Пълен справочник за отпускари

Как да защитим правата си, ако ни прецакат ваканцията?    

Най-чаканият сезон е вече тук. Годишните ваканции за милиони българи се подготвят отрано с планирани почивки и бюджети, но често отпускарите се изправят пред неочаквани предизвикателства от най-широка гама – на пътя, с обществения транспорт, хотела, туристическата агенция или изненада от здравето.

През миналия летен сезон само по черноморските ни курорти НАП е установила близо 1700 нарушения, от които 433 са неиздаване на фискален бон, 30 са за липса на фискално устройство и 362 за несъответствие между сумите, маркирани на касовия апарат и наличностите в касата. Фискалните инспектори са съставили над 1350 акта за установяване на нарушение, като 280 обекта са били запечатани. Данъчните са установили, че най-често не се издават касови бележки при заплащане на атракциони, в заведения за бързо хранене, ресторанти, барове и др. Това води до укриване на приходи и щети за бюджета, от който се финансират важни за обществото сектори като образование, здравеопазване, социални услуги и други.  

Как да защитите правата си, за да не съсипете дългоочакваната почивка?

В различните ситуации има организации и ведомства, които могат да ви се притекат на помощ. Ето пълен справочник за отпускари, изготвен от Асоциация „Активни потребители“.

Комисия за защита на потребителите

   Тя има открит национален телефон на потребителя с номер 0700 111 22. На цената на един градски разговор се приемат обаждания от цялата страна. Телефонът се обслужва денонощно, както и в празнични и почивни дни. В рамките на работното време на институцията телефонът се обслужва от дежурни експерти, а в останалото време – от специално обучени оператори. На телефона се приемат сигнали както за нарушени права на потребителите, уредени в Закона за защита на потребителите, Закона за туризма и в други нормативни актове, по които КЗП има вменени правомощия. На националния телефон се дават и консултации на гражданите, както за техните потребителски права, така и за правната уредба и компетентния орган, съобразно предмета на всяко обаждане – обществени услуги, облигационни и гражданско-правни отношения, масов градски транспорт, обществени услуги и др.

   По електронен път, жалби и сигнали потребителите могат да подават на интернет адрес: info@kzp.bg и на gl.direkcia@kzp.bg. Гражданите могат да използват и формите за обратна връзка на интернет страницата: http://www.kzp.bg/index.php?mode=viewd&group_id=12&document_id=19, вкл. и до съответните регионални звена на комисията.

Българска агенция по безопасност на храните

   Агенцията приема сигнали за нарушения, оплаквания и впечатления, свързани с  храни, здравеопазване и хуманно отношение към животните, продукти за растителна защита. За осигуряването на контакт на потребителите, посещаващи туристически обекти в периода на туристическия сезон, с БАБХ, в случаи на инциденти или потенциални нарушения, касаещи безопасността и качеството на храните, търгувани и приготвяни в обектите, могат да бъдат ползвани следните данни: „Телефон на потребителя”: +359-0700-122-99. Обслужващите „телефон на потребителя” оператори, приемат сигнали от 08.00 ч. до 21.00 ч., седем дни в седмицата. В сайта на Българската агенция по безопасност на храните се поддържа и услугата „Подай сигнал онлайн”:  http://www.babh.government.bg/bg/Page/problem_signal/index/problem_signa…

Регионална здравна инспекция

   Регионалните здравни инспекции са отговорни за провеждане на ефективен здравен контрол по прилагане на законодателството на ЕС и на националното законодателство за обекти с обществено предназначение, за продукти, стоки и дейности със значение за здравето на човека и за фактори на жизнената среда.

Планинска спасителна служба

   При нещастен случай – Дежурни телефони:  088 1470 и 02/ 963 2000; За справки или съвети – тел. 088 1471.

   Бази на Планинска спасителна служба: СОФИЯ (Денонощно дежурство); Аварийни телефони: 088 1470 (за абонати на M-tel) 0887 100 237, 02/963 2000. За справки и съвети: 088 1471 (за абонати на M-tel) 0887 100 238.

   В случай на опасност в планината, сигнал може да бъде подаден и чрез „Национална система 112“. Телефон 112 се избира без код, денонощно и безплатно. 

Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“

Възможностите, които предоставя агенцията за обратна връзка с потребителите са чрез телефоните на областните отдели „Контролна дейност – ДАИ“, чрез директния телефон за сигнали и нередности в транспорта: 02/9409400, както и на електронен адрес: avto_a@rta.government.bg. Повече информация можете да откриете на интернет страницата на ИА „Автомобилна администрация“ www.rta.government.bg и на Портала за сигнали за нередности в транспорта http://www.transportinfo.bg/bg/Bulgaria.

Агенция „Пътна инфраструктура“

   Всички граждани и фирми могат да получават информация за актуалната пътна обстановка по републиканската мрежа от интернет страницата на агенцията на адрес: www.api.bg, в секция „Актуална пътна обстановка“ и по всяко време на денонощието, без почивни дни, на телефон: 0700 130 20. В агенцията целогодишно при 24-часов режим работи Ситуационен център, който събира и обобщава данните за състоянието по републиканските пътища. Събраната и обобщена информация се публикува всеки ден на интернет страницата на агенцията в секция „Бюлетин пътна обстановка“.

   Сигнали за нередности, злоупотреби, конфликт на интереси и подозрения за измами по проекти, свързани с изпълнението на програми, съфинансирани от ЕС, които реализира Агенция „Пътна инфраструктура“, могат да бъдат подавани на е-mаil:  signali@api.bg; на телефон: 0800 130 10 или чрез формата за обратна връзка на интернет страница на АПИ http://www.api.bg/index.php/bg/signali-za-nerednosti/podaj-signal. Гражданите могат да изпращат своите сигнали за корупция и подозрения за нередности/измами в деловодството на Агенция „Пътна инфраструктура“ от 9.00 ч. до 17.30 ч. На адрес http://www.api.bg/index.php/bg/kontakti/dezhurni-v-stranata-opu, всеки желаещ може да открие списък на дежурни телефони на отдели за пътно управление в 27 градове в страната.

Главна дирекция „Криминална полиция“

   Осъществяването на връзка със структури на МВР от граждани (български и чуждестранни), желаещи да подадат сигнал, става, чрез съответното Регионално управление на полицията на територията, на което е станал инцидентът или произшествието и съответната областна дирекция на МВР, както и чрез „Национална система 112“.

   Телефон 112 приема спешни и аварийни обаждания при необходимост от спешна медицинска помощ, помощ при пътно-транспортни произшествия, пожари, аварии, кризи и други инциденти с човешки и материални загуби. Телефонът се избира без код. Услугата 112 е денонощна и безплатна.

Главна дирекция „Охранителна полиция“

   Съгласно българското законодателство всички служители на МВР имат контролни функции по отношение на изпълнение на наредбите на общините за опазване на обществения ред във всички населени места, включително и курортните комплекси. Освен това те се включват при извършването на съвместни проверки с представители на други институции (НАП, ДВСК, изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда” и други). Осъществяването на връзка със структури на МВР от граждани (български и чуждестранни), желаещи да подадат сигнал, става, чрез съответното Регионално управление на полицията на територията, на което е станал инцидентът или произшествието и съответната областна дирекция на МВР, както и чрез „Национална система 112“.


Главна дирекция „Гранична полиция“

   Тя предоставя следните телефони и електронна поща за непрекъсната обратна връзка, за получаване на сигнали от граждани – тел. 02/983 1865; Факс: 02/988 5867; nsgp@mvr.bg. Гражданите могат да използват и формата за обратна връзка чрез интернет на адрес: http://www.nsgp.mvr.bg/contactus.htm. Актуална информация за пътуване в страните членки на ЕС и за пътуващите през територията на Р България може да бъде достъпна чрез: http://www.nsgp.mvr.bg/Guide/tr_persons.htm.


Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“

   Гражданите могат да се свържат с дирекцията чрез електронна поща: nspab@mvr.bg или на интернет адрес: http://www.nspbzn.mvr.bg/contactus.htm, където могат да подават сигнали, предложения и жалби, а така също да сигнализират за извършени нарушения. Осъществяването на връзка със структури на МВР от граждани (български и чуждестранни), желаещи да подадат сигнал, става чрез съответното Регионално управление на полицията на територията, на което е станал инцидентът или произшествието и съответната областна дирекция на МВР, както и чрез „Национална система 112“.

Exit mobile version