Павел Начев: Да спасим Сахат тепе
Той пусна петиция онлайн за защита на растителността там, където се предвижда възстановяването на бюфета
Смята, че за този проект трябва да има обществено обсъждане
Новината за намеренията на кмета на район „Централен” да възстанови бюфета на Сахат тепе се приема със смесени чувства. Мнозина са поддръжници на идеята социализирането на Дановия хълм да се случи с изграждането на ресторанта от миналото в реалните му обеми. Други обаче смятат, че реализирането на подобен проект ще масовизира хълма. А трети са притеснени за растителността там. Като читателят ни Павел Начев, който редовно заявява гражданската си позиция по различни казуси. Днес той пусна петиция в интернет със заглавие „Да спасим Сахат тепе”.
„ Не са много тепетата-паркове в Пловдив . Всъщност са точно 3 – Бунарджика, Младежкия хълм и Сахат тепе – и със сигурност няма да станат повече. Тенденцията в последните години, за съжаление, е цялата зелена система в Пловдив е да намалява, но що се отнася до нашите тепета-паркове – имаме особена отговорност като пловдивчани към тяхната съдба”, смята Начев.
Ето какво написа Павел Начев до Под тепето:
Преди години се възстанови осветлението на главния път до върха на Младежкия хълм, а в последствие започна да се оформя и фестивална зона в неговото подножие. Дългоочаквано и вече факт е и реконструирането на значителна част от парковите алеи и съоръжения на Бунарджика. Вижда се, че с целенасочени усилия общината е способна да изпълнява задълженията си и да се грижи за така ценния невъзобновяем пловдивски ресурс – нашите тепета.
За това и, с огромно съжаление, вчера научих, че кметството на район Централен е входирало за разглеждане в Общински Съвет предложение за елиминиране на над половин декар (240+300 кв.м.) растителност от върха на Сахат тепе (Данов хълм), за сметка на ново строителство на ресторант.
Предложението е опаковано като възстановяване на ресторант, който е съществувал на същото място до 70-те години. Проблемът е че от тогава този ресторант, вече половин век, не съществува, а на негово място има растителност.
Да – състоянието на Сахат тепе в момента е твърде далеч от това, което трябва да бъде (по-точни и емоционални епитети, които го определят ще оставя всеки сам да си намери, както сметне за добре). Решението обаче не би трябвало да бъде абдикиране на общината от задължението й да поддържа паркова среда и то точно в един от 3-те единствени пловдивски хълмове-градини, за сметка на това частен инвеститор да й свърши работата, срещу правото да застрои половин декар зелена площ (да, става въпрос за чисто ново строителство, защото от старото не е останало тухла върху тухла). Точно обратното – поемането на отговорност към емблематична общинска собственост трябва да е абсолютен приоритет.
И за този аргумент, както и за много други позиции, щеше да се намери времето и мястото да се представят пред обществото подобаващо и да се обсъдят… ако общината беше продължила политиката си за диалог с гражданите и беше организирала обществено обсъждане (поне едно!) за бъдещето на едно от сърцата (занемарено в последните години, но важно въпреки това) на Пловдив – Сахат тепе.
За съжаление обаче администрацията реши, че неделя вечер е подходящият момент да информира гражданите, че е внесла проект за гласуване за този четвъртък, без каквото и да е публично допитване до пловдивчани и без какъвто и да е дебат за варианти за реконструкция на красивия иначе хълм.
А варианти има.
Не възприемам самоцелната критика и хейтърство. За това и аз лично, през последните 3 години, многократно съм се срещал и съм повдигал през кмета на Централен – г-н Стаменов, въпроса с поддържането на красива и приветлива среда на Сахат тепе. С наличните ресурси на общината и без почти никакви инвестиции, този хълм може да се поддържа в приемлив вид до намиране на дългосрочно решение. Бригада от 3-4 души (от наетите на щат) от ОП „Паркове и градини“, могат за няколко дни да разчистят и облагородят джунглите, които са се образували на множество части от хълма, а в последствие с редовна поддръжка – могат и да останат в такъв вид. Могат да се сложат от налични на склад кошчета (които да се чистят редовно) и пейки. Могат да се монтират камери на ел. стълбовете за няколко стотин лева. Трябва само желание и воля.
Политиката на общината за обществени обсъждания е задължително да бъде приложена за този ключов обект и на нейна база може да се изготви проект (по подобие на реализирания такъв на Бунарджика) за цялостна реконструкция на ел. мрежата, художествено осветление, подпорни стени, алеи от автентичните павета, пейки и площадки, възстановяване на фонтана и чешмичката.
Подобен проект може да се подготви за няколко месеца, като той би запазил, естетизирал и надградил съществуващата растителност, а финансиране може да се намери също толкова лесно. Как в условие на криза?
След половин година ще стартира новия програмен период 2021-2027. В него не само, че ще бъдат увеличени средствата по програма „Региони в растеж“, но се очаква и България и нейните общини да получат допълнително финансиране по линия на предстоящия да се приеме и уточни като параметри европейски възстановителен фонд, които съвместно приблизително ще удвоят ресурса от евросредства, с които община Пловдив ще може да разполага в следващите години.
А вратата за нови проекти за финансиране по тези програми е широко отворена, защото (с изключение на успешно миналия обществени обсъждания и предстоящ така чакан проект за Небет тепе) – няма подготвени, разработени и гласувани идеи за финансиране.
Това, напомням, е съвсем накратко описана и от пловдивски гражданин идея (и реално осъществима), която е само един от вариантите за реконструкция. Пловдивското гражданство е показало, че може да бъде стойностен участник в коването на бъдещето на символите на града му и биха се появили и други идеи… стига да им бъде даден шанса, чрез обществено обсъждане.
Сахат тепе е в отчайващо състояние и това, от което имаме нужда, е да не се прибързва с гласуването на първия предложен вариант за неговата така нужна реконструкция (особено щом включва елиминиране на над половин декар зелена площ на тепе и ново строителство), а общината да затвърди добрия пример, обещан от Здравко Димитров, за обществените обсъждания по важни теми преди каквато и да е стъпка по ключови обекти.
А какво по-ключово за Пловдив, от съдбата на едно от неговите тепета??
Това, че ще има заведение на Сахат техе е супер идея. Кой не би искал да се качи на тепето и да седне на чаша кафе или вино докато наблюдава най-красивата гледка на Пловдив. Браво на кмета на район централен и стискам палци да реализират идеята. А Бунарджика наистина е уникален след реконструкцията.
Никакъв ЧАСТНИК в никакъв „имот“ на Тепето да не се допуска. Веднаж вкопчи ли се =както оня „творец“ Гого Траката в подлеза= му става БАЩИНИЯ.
Тотално ОЗЕЛЕНЯВАНЕ по Тепетата без „подобрения“ и БЕЗ НОВО СТРОИТЕЛСТВО!
Разстрел за далавераджиите!
Всъщност смятам че с подходящия дизайн и архитектура, няма проблем да бъде обновено заведението, защото то ще привлече много посетители и туристи на Дановия хълм. Освен това съм категоричен, че проектът нрябва да се осъществи от район Централен, защото те доказаха, че могат да спасят хълмовете и да ги възродят както направха това и с Бунарджика.
Както на Джендем Тепе някакви частници мераклии „тенисисти“ искат да завземат кортовете, чс да си изградят ЧИФЛИЦИ, зали, фитнеси, ХоРеМаг с бардаци (че даже ОСъвет им харизва мойте сиенитни паважи!) = така и навсякъде всички тепета са
ТАБУ.
НЕПРИКОСНОВЕНИ.
Ама щял бил милият безкористно щедро от джоба си да харчи за общото благо, за да ПОДОБРЯВА =а? А? Кораб тука плува ли ми ф окото?
Всички квадратури по Тепетата да СЕ ОЗЕЛЕНЯТ, точка.
„ЧИБА!“ е краткият отговор на всяка таквази агитка дето щяла да бута администрацията на МегданЦентрал ужким за … „оперетка“. Не пасем трева в Града! Четем и между редовете!
„НЯМА НУЖДА“ -както каза М. Тр. по-горе- от Катедрален „ПАРАКЛИС“ върху Джамбаз Тепе заради алчността на кариериста Аятоллах със злия поглед, ролекс, лимузини и бияТЕЛИ.
СТИГА ИДЕОЛОГИИ ВЪРХУ ПЛОВДИВСКИТЕ ТЕПЕТА!
Една Альоша ни е достатъчна, ама ПРЕдостатъчна.
Няма нужда от подобно заведение!!!!