Отворено писмо от жители на квартала около Младежка

Хората имат въпроси относно изготвянето на проекта за облагородяване на пазара на ул. „Младежка“

В редакцията получихме писмо от пловдичани, които живеят в квартал Мараша на улица Младежка. Публикуваме целия тескт без редакторска намеса.

Статията „Какво ще стане с Водолаза и Младежка?“ публикувана в „Под Тепето“ провокира някои въпроси и ни подтикна да се обърнем директно към кмета на район „Централен“ г-н Георги Стаменов и арх. Петър Петров. Тъй като реакцията ни е пряко свързана с материал публикуван във Вашата медия, решихме, че е редно да изпратим копие.

„ДО:
Г-н Георги Стаменов
Кмет на район “Централен”
Арх. Петър Петров
Главен архитект на район “Централен”
КОПИЕ ДО
Г-н Запрян Запрянов
Директор на ОП “Общински пазари”
Г-н Здравко Димитров
Кмет на гр. Пловдив
Арх. Димитър Ахрянов
Главен архитект на гр. Пловдив
Г-н Ивайло Дернев
Главен редактор на “Под тепето”

Относно: Изготвяне на проект за облагородяване на пазара на ул. „Младежка“

Пиша Ви във връзка със статията „Какво ще стане с Водолаза и Младежка?“ публикувана в информационния сайт „Под Тепето“ на 18.05.2020, защото в този материал има Ваш цитат, който намирам за силно обезпокоителен. Тъй като до момента няма официално изявление към гражданите как ще се подходи към изготвянето на проект за пазара, се налага да се информираме единствено от материалите в медиите. Обръщам се към Вас конкретно заради следното Ваше изказване:

“Работещите павилиони засега остават, но в бъдеще улицата ще се превърне в красива пешеходна зона с различни атракциони, по подобие на бул. “Марица-юг” -със зелени пояси, детски площадки, атракциони и места за отдих. Така “Младежка” ще се превърне в притегателен център за малки и големи. Пазарът в сегашния му вариант не се предвижда да остане. Евентуално ще има десетина маси само за земеделски производители или фермерски пазар, веднъж седмично от 16 до 18 часа“

Тук искам да направя уточнението, че думите Ви бяха публикувани директно или индиректно и в други издания, но аз се спирам на този материал, защото смятам “Под Тепето” за достоверен източник. Вероятно за страничен наблюдател думите Ви звучат чудесно, но като човек живеещ непосредствено до пазара, откроявам няколко проблема, които непременно трябва да бъдат адресирани публично преди да се пристъпи към по-нататъшни действия.

Инстинктивно първият ми въпрос е защо не планирате обособяване пазарна част “в сегашния вариант”. Интересно ми е какво точно визирате под фермерски пазар. Предположението ми е, че става въпрос за набиращите популярност фермерски пазари, където се предлагат бутикови занаятчийски продукти. Този тип пазари са характерни за големите градове в Западна Европа и именно оттам идва тази тенденция и у нас. Пазарът на ул. “Младежка”, обаче, съществува като такъв от много години, той има своя история и социално значение и се използва от всички живеещи в квартала. Както знаете, търговци има ежедневно и целогодишно, някои от тях са прекупвачи, някои земеделски производители, а някои предлагат и двата вида стоки – всички те имат редовни клиенти и са хората, които са опазили пазара от изчезване. Вместо най-накрая търговците да получат добри условия за работа – функционални сергии с открита и закрита част, електрифицирани места за съхранение на стоката, тоалетна с течаща вода, както и възможност за разширяване на капацитета на пазара през летните месеци, когато идват повече земеделски производители – Вие говорите за въвеждане на изцяло нов тип пазар, който няма да посрещне нуждите на гражданите.

В гореспоменатия цитат Вие говорите за общия изглед, който пространството би трябвало да придобие след проекта за облагородяване и елементите, които то ще включва. Тук проблемите са два. Първо, пространството на пазара няма нужда от облагородяване, защото въпреки системното неглижиране, макар и в неестетически вид то се развива и запазва своята важност. Това пространство има нужда от трансформация, която да е адаптирана към нуждите най-вече на хората, живеещи в близост (това включва и адекватна пазарна част). Второ, това не е единственото място в района, което има нужда от внимание. Напълно разбирам, че тук става въпрос за проект за алеята по протежение на ул. “Младежка”, но използвам тази възможност, за да противодействам на метода “проекти на парче”. Вие говорите за атракциони и детски площадки, докато на 100 метра от пазара дворът на СУ “Цар Симеон Велики” не се използва за тези цели и пустее. Разбирам също, че училищата се ползват с друг статут, но прилагам този пример, защото смятам, че е важно при планирането на проекта за пазара да се вземат предвид и местата в близост, които имат нужда от подобрение. Силно се надявам не само да има прозрачност кой и как ще реализира проекта, но и че този проект още по време на създаването му ще бъде съгласуван с нуждите на хората и с пространството.

Не на последно място искам да адресирам споделената от вас надежда как “Младежка” ще се превърне в притегателен център за малки и големи . Истината е, че тази улица вече е притегателен център за малки и големи. Пазарът е сърцето на квартала, не само заради местоположението си, но и заради социалната си значимост. Моята надежда винаги е била (вярвам, че тя е споделена и от много други хора), че, когато проблемът със стопанисването се изясни, пазарът най-накрая ще придобие уютния и удобен вид, подходящ за атмосферата му.

Смятам, че досегашната липса на диалог с обитателите на квартала е много сериозен пропуск, но също така вярвам, че все още не е късно това да бъде поправено. Вие имате възможност да работите по проект за развитие, който от години е желан от живеещите в квартала. Надявам се, че ще подходите с грижа, отговорност и устойчива мисъл към реализацията му и че ще включите гражданите в изготвянето на концепцията.“

Писмото е подписано от Елица Капушева, Социален и културен антрополог.

Екипът на Под тепето потърси кмета на район „Централен“, за да даде яснота по поставените въпроси във връзка с проекта за реконструкция на зоната.

Очаквайте интервю по темата.

Exit mobile version