джоли. Премиерата на копродукцията на пловдивския и северномакедонския театри обаче изпреварва с малко тази на една от най-ярките холивудски звезди, която режисира лентата по книгата на Барико.

„Затова и този проект бе много рисков- романът „Без кръв” е много подходящ за филм, но е много сложен за сценична адаптация. В театъра обаче се случват чудеса и само това има смисъл в този вид изкуство- да се поставят нови, трудни неща, които искат търсене на нов път”, каза още Диана Добрева.

През целия репетиционен процес в Пловдив е бил драматургът от Северна Македония Сашо Димовски, който е написал студия за създаването на уникалното по същество театрално партньорство между пловдивската и велеската трупи.

„Прекрасно партньорство. Това е нов театрален език със съвкупност на много изразни средства. Нещо, което е безобразно тежко да бъде направено. Някаква нова театрална форма. Това се случи пред очите ми. Пожелавам си да създаваме проекти заедно двете страни, да продължим да разменяме почит и любов, каквито видях тук, в Пловдив”, каза Димовски.

„БЕЗ КРЪВ”

по едноименния роман на Алесандро Барико. Превод на романа Толя Радева. Авторска адаптация Александър Секулов. Сценична версия и режисура Диана Добрева. Сценография Валентин Светозарев. Костюмография Раде Василев и Елена Вангеловска. Композитори Явор Карагитлиев, Сашко Костов. Музика на живо Сашко Костов. Хореография Олга Панго. Превод на македонски Ана Батева. Фотограф на плаката Георги Вачев. Дизайн на плаката Явор Димитров. Участват: Маргита Гошева, Васил Зафирчев (Р.С. Македония), Константин Еленков, Патриция Пъндева, Исидор Йованоски (Р.С. Македония), Филип Христовски (Р.С. Македония), Красимир Василев (България), Георги Вачев, Кети Борисовска (Р.С. Македония), Симеон Алексиев, Елена Кабасакалова, Катрин Гачева, Златко Шарков, Филип Василевски, Елена Димитрова.

За първи път в историята на България и Северна Македония театрите от Пловдив и Велес създават общ творчески екип и провеждат цялостен репетиционен процес по създаването на общ театрален проект. Постановката е част от двегодишния международен проект „Манифест“ на Драматичен театър – Пловдив и Народен театър „Йордан Хаджиконстантинов – Джинот“ – Велес, Република Северна Македония. Проектът се осъществява с подкрепата на Министерствата за култура на двете държави, Български културно-информационен център Скопие, както и от Фондация Пловдив 2019 по отворена покана „Фестивали и големи събития“.

Втора премиера

Утре ще се състои и втора премиера на пловдивския театър в рамките на фестивала „Сцена на кръстопът”- „Елизабет или кралицата девственица” от Кристиан Симеон. Режисьор  на спектакъла е Маргарита Мачева, сценографията и костюмите са дело на Ванина Цандева, музиката е на Христо Намлиев, а в ролите ще видим Койна Русева, Ивана Крумова, Венелин Методиев, Борис Кръстев, Мартин Раков.

„Този процес е изключително приключение за мен и за целия екип. Това е фикция за Елизабет Първа, в която кралицата се влюбва в много по-млад лорд и трябва да вземе решение- короната и страната, или любовта. Пиесата не смесва, а сменя рязко два жанра- започва като комедия и завършва като трагедия. Това бе и огромното предизвикателство при работата по текста, при работата с актьорите. Това е актьорски спектакъл”, разкри режисьорът Маргарита Мачева.

„ ЕЛИЗАБЕТ ИЛИ КРАЛИЦАТА ДЕВСТВЕНИЦА”
от Кристиан Симеон

превод Наташа Колевска-Куртева
режисьор Маргарита Мачева
сценография и костюми Ванина Цандева
музика Христо Намлиев

Участват: Койна Русева, Ивана Крумова, Венелин Методиев, Борис Кръстев, Мартин Раков

Власт и дворцови интриги, любов и страст, себичност и саможертва. Фантазен разказ за една от най-великите жени, живели някога. Елизабет I остава в историята като първата велика кралица на Англия, чието управление и до днес се смята за “Златен век”. Тя води страната до невиждан възход, но никога не намира любовта, никога не се омъжва и никога не споделя престола си.

Спектакълът “Елизабет или кралицата девственица” няма претенция за историческа достоверност. Не се стреми да отведе зрителя в ренесансова Англия, нито да го потопи в любовната история на Елизабет I и нейния единствен любим Робърт Дъдли. Това е история-фикция за слабостта на силните, за стремежа към властта, за свалянето на маските и за жертвите, които правим, когато се изправим пред колосалния сблъсък между любовта и короната.

Ивайло Дернев

Един от създателите и главен редактор на сайта Под тепето.… More »

Един коментар

  1. Напълнo нoви yсeщания в ceкca: поcтояннa еpекция в пpодължение на някoлкo чaса, издpъжливoст като бик, зacилва ycещанията, yдължaва оpгaзма, пoдобpява кaчeствoто на вкyса и цвeта на cпepмата. Toва е наиcтина гoтино нeщо, жeна ми наиcтина го хаpеса. Кyпиx тyк–- https://do.my/texx

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина