АктуалноГласовеГрадътИзпод тепетоМненияНовини

Пловдив ще доставя милиони нитрилни ръкавици на цяла Европа

Уникално производство за Стария континент стартира в града

Амбицията на екипа на PPS Manufacturing е да създаде първите в света разградими предпазни ръкавици

Пловдив скоро ще доставя защитни нитрилни ръкавици на цяла Европа. Това ще е възможно благодарение на екипа на PPS Manufacturing, който стартира уникалното за Стария континент производство на лични предпазни средства за медицината и хранително-вкусовата промишленост в Пловдив. Днес председателят на борда на директорите на компанията Георги Петков получи сертификат за инвеститор „Клас А“ от изпълнителния директор на Агенцията по инвестициите Стамен Янев на церемония в Дома на културата. Инвестицията ще надхвърли 15 млн. лв. и ще създаде над 100 нови работни места още в първата година на производството.

„Инвестицията е сериозна, високотехнологична и много важна именно в контекста на пандемията от коронавирус”, обясни Стамен Янев.

Новата фабрика е уникален за България и за цяла Европа проект, тъй като в момента на континента няма производство на предпазни нитрилни ръкавици за медицината и хранително-вкусовата промишленост. За един час се изработват 34 000 ръкавици, а производството е 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата.

„ Надявам се в рамките на следващите шест месеца да ви покажем една истинска фабрика, която не съществува в Европа и която ще намали зависимостта на Европа от Азия, тъй като цялото това производство в момента се намира в Югоизточна Азия. Това ще е едно производство, което с експортната си мощ ще помогне на България и на Пловдив да излезе на картата на индустрията на Европа много бързо. Инвестицията е изцяло българска без участието на чуждестранни лица, със съдействието на фонд „Устойчиви градове“, каза Георги Петков, председател на борда на директорите на PPS Manufacturing.

Новото производство  е част от Тракия икономическа зона и развива концепцията за изграждане на въглеродно-неутрални индустриални зони. С цел по-бързото усвояване на технологиите и стартиране на производството в PPS Manufacturing ще бъдат привлечени международни инженер-химици, които ще обучават кадрите в България и ще подпомогнат старта на производствената дейност. Предвижда се изграждане на лаборатория за научна и развойна дейност и производствени тестове. Продуктите на компанията ще бъдат тествани в европейска сертифицирана лаборатория и ще бъдат сертифицирани от европейски орган.

Плановете са PPS Manufacturing да започне дейността си от есента на 2021 г., което е очаквано от компаниите в България, тъй като само една от хранителните вериги употребява 1,5 млн. ръкавици на месец в центровете си в цялата страна. Високите стандарти за хигиена на Стария континент във всички сектори пък дава възможност тези ръкавици да намерят бърз и лесен пазар в ЕС.

„Ние в момента няма да строим фабрика, защото това ще ни забави с 2 години. Наели сме хале в близост до Балканкар, което в момента реконструираме, тъй като поточната линия стига 15 метра височина. В него ще има 34 хиляди керамични ръце, които през цялото време се въртят през варели и пещи. Това е течност, която полепва по керамичните ръце, изсушава се и после пада под формата на ръкавици. Има много видове ръкавици, но нитрилните са най-скъпи, защото имат най-добри физико-химични свойства. В момента те се продават на цени от над 30 лева за кутия със 50 чифта ръкавички, което е два пъти над реалната стойност”, каза Георги Петков.

С тръгването на производството фирмата ще доставя всякакви количества до всички точки на Европа за два дни и на много по-ниски цени от тези, на които те се предлагат днес.

„ В момента над 80 процента от производството на нитрилни ръкавици е в Азия, откъдето обаче трябва да си поръчаш поне един контейнер, да го предплатиш и да изчакаш около шест месеца. Мислим с това нещо да атакуваме пазара. Сега взимаме само една поточна линия. Процесът е непрекъсваем и автоматизиран, а хората ще работят на три смени. Това, което ще ни помогне да стартираме това производство в Европа е първо, че наехме двама малайзийци, тъй като това ноу-хау е само там. Другото е свързването ни с LG, които ще ни доставят материала за ръкавиците- химическо съединение, производно на нефта. Това са двата ключови момента, които много ни помагат”, обясни Георги Петков.

Производствената линия вече е поръчана от Малайзия и ще дойде в 40 контейнера на кораби. Голямата амбиция на Петков и колегите му е производството да се развие в собствена сграда с десет линии и да бъдат пуснати разградимите ръкавици, щадящи околната среда, с които да бъде залят световния пазар. За това обаче е нужна инвестиция от над 150 милиона лева.

„ Искам да поставя заданието на български учени няколко години да поработят върху това да създадем разградими ръкавици, които да патентоваме. Такова нещо няма и се надявам да успеем да ги произведем. Има възможност. Това ни е следващото оръжие, което се надяваме след три години да извадим”, издаде председателят на борда на директорите на компанията.

Ивайло Дернев

Един от създателите и главен редактор на сайта Под тепето. Той активно заема гражданската си позиция по всички чувствителни теми за града и развитието му.

5 коментари

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина