
ВАС отложи делото по жалби на РИОСВ – Пловдив и Инициативния комитет на гражданите срещу експлоатацията на мраморно находище
Живописното родопско село вече посреща гостите си с послание за опазена природа и гордост от биосферния парк „Червената стена“
Върховният административен съд отложи за 4 юни 2025 г. делото по обжалване на решението на Административен съд-Пловдив, с което се обявява загуба на правно действие на кариерата край Горнослав. Делото, образувано по жалби на екоинспекцията в Пловдив и граждани от Горнослав, се гледаше в сряда в столицата. Припомняме, че Инициативният комитет на жителите на асеновградското село, които се борят срещу изграждане на кариера за добив на мрамор в землището му, пътуваха групово, за да присъстват на заседанието.

Те бяха подкрепени от граждани от цялата страна, тъй като така създаденият „локален проблем“ заплашва да сътвори порочна съдебна практика, която да се използва като вратичка масово във всички съдилища.
Върховният административен съд гледа делото за мраморната кариера край Горнослав
За медията ни, която следи от самото начало борбата на жителите на родопското село срещу мраморна кариера, юридическият представител на Инициативния комитет адв. Снежана Стефанова коментира причините за отлагане на делото:
„От РИОСВ-Пловдив представиха документи за започнала процедура по учредяване на защитена територия за Орфеево цвете в рамките на землището на населеното място, която попада в обхвата на площта на кариерата на Запрянови. С отлагането съдът предоставя възможност на страните по делото да се запознаят с въпросните документи“.
Припомняме, че учени от българския Център за върхови постижения в растителната системна биология и биотехнология, който се намира в Пловдив, разчетоха генома на възкръсващото Орфеево цвете.

Новината Под тепето оповести през лятото на м. г. Революционния труд на експертите от ЦРСББ в тази област демонстрира огромен потенциал за бъдещи открития в полза на селското стопанство, тъй като ще улесни изследователите в търсенето на гени за подобряване устойчивостта на стопанско-значими култури към неблагоприятни условия на околната среда, както и природни молекули, които да са в полза на човешкото здраве.
От днес Горнослав посреща гостите си с послание за опазена природа и гордост от биосферния парк „Червената стена“
Жителите на живописното родопско село Горнослав отправят силно послание към гостите на населеното място – на автобусната спирка в центъра те поставиха голям винилов плакат, посветен на биосферния парк „Червената стена“, част от световната мрежа на ЮНЕСКО.

Плакатът впечатлява не само с размерите си, но и с емоционалното си въздействие – върху него е изобразен емблематичният за района родопски силивряк, известен още като „орфеево цвете“. Това растение, символ на вечността и възраждането, е едно от природните съкровища, които правят тази територия толкова специална.
С тази инициатива местните жители искат всяко, пристигащо в селото, око първо да срещне напомнянето, че
Горнослав е част от защитена от ЮНЕСКО територия
– нещо, с което се гордеят дълбоко. Те се стремят да насърчат биосъобразния туризъм, да съхранят природата и да споделят уникалната красота на региона с повече хора.

Малкият жест е голямо послание – любов към природата, грижа за културното и природно наследство, и отворени обятия за тези, които търсят истинска връзка със Земята.
Инициативата се реализира със съдействието на Регионалната инспекция по околната среда и водите – Пловдив, която предостави подбрани и въздействащи снимки за оформянето на визията. От институцията изразяват подкрепа към местните усилия за популяризиране на природните ценности и устойчивия туризъм в района. Напомняме, че през 2025 г. РИОСВ – Пловдив изпълнява проект „Подпомагане на устойчиво икономическо и социално развитие на Биосферен парк „Червената стена“ чрез създаване на цялостен бранд и популяризиране на природната стойност и регионалните предимства от биосферния парк“, финансиран чрез Програмата за участие на ЮНЕСКО. Проектът цели насърчаване на устойчивото развитие на парка и повишаване на информираността за неговото биологично и културно богатство. В изпълнението на дейностите по проекта екоинспекцията разчита на тясното партньорство с местните жители.