Пет лева ще струва тон компост от новооткритата инсталация
12 души ще работят в обекта, който ще бъде прехвърлен към „Градини и паркове”
15 хиляди тона зелени отпадъци месечно ще се преработват до компост в новата инсталация, която бе открита на Голямоконарско шосе днес от зам.- кметовете Тодор Чонов и Анести Тимчев, и директорите на двете големи общински предприятия „Градини и паркове” и „Чистота”- Веселин Козарев и Димитър Георгиев. 6750-те тона компост, които трябва да се произвеждат месечно, ще се използват от „Градини и паркове”, но и ще се търгуват на свободния пазар на цена от пет лева за тон. Компостиращата инсталация ще бъде прехвърлена за управление към „Градини и паркове”.
„ Минал е Акт 16 и имаме разрешение за ползване. Вече събираме суровина. Скоро ще направим обучение на кадрите. 12 души е щатната бройка, която ще работи тук. Успях да оптимизирам щатните бройки на общинското предприятие и няма да назначаваме нови служители в инсталацията”, обясни директорът на „Градини и паркове” Веселин Козарев. Той поясни, че за преработка до компост ще се събират листна маса, дървесен чипс и трева от зелените площи.
„ Това е първата инсталация, която ще ни води към осигуряване на пълния пакет от кръгова икономика. Идеята е отпадъците да бъдат оползотворявани и да се намали количеството на отпадъци, които да бъдат депонирани. Компостиращата инсталация ще поема отпадъци както от „Градини и Паркове” и „Чистота”, така и от домакинствата. Раздали сме кафяви контейнери за такива отпадъци и се предвижда „Чистота” да ги извозва до тук. Ще се извозват още отпадъци от дворовете на детските градини и училищата, както и от траурните паркове”, обясни директор на дирекция „Екология” инж. Вяра Колева.
Компостиращата инсталация се реализира с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Околна среда“ 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския фонд за регионално развитие и Кохезионния фонд на Европейския съюз и от държавния бюджет на Република България. Общата му стойност е малко над 9 милиона лева, от които 6 милиона за безвъзмездна финансова помощ от Европейския фонд за регионално развитие и държавата, и 3 милиона е съфинансирането от общината.
Площадката за компостиране заема 31 830 кв. метра. Изградени са контролно-пропусквателен пункт, административна сграда, трансформаторен пост, шахтов кладенец и техническа сграда към него, площадка за компостиране, транспортно комуникационни връзки – довеждащи пътища, настилки, ограда, озеленяване и поливна система. Самата инсталацията е оборудвана с обръщач на компостни редове, сито за рафиниране на компост, шредер, мембрана, лабораторно оборудване, контейнери, челен товарач, минитоварач, трактор, ремарке, обръщач на компостни редове.
Веско, мама, почвай да събираш мат’риала, че сме затънали в шума!